uši

Otroka peljati v vrtec ali ga zaradi znakov bolezni zadržati doma?
Večina staršev se sooča z vprašanjem, kdaj je primerno otroka peljati v vrtec in kje je tista meja, ko je zaradi znakov bolezni otroka boljše negovati doma. Za vas smo pripravili nekaj smernic.

Starši vse pogosteje odstranjujejo uši z naravnimi metodami. Pa so učinkovite?
Kadar eden izmed družinskih članov domov prinese uši, so potrebni preventivni ukrepi, ki bi zaščitili preostale člane družine, tistemu, ki je staknil uši, pa čim prej odstranili zajedavce. Kako to storiti? Nekateri starši pri tem preizkušajo naravne metode. Pa so res učinkovite?

Starši imajo ključno vlogo pri odpravljanju uši pri otrocih
Ena izmed nevšečnosti, s katerimi se večinoma soočajo starši vrtčevskih otrok ali šolarjev, so naglavne uši. Zelo hitro se širijo, zato je pravočasno ukrepanje staršev in zajezitev ušivosti za skupino otrok, ki vsakodnevno več ur bivajo skupaj, izjemno pomembno.

Kdaj otrok ne sme v vrtec?
Le redkokateri otrok uspe vse šolsko ali vrtčevsko leto preživeti, ne da bi vsaj enkrat zbolel. Od odpornosti otroka pa je odvisno, ali bo bolezen premagal hitro ali se bo z njo boril nekaj dni ali celo tednov. Se pa marsikateri starš nemalokrat znajde v dilemi, kdaj otroka obdržati doma.

Uši v vrtcih: vse, kar bi morali vedeti starši
Mnoge starše zgrabi panika, ko v otrokovih laseh opazijo majhne uši. Ko uši odkrijemo, ne čakajmo, ampak se takoj lotimo temeljitega odpravljanja, da se ne bodo namnožile. Predvsem najprej preglejmo glave vseh družinskih članov, potem pa pričnimo postopek odstranjevanja teh nadležnih živalic. Kako, si preberite v spodnjih vrsticah.

Oprema za dojenčka: kaj je lahko rabljeno in kaj mora biti novo?
Mamice si rade izposojamo, podarjamo ali prodamo stvari, ki so jih naši otroci prerasli. Tako prihranimo denar in obenem tudi varujemo okolje. A vendar je treba biti pozoren pri opremi za dojenčka – določenih stvari ni dobro prevečkrat uporabiti. Preverite, kaj je pametno kupiti novo in kaj je popolnoma v redu tudi rabljeno!

Dovolj bo že dvakrat na teden oziroma glede na okoliščine
Novopečeni starši si pogosto zastavijo vprašanje, kako naj umivajo dojenčkovo glavico in negujejo nežne otroške laske. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali.

Spet naglavne uši v šolah
V šolah še vedno lahko zasledite obvestila, da so pri otrocih prisotne naglavne uši in da jim morajo starši pregledovati glave. Prav tako je še vedno razširjeno zmotno prepričanje, da so uši posledica neumivanja las.

V starih časih česen in petrolej, danes posebni šamponi - uši v vsaki družini z malimi otroki
Živo srebro v svinjski masti, pa petrolej, tako so se naše babice borile proti ušem. Danes teh metod k sreči več ne uporabljamo, so pa lekarne in specializirane trgovine bogato založene s šamponi, eteričnimi olji, celo električnimi glavniki, ki naj bi pomagali pri ušivosti. A kljub vsemu se uši vračajo, če jih ob vseh kemičnih sredstvih ne odstranjujemo tudi ročno.

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Preverite mite in resnice
Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Prej ali slej se z njimi ukvarjajo vse šole, vrtci, skoraj vse družine, ki imajo majhne otroke. Prav med malčki se namreč najbolj širijo. Ste jih tudi vi odstranjevali z vsemi mogočimi sredstvi, pa so se vztrajno vračale? Ali veste, kako se gliste, uši prenašajo? Preverili smo, koliko držijo miti in resnice o teh, človeku komaj vidnih nadlogah.

Najučinkovitejši postopek za odpravo uši
Takoj po začetku leta in po vrnitvi z obšolskih dejavnosti se med otroki, zlasti v starostni skupini med tremi in 11 leti, običajno poveča ušivost. Takrat namreč med njimi prihaja do tesnejših kontaktov. Najučinkovitejši postopek za odpravo uši ostaja razuševanje, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Nočna mora: uši so mutirale, odporne so na šampone
Čeprav se sliši nemogoče, toda dejansko se dogaja. Pri 99,6 odstotkov uši so zaznali, da so mutirale in da so neuničljive. Noben šampon jih ne premaga.

Špelin kotiček: To so uši! Panikaaaa!
Vrtec je za nekatere otroke, če ne kar za vse, prva prava prelomnica v življenju, ko se prvič ločijo od staršev, starih staršev. Pridejo v popolnoma novo okolje, kjer vlada popolnoma nov red, stvari nenadoma potekajo drugače. In mislim, da ni starša, ki ga ne bi vsaj malo skrbelo, kako bo otrok vse skupaj sprejel, se navadil, se vklopil v skupino in sprejel vzgojiteljice. Tudi mene je to doletelo, dvakrat. Vendar me je bolj kot to skrbelo nekaj povsem drugega …

V Sloveniji zbolelo 6938 oseb
Svetovni dan zdravja, obeležujemo ga 7. aprila, je letos posvečen boleznim, ki jih prenašajo vektorji oz. prenašalci. To so največkrat členonožci, kot so komarji, klopi, uši in bolhe. Zato letos ta dan poteka pod geslom Majhen ugriz - velika težava. V Sloveniji sta najpogostejši vektorski bolezni klopni meningoencefalitis in lymska borelioza.

Kako se znebiti naglavnih uši?
Naglavne uši so komaj vidne žuželke brez kril in so največja težava predšolskih in šolskih otrok. Ko se naselijo na človekovi glavi, začnejo sesati kri. Povzročajo zelo neprijetno srbenje, zato je prav, da veste, kako se jih znebiti.

Ko se pojavijo uši
V vrtcih in šolah se večkrat srečujejo s pojavom uši med otroki. Vzgojiteljice in učiteljice otrokom ne smejo pregledati lasišča, saj je to poseg v njegovo zasebnost.

Naglavne uši – ljubiteljice čistoče
Naglavna uš je siva zajedalska žuželka, velika do 3 milimetre. Uši najpogosteje najdemo na zatilju in za ušesi. Njihova edina hrana je človeška kri. Zmotno je mišljenje, da so uši najraje na umazanih laseh; čisto in negovano lasišče jim je veliko bolj ljubo!