učna pot

Zvezdnica iskreno o svojem boju z učnimi težavami
Ameriška zvezdnica Zoe Saldana je iskreno spregovorila o svoji izkušnji z disleksijo. Povedala je, kako ta motnja učenja vpliva na njen vsakdan, še posebno, ko je v stresu. S svojo zgodbo želi ozaveščati o težavah, s katerimi se soočajo številni otroci in odrasli, ki se spopadajo z učnimi izzivi.

5 slovenskih jezer, ki vas bodo naravnost očarala
V Sloveniji lahko izbiramo med več kot 1300 jezeri, večino teh je manjših ribnikov in bajerjev, ki niso nič manj očarljivi od večjih in bolj znanih. Veliko jezer najdemo v visokogorju, kamor pozimi težje dostopamo. Zato smo za vas izbrali 5 čudovitih nižje ležečih jezer, ki jih lahko obiščete v jesensko-pomladnem času in se naužijete spokojnosti ter blagodejnega miru.

Čarobna Machova pot v osrčju narave
Lep, sončen junijski dan nas je zvabil v naravo. Podali smo se na učno Machovo pot, ki vodi skozi čarobni gozd in ob šumečih potočnih strugah ter je pravi raj za družine.

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Pravijo, da je to eno najlepših slovenskih jezer
Kočevsko jezero je skrit zaklad. Ob njem se lahko sprehajate, tečete ali kolesarite, na njem čolnarite, jadrate z mini jadrnicami za eno osebo in deskate. Čista voda poleti privablja tudi plavalce, jezero pa je priljubljeno tudi pri ribičih.

5 razlogov za obisk Prekmurja z otroki
Širno obzorje prekmurske ravnine s prostranimi polji in visokimi travami, ki valovijo v vetru, skrivajo številne izletniške bisere za družine z otroki. Domačini slovijo po prijaznosti in gostoljubnosti, kar dodatno vabi v te kraje. Za vas smo pripravili pet idej, kako z družino preživeti čudovit dan v Prekmurju.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Kaj je spominska palača in kako naj jo otrok zgradi
Večina ljudi si stvari najlažje zapomni, če si jih lahko kar se da živo predstavlja. Zagotovo ste že slišali za pojem spominska palača. Tu gre za tehniko vizualizacije, kjer si pojme najlažje zapomnimo s pomočjo asociacij, ki si jih ustvarimo v mislih.

Filmi za vso družino
Se vam zdi, da otroci preživijo preveč časa sami, zaprti v svoji sobi, na preživljanje časa z vami pa kaj hitro pozabijo? Na VOYO izberite aktualen film, primeren za vso družino. Ta vam bo dal čas za klepet z vsemi družinskimi člani, jih sprostil in okrepil zaupanje med vami in otroki.

Izlet v mesto, ki ga mehko objema zelena lepotica Krka
V soboto dopoldne smo se odpravili v Novo mesto. V dolenjski prestolnici sem preživela celotno otroštvo in tudi dokončala šolanje na tamkajšnji gimnaziji. V rojstni kraj se vedno znova izredno rada vračam in nostalgično obujam lepe spomine.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''
Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Super ideja za enodnevni izlet, ki ga ne boste obžalovali
Konec tedna je idealen za potepanja z družino in raziskovanje novih mest. Mi smo tokrat izbrali drugo največje mesto v Avstriji – Gradec (po nemško Graz). Iz Ljubljane je oddaljeno približno dve uri in prav nestrpni smo bili, da si ogledamo, kaj se skriva v 'malem gradu', 'malem mestu'.

Zato Mateja poučuje svoja otroka doma
Gita Mateja de Laat je po uspešno zaključenem študiju v Ljubljani odšla na Nizozemsko, kjer je spoznala moža. Vrnila sta se v Slovenijo in si ustvarila družino. Imata tri otroke, najstarejšo hčerko ter srednjega sina že od samega začetka šolata na domu. To jo je spodbudilo, da se je vpisala na doktorski študij, program edukacijske vede, v okviru katerega poglobljeno raziskuje pojav šolanja na domu.

Velike spremembe pri načinu učenja v nekaterih slovenskih šolah in vrtcih
V Ribnici poteka konferenca o zelenem učnem okolju s poudarkom na prednosti učenja v naravi za otroke s posebnimi potrebami. Zanje je namreč učenje s senzorično izkušnjo zelo pomembno, pravi strokovnjakinja Natalija Györek. Je pa tudi sicer v gozdovih v zadnjih letih slišati več otroških glasov, tudi na račun širjenja mreže gozdnih šol in vrtcev.

Marjetka Vovk: To je prvi znak, da ima dober posluh
Z oddajo Slovenija ima talent smo imeli priložnost spoznati številne zelo mlade, a izjemno nadarjene pevce, ki so nas s svojim glasom osupnili. Zanimalo nas je, kako starši sploh prepoznamo, da je otrok resnično nadarjen za glasbo, in kako lahko ta njegov talent razvijamo, nadgrajujemo. Marjetka Vovk, pevka, učiteljica petja in zvezdniška žirantka v oddaji Slovenija ima talent, nas je popeljala po učni poti mladih glasbenikov.

Najlepši jesenski izleti po Sloveniji
Otroci so že ujeli ritem šolskih dni, vi ste se poslovili od morskih radosti in čas je, da si ustvarite nove družinske spomine. Načrtujte vikend izlete, v katerih bodo uživali tako mlajši kot starejši družinski člani? Napolnite si baterije v objemu narave in tako boste kos številnim izzivom, ki vam jih prinaša jesen.

Bistvene novosti v novem šolskem letu
Pred začetkom novega šolskega leta danes na Brdu poteka konferenca ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. Kot so prepričani v Zavodu RS za šolstvo, je šolski prostor pripravljen na začetek pouka. Novost je uvedba tujega jezika v drugi razred, težave pa se pojavljajo glede podaljšanega bivanja. Na ministrstvu že snujejo naslednje novosti.

Kam z otroki v vročini?
Ko pritiska vročina, se z malčki umaknimo višje, kjer se lažje diha. Namig: na poti do slikovitih Lovrenških jezer najdete zanimive živali in rastline!

Se spomnite najstnice iz filma Ko zorijo jagode?
Se spominjate zadržane najstnice, ki je leta 1978 odigrala glavno vlogo v filmu Ko zorijo Jagode? Igralka Irena Kranjc je za naš portal obudila spomine na snemanje filma in nam zaupala, kakšno je njeno življenje danes.

2. Alpski dan – prireditev za vso družino
Zadnji vikend počitnic lahko preživite tako, da otrokom pokažete, kako neprecenljiv je alpski prostor in kako lepa je slovenska narava. V soboto, 27. avgusta 2011, naj vas pot zanese v Mojstrano, kjer se bo odvijal 2. Alpski dan.