ugotovitve

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

V Evropi in osrednji Aziji med otroki vse več primerov tuberkuloze
Mlajši od 15 let so leta 2023 predstavljali 4,3 odstotka novoodkritih ali ponovljenih primerov tuberkuloze v evropski regiji, kot jo definira Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kar glede na danes objavljeno poročilo o razširjenosti tuberkuloze pomeni zaskrbljujoč porast. WHO ob tem poziva k ukrepanju in preventivnemu zdravljenju.

Tudi nosečnost vpliva na dojenčkove prehranske navade
Nova študija je pokazala, da dojenčki pozitivno reagirajo na vonj hrane, ki so jo njihove matere uživale med nosečnostjo, kar odpira možnosti za spodbujanje zdravih prehranskih navad že pred rojstvom.

Tudi zdravje očeta lahko vpliva na nosečnost
Ko gre za nosečnost, se velik pomen pripisuje zdravju matere, saj dojenček raste v njenem telesu. Vedno se domneva, da se delo očeta konča z oploditvijo. Genetika pa ima drugačna predvidenja, saj v posteljici prevladujejo očetovi geni.

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Puščanje dojenčka, da se izjoče, lahko pusti posledice v razvoju
Staršem ni treba imeti slabe vesti, če pustijo otroka, da joka. To kaže nova raziskava, ki je preučevala, kako metoda 'pustiti otroka jokati' vpliva na otrokov razvoj. Pa je temu res tako? Dr. Mija M. Klemenčič Rozman meni, da takšne trditve lahko utrjujejo stereotipna prepričanja, ki so jih znanstvene ugotovitve že zdavnaj ovrgle.

Kaj, če mamica, ki je še uradno poročena, zanosi z novim partnerjem?
Če partnerja v novem razmerju pričakujeta svojega otroka, mati pa je še uradno v zakonski zvezi in razveza še ni končana, velja za otrokovega očeta še vedno uradni mož (iz prejšnjega razmerja). Četudi se vsi strinjajo in med njimi ni spora, da je biološki oče novi partner, je treba vložiti tožbo.

Znanstveniki so odkrili pravi razlog, zakaj dojenčki v trebuhu brcajo
Brcanje dojenčka v trebuhu je nekaj, kar vsaka nosečnica pričakuje. Brce so tudi pokazatelj, da nosečnost poteka tako, kot mora. Nove študije pa dodatno kažejo, da ti gibi vendarle niso naključni in da pomenijo več kot le raztezanje v maternici.

Couvadov sindrom: ko moški izraža znake nosečnosti
Ste vedeli, da nekateri moški v času partneričine nosečnosti tudi sami razvijejo simptome, kot so slabost, bolečine v hrbtu, hrepenenje po določeni vrsti hrane in povečanje telesne teže? Ta zanimiv pojav imenujemo Couvadov sindrom, o njem pa krožijo številne teorije, med katerimi nam je še najbližje ta, da gre pri tem za sočutno nosečnost zaradi močne čustvene povezanosti s partnerico.

So drugorojenci res bolj 'problematični'?
Ko gre za ljubezen do otrok, se ta ne deli, temveč množi. Vsakega otroka imate enako radi, vendar na drugačen, edinstven način. Že kar pregovorno pa postaja, da je drugorojeni otrok precej težavnejši in napornejši od prvorojenega.

Konec nereda! Naredite prostor življenju.
Podjetje IKEA je na dogodku Naredi prostor življenju v trgovini IKEA Ljubljana razkrilo, da bo celotno poslovno leto 2024 posvetilo idejam in izdelkom za shranjevanje po vsem domu. Ključne rešitve obsegajo vse od knjižnih polic, predalnikov in vozičkov do škatel, registratorjev in ikonične nakupovalne vreče podjetja IKEA. S temi rešitvami v podjetju pomagajo kupcem pospraviti, ustvariti red in tako narediti prostor življenju.

Sestre skrbijo za to, da družina ostaja povezana
Številne raziskave so dokazale dobrobiti tega, da ima človek v življenju vsaj eno sestro. Ko boste prebrali ugotovitve znanstvenikov, boste takoj manj jezni na svojo sestro in bolj hvaležni, da jo imate v svojem življenju.

Zakaj imajo otroci tako radi dinozavre?
Veliko dečkov se v določenem obdobju razvoja sreča z neverjetnim navdušenjem nad dinozavri in vsem prazgodovinskim. Motivi dinozavrov na oblačilih, igračah, peresnicah, skodelicah, celo posteljnini – to ni v tem obdobju nič nenavadnega. So tudi vaš dom preplavili dinozavri? Psihologi so tej nedolžni obsesiji posvetili že kar nekaj raziskav in pozornosti, saj se 'dinoobdobje' pojavi pri mnogih otrocih. Predstavljamo vam njihove ugotovitve.

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih
Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav
Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom
Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Jelena Đoković: 'Moj otrok ni prišel na ta svet, da bi bil v vlogi moje lastnine'
Jelena Đoković, soustanoviteljica in mednarodna direktorica Fundacije Novaka Đokovića ter dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, nam je v ekskluzivni kolumni predstavila svoj pogled na ozaveščeno starševstvo.

Zato pri matematiki spodbujajo uporabo prstov, abaka, kamenčkov in kock
Spominjam se, kako v osnovni šoli pri učenju matematike ni bilo dovoljeno uporabljati prstov, saj so učiteljice zahtevale "računanje na pamet", pa tudi starši niso bili naklonjeni "štetju na roke". Danes je popolnoma drugače, saj celo zelo priporočajo in spodbujajo uporabo različnih pripomočkov, pa naj bodo to abak, kamenčki, kocke ali seveda tudi prstki.

Igralka Mojca Fatur o boleči izkušnji
Igralka in mama treh otrok Mojca Fatur je na družbenem omrežju Facebook objavila izpoved o boleči izkušnji, ki jo je doživela med obiskom ginekologa leta 2008.

To je do sedaj znano o covidu-19 v nosečnosti
V slovenskih porodnišnicah je rodilo že več sto nosečnic, ki so bile bodisi okužene z novim koronavirusom bodisi so prebolele koronavirusno bolezen. Covid-19 lahko v redkih primerih povzroči hude zaplete pri porodu in konec decembra 2020 je tudi v Sloveniji žal umrla nosečnica, otročka pa so rešili s carskim rezom. Čeprav gre za novo bolezen, o kateri še zbirajo podatke, pa je doslej znano, da večina nosečnic preboleva okužbo z blagimi znaki in brez večjih težav. Tudi dojenčki, ki so se rodili nosečnicam, pozitivnim na novi koronavirus, so načeloma dobro, težave imajo morda le zaradi prezgodnjega poroda.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

V eni najbogatejših držav obljubljajo bonus za "korona dojenčke". Kaj pa pri nas?
V Singapurju država ponuja enkratno denarno pomoč državljanom, ki bodo imeli otroka v času pandemije covid-19. Vsak par, ki bo v prihodnjih dveh letih imel otroka, bo ob rojstvu prejel 3000 singapurskih dolarjev (1870 evrov). Preverite, kakšne novosti so predvidene za starše otrok, rojenih v Sloveniji po 1. januarju 2021!

Marjetka Bizjak: 'Samo kompasa ne smemo izgubiti'
Katere varnostne ukrepe bo treba upoštevati v začetku novega šolskega leta? Kako so se odrezali dijaki in maturantje Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje v času koronakrize, kakšna so pričakovanja za naprej? Preberite v intervjuju z ravnateljico STPŠ Trbovlje, prof. Marjetko Bizjak.

Nermin Bajramović: 'Maska naj bo le kos tkanine, ki nas opominja na situacijo, ne pa tudi nekaj, kar nam jemlje veselje'
O izkušnji z učenjem na daljavo v času koronakrize, o kreativnih pristopih učenja matematike, pričakovanjih za šolsko leto 2020/2021, ukrepih in marsičem drugem smo se pogovarjali z učiteljem matematike, Nerminom Bajramovićem, ki je med šolarji precej priljubljen in znan po svoji inovativnosti.

Srbija: velik porast mladoletnih nosečnic
Srbija velja za eno od držav, v kateri se število prebivalcev v zadnjih letih najhitreje zmanjšuje. Po eni strani je za to kriv strah žensk, da bodo zaradi nosečnosti ostale brez službe, zato se zelo pozno (ali pa sploh ne) odločajo imeti največkrat zgolj enega potomca, po drugi strani pa vsako leto opažajo na tisoče načrtnih prekinitev nosečnosti, po katerih določene posameznice ne želijo več tvegati, druge pa ne morejo znova zanositi. Vlada si na vse pretege prizadeva povečati nataliteto in je v ta namen v preteklih letih sprejela številne ukrepe, ki pa še niso obrodili vidnejših sadov.

Hitro prepoznajte prve znake okužbe s salmonelo
Odmevna je novica, da so se učenci na osnovni šoli Lucija okužili s salmonelo, bakterijo, ki povzroča bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skriva ta bakterija in kako lahko okužbo preprečimo?

Zaostajanje desnega očesa pri otroku
Pozdravljeni! Moj sin bo oktobra dopolnil tri leta, opazila sem, da mu levo oko zaostane v desnem kotu nekaj trenutkov, ko z desnem očesu gleda normalno naravnost, to se mu dogaja večkrat čez dan, z r...

Moteče vedenje
Pozdravljeni! Imam sina, ki bo decembra dopolnil 5 let. Težave so se pričele pojavljati septembra, ko je ponovno začel obiskovati vrtec. Vzgojiteljica pravi, da je zelo nepredvidljiv. Ostale otroke gr...

Mežikanje
Pozdravljeni! Star sem 13 let. Že več kot leto dni imam težave z mežikanjem. Občutek imam, kot da me v spodnjem delu očesa nekaj tišči, in zato pogosteje mežikam in obračam z očmi, da ta občutek izgin...

Zamegljen vid občasno
Pozdravljeni! Težave z očmi imam že 6 let. Prvič se je zgodilo v 9. razredu, ko nisem videla kaj piše na tabli. Še danes se dogaja enako, skoraj vsak teden. Slika se nenadoma zamegli, ostro vidim samo...