Bibaleze.si

ugriz

Nega in zdravje
27. 03. 2025 05.00

Enajst težav dojenčkove kože

Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Dojenček
11. 02. 2025 05.00

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?

Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Zdrav otrok
15. 03. 2024 02.30

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?

Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

Novice
26. 01. 2024 05.00

Zakaj je pomembno, da so izdelki za otrokovo ustno zdravje biofunkcionalni

Učinkovita ustna higiena pri otrocih je temeljna za vzpostavitev pozitivnih navad in ohranjanje zdravega nasmeha za vse življenje, zato je priporočljivo, da so izdelki, ki jih za svoje otroke izberete, biofunkcionalni. To pomeni, da podpirajo in spodbujajo naravni razvoj otrokovih zob in čeljusti. Tako delujejo v sožitju z naravnim razvojem vseh delov ustne votline, od čeljusti in zob do dihanja.

Zdrav otrok
13. 10. 2023 05.00

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni

Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Zdrav otrok
13. 07. 2023 05.00

Opekline, odrgnine, alergije, piki ... Pediatrinja svetuje, kaj storiti

Pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med., spec. ped., smo povprašali, kaj storiti ob nekaterih najpogostejših poletnih nevšečnostih. Pri marsikateri je ključna preventiva. Pri drugih je dobro vedeti, kako najbolje ravnamo.

Zdrav otrok
05. 06. 2023 05.00

Kaj je bruksizem pri otroku?

Škrtanju in škripanju z zobmi pravimo bruksizem. Prizadene več otrok kot odraslih, dogaja pa se predvsem med izraščanjem mlečnih zob ter ob menjavi mlečnih s stalnimi zobmi. A kdaj je treba zaradi škrtanja skrbeti in kako ga lahko odpravimo? Odgovarja Bibina strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med.

Zdrav otrok
30. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati in zdraviti koprivnico pri otroku?

Ima vaš otrok srbeče, rdeče izboklinice na koži? Lahko, da gre za koprivnico. Preverite simptome in znake bolezni ter kako poteka zdravljenje.

Zdrav otrok
08. 04. 2023 05.00

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Najstniki
03. 03. 2023 08.00

Najboljši in najhitrejši rezultati ortodontije so vidni pri otrocih

Ste vedeli, da je ortodont za otroke ena od najpogosteje iskanih oziroma zaželenih oblik ortodontije pri nas? Seveda to ni nič presenetljivega, saj se najhitrejši in najboljši rezultati na tem področju zdravljenja zob pokažejo ravno pri otrocih. Cilj takšnega zdravljenja je torej z namestitvijo primernega zobnega aparata doseči pravilno oblikovano in skladno delujoče zobovje. Prav tako se ustvarijo optimalni pogoji za pravilen razvoj čeljusti.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 14.48

Vedno preverite dudo, preden jo ponudite otroku

Veliko mamic svojemu novorojenčku ponudi tolažilno dudo. Ta je potem prvih nekaj mesecev otrokova spremljevalka v neutolažljivih trenutkih in tudi preden se odpravlja spat. Mnogo mamic pa ne ve, da mora vsakič, preden jo ponudi otroku, dudo temeljito pregledati.

Šola za starše
21. 05. 2020 08.00

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna

Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Bibini svetovalci
14. 02. 2013 19.27

Moteče vedenje otroka z Dandy Walkerjevim sindromom

Pozdrav,sem mamica 4 letne hcere,ima dady walker sindrov ze od rojstva,nerazlocno govori,nima koncentracije dolgotrajne,je res zelo zelo zivahna,hiperaktivna,ker ziviva sami,mi vcas zivci popustijo na...

Malček
16. 07. 2018 09.28

Kako se zaščititi pred piki komarjev, pajkov, muh, os …?

Poleti so otroci ure in ure zunaj in mimogrede se lahko zgodi, da jih piči žuželka. Kaj je potrebno takrat storiti in kako preprečiti nadležno srbenje? Navajamo pa tudi nekaj načinov, kako se pred njimi zelo preprosto zaščititi.

Resnične zgodbe
22. 01. 2018 08.15

Njen trik uspavanja je uspešen, ampak veliko ljudi ga ne odobrava!

Laura Gerson je v praksi preizkusila odlično idejo. Ker njena hčerka Amelia ni mogal spati brez dude, je v zibelko dala 10 dud. Vsakič, ko se je zbudila, je imela na voljo eno v bližini in vse skupaj se ni sprevrglo v dramo.

Nazaj v šolo
07. 09. 2017 08.17

Vse, česar niste vedeli o nezgodnem zavarovanju otrok

Leto je znova naokoli in šolarji bodo ponovno sedli v šolske klopi. To je tudi čas, ko so starši izpostavljeni raznoliki ponudbi nezgodnih zavarovanj, med katerimi je kar težko izbrati tisto, ki bo najbolj ustrezalo otroku. Seveda tudi pri tem velja, da je prenagljeno odločanje prej v škodo kot v korist. Vzemite si čas, podrobno se seznanite z vsebino ponudb in izberite tisto, ki ustreza vašim potrebam in željam. Pred čim ščiti nezgodno zavarovanje? Kaj se ne šteje kot nezgoda? Kako nezgodno zavarovati otroka? Dnevno nadomestilo ali invalidnina? Preverite!

Zdrav otrok
09. 08. 2017 09.14

Katere kače so v Sloveniji strupene? Kaj storiti ob ugrizu?

Poleti je z obiskovanjem gora in na sploh pogostejšem zadrževanju v naravi tudi večja verjetnost stika človeka s kačo. Če kača ugrizne, je treba mesto ugriza hladiti, mirovati in poklicati na pomoč reševalce. Ugriza ne sesamo, režemo ali žgemo, prav tako se ne delajo preveze, pravi reševalec Janez Kramar.

Šola za starše
03. 04. 2017 08.09

Kako se zaščititi pred klopi?

Spomladansko sonce nas že razvaja in starši skupaj z otroki preživijo dlje časa na igrišču, v parku, gozdu, hribih … To pa je tudi obdobje, ko morate biti previdnejši in se ustrezno zaščititi pred klopi, zaradi katerih lahko pride do obolenja, t. i. klopnega meningoencefalitisa.

Zdrav otrok
01. 08. 2016 08.14

Kaj storiti po piku komarja?

Pred piki komarja se zavarujemo z uporabo oblačil, ki zakrijejo večji del kože, priporočajo na Nacionalnem inštituti za javno zdravje (NIJZ), kjer svetujejo tudi uporabo repelentov. Če nas komar vseeno piči, pa pomaga uporaba antihistametikov in hlajenje vbodnega mesta, svetuje pediatrinja iz Zdravstvenega doma Ljubljana Tatjana Grmek Martinjaš.

Razvoj
12. 11. 2015 07.22

Namig, kako otroka brez stresa odvaditi od dude

Ko otrok dopolni dve leti, naj ne bi več uporabljal dude tolažilke.

Zdrav otrok
07. 04. 2014 14.01

V Sloveniji zbolelo 6938 oseb

Svetovni dan zdravja, obeležujemo ga 7. aprila, je letos posvečen boleznim, ki jih prenašajo vektorji oz. prenašalci. To so največkrat členonožci, kot so komarji, klopi, uši in bolhe. Zato letos ta dan poteka pod geslom Majhen ugriz - velika težava. V Sloveniji sta najpogostejši vektorski bolezni klopni meningoencefalitis in lymska borelioza.

Idejnica
31. 07. 2013 08.07

Kako se na naraven način zaščititi pred komarji?

Poleti so še posebej nadležni komarji. Zakladnico znanja s področja aromaterapije nam je podala Bibina svetovalka Melani Kovač, aromaterapevtka. Povprašali smo jo tudi, katera eterična olja so primerna za zaščito otroka, doječe matere in nosečnice.

Zdrav otrok
20. 06. 2013 08.07

Piki mačjih in ptičjih bolh

Pike mačjih in ptičjih bolh zamenjujemo s piki komarjev in mušic. Ker zelo srbijo, je dobro, da prosite zdravnika, da predpiše mazilo.

Ideje za prosti čas
16. 07. 2014 10.38

Najbolj učinkovita naravna zaščita pred komarji

V poletnih nočeh na sprehodu so še posebej nadležni komarji. Zanimalo nas je, kakšno mešanico eteričnih olj lahko pripravimo, da se z njo pred njihovimi piki zaščitijo tako otroci, nosečnice kot tudi doječe mame.

Družina in odnosi
13. 09. 2013 14.11

Katere kače so v Sloveniji strupene?

V Sloveniji živi 11 vrst kač, od katerih so 3 strupene: modras, laški in navadni gad. Kaj storiti, ko srečate kačo ali če vas ugrizne, jih je morda zdaj, ko je v porastu tudi število glodavcev, več, nam je povedala biologinja dr. Staša Tome.

Zdrav otrok
14. 06. 2012 07.11

Kako pravilno odstraniti klopa?

Klop pri ugrizu porine svoj "rilček" globoko v kožo in se tam zasidra z dvema kaveljčkoma. Prenašalci različnih bolezni so lahko zelo nevarni za vaše in otrokovo zdravje, zato preverite, kje se zadržujejo, kako se lahko zaščitite, katere bolezni prenašajo in kako jih pravilno odstranite.

Malček
23. 03. 2012 07.13

Ko je jezen, ugrizne! Kaj naj naredim?

Vas je vaš malček že kdaj ugriznil, ko niste izpolnili njegove želje ali se stvari niso obrnile tako, kot si je zamislil on? Kaj ste storili? Nekateri starši pravijo, da je treba ugrizniti nazaj, drugi otrokovo dejanje spregledajo, nekateri otroka okregajo. Kaj o tem meni vzgojiteljica iz Ljubljanskih vrtcev?

Malček
15. 11. 2011 07.18

Kaj storiti, če otrok grize?

Grizenje med prvim in drugim letom starosti je pogosta vedenjska težava, ki pa se lahko pojavlja tudi pri starejših otrocih. Vsekakor je to znak, da otrok v razvojnem obdobju potrebuje našo pomoč.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855