Bibaleze.si

ukrepi

Novice
24. 03. 2025 14.05

V Evropi in osrednji Aziji med otroki vse več primerov tuberkuloze

Mlajši od 15 let so leta 2023 predstavljali 4,3 odstotka novoodkritih ali ponovljenih primerov tuberkuloze v evropski regiji, kot jo definira Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kar glede na danes objavljeno poročilo o razširjenosti tuberkuloze pomeni zaskrbljujoč porast. WHO ob tem poziva k ukrepanju in preventivnemu zdravljenju.

Nosečnost
18. 03. 2025 05.00

Zakaj se v nosečnosti pojavi vrtoglavica?

Nosečnost je za večino žensk čudovita izkušnja in lepo življenjsko obdobje, a za mnoge ima nosečnost tudi nekaj neprijetnih simptomov. Na primer, mnoge bodoče mame se soočajo z vrtoglavicami med nosečnostjo.

Zdrav otrok
12. 03. 2025 05.00

Otroci so 10-krat bolj izpostavljeni mikroplastiki kot odrasli

Rezultati nedavne študije razkrivajo, da je v iztrebkih dojenčkov več mikroplastike kot v iztrebkih odraslih posameznikov. Krivec za to bi lahko bile plastične stekleničke in ostali plastični pripomočki ter igrače, ki se pogosto znajdejo v ustih najmlajših, predvidevajo pa, da tudi prehrana otroka. Na kaj je treba biti pozoren?

Zdrav otrok
29. 01. 2025 05.00

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?

Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Novice
16. 01. 2025 10.51

Tragična zgodba: Vplivnica zlorabila lastno hčer za spletne donacije

Vznemirljive obtožbe so pred nekaj dnevi pretresle svet. Ženska naj bi svoji hčerki brez medicinskega dovoljenja dajala strupena zdravila, medtem ko je dokumentirala otrokov fizično in čustveno trpljenje za pridobivanje donacij in povečanje svojega spletnega profila.

Zdrav otrok
15. 01. 2025 05.00

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?

Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Zdrav otrok
08. 01. 2025 05.00

Zakaj se pojavijo alergije pri otrocih?

Alergije so ena najpogostejših zdravstvenih težav pri otrocih, ki prizadenejo milijone po vsem svetu. Pojavijo se, ko imunski sistem pretirano reagira na snovi, ki so sicer neškodljive za večino ljudi. Razumevanje, zakaj se alergije pojavijo, je ključno za njihovo preprečevanje in obvladovanje.

Zdrav otrok
06. 01. 2025 05.00

Kaj povzroča okužbe ušes pri otrocih?

Okužbe ušes so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, ki prizadenejo otroke, še posebej v prvih letih njihovega življenja. Pojavijo se lahko iz različnih razlogov in so lahko zelo neprijetne za otroke, saj pogosto povzročajo bolečine, slabo počutje in celo težave z sluhom, če se ne zdravijo pravočasno.

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Zdrav otrok
27. 12. 2024 05.00

6 načinov, kako preprečiti okužbe dihal pri otrocih

Okužbe dihal so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, s katerimi se srečujejo otroci, zlasti v hladnejših mesecih. Kljub temu obstajajo učinkoviti načini za zmanjševanje tveganja za pojav teh okužb in zaščito zdravja otrok.

Nosečnost
19. 10. 2024 03.15

Kaj, če nosečnica pade in se udari?

Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Pregledi med nosečnostjo
14. 10. 2024 09.18

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti

Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

Zdrav otrok
12. 10. 2024 05.00

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan

Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Dojenček
11. 10. 2024 05.00

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Šola in splet
11. 10. 2024 04.15

Koliko časa pred zasloni je preveč?

V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Intervju
23. 09. 2024 03.30

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'

"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Zdrav otrok
21. 09. 2024 04.15

Kako se lahko izognemo okužbi z rotavirusi?

V Sloveniji je v zadnjih letih zaradi rotavirusne okužbe zdravljenje v bolnišnici potrebovalo povprečno letno več kot 800 otrok, mlajših od pet let. Po izračunih pa je še trikrat več otrok bolezen prebolelo v domači oskrbi, pod nadzorom pediatra. Preverite, kakšni so ukrepi za preprečevanje bolezni.

Prehrana v nosečnosti
04. 09. 2024 03.45

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja

Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Nosečnost
21. 08. 2024 05.00

Je barvanje las med nosečnostjo lahko nevarno?

Za obdobje nosečnosti veljajo povsem druga pravila kot sicer. Tudi kar se tiče lepotičenja, v kar spada mazanje telesa z različnimi kremami in kozmetičnimi preparati, lakiranje nohtov in tudi barvanje las. Kako nevarno je lase med nosečnostjo izpostavljati barvam, nam je pojasnila frizerka in stilistka Melisa Agović.

Izleti in počitnice
17. 06. 2024 04.30

Kako poskrbeti za varnost otroka v bližini vode?

Številne malčke – radovedne, aktivne in željne raziskovanja okolice – privlači voda. Sveti se, valovi, škropi in lahko celo povzroči, da stvari lebdijo! Vendar malčki ne razumejo, da je voda lahko nevarna in še niso dovolj stari, da bi storili, kar je potrebno, ko se znajdejo v težavah. Zato je bistvenega pomena, da jih zaščitite pred morebitnimi nevarnostmi v bližini vode. Preverite preventivne ukrepe, ki lahko pri tem pomagajo.

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Zdrav otrok
29. 05. 2024 08.42

Komarji so že na pohodu, zato ne pozabite na zaščito

Lepo vreme in toplejši dnevi so s seboj prinesli tudi nekaj nevšečnosti, med katerimi so prav gotovo komarji. Piki komarjev so še posebej za naše malčke neprijetni, na mestu vboda pa nastane srbeča oteklina in rdečina. Število komarjev in pikov lahko zmanjšamo z določenimi preventivnimi ukrepi.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Prehrana
18. 04. 2024 11.04

Največja napaka, ki jo delajo starši, zaradi katere otroci zbolijo

Ko smo že mislili, da v našo deželo vstopa poletje, se je vreme čez noč poslabšalo do te mere, da ponovno bolj diši po zimi. Temperature so padle tudi za več kot 20 stopinj Celzija in zelo verjetno je, da bodo v prihodnjih tednih ponovno na pohodu virusi. Najbolj jim bodo zaradi nepopolno razvitega imunskega sistema in manjše pozornosti do higiene izpostavljeni otroci. Res je, da naših malčkov v celoti ne moremo zaščititi pred virusnimi okužbami, z nekaterimi preventivnimi ukrepi pa lahko pomembno zmanjšamo verjetnost bolezni.

Prosti čas
22. 03. 2024 05.00

Zato ni dobro, če deklice preveč skačejo po trampolinu

Otroci obožujejo trampoline, saj jim nudijo zabavo, vznemirjenje in igrivo kratkočasje. A nujno je treba poskrbeti za varnost in tudi omejiti uporabo. Prepogosto skakanje lahko namreč privede do slabših mišic medeničnega dna in urinske inkontinence, opozarja doc. dr. Darija Šćepanović.

Novice
11. 03. 2024 05.00

Vodnik za starše za premagovanje zaprtja pri otrocih

Zaprtje se kaže na različne načine. Lahko odvajamo velike količine blata in je odvajanje boleče, lahko gre za majhne in trde iztrebke ali pa sploh ne odvajamo. Tudi nenamerno odvajanje blata je lahko simptom zaprtja.

Družina in odnosi
06. 03. 2024 05.00

Kako prepoznati otrokov talent?

Vsak otrok v sebi skriva nek talent, a včasih traja nekoliko dlje, da ga prepoznamo. S tem ni nič narobe, pomembno pa je, da mu potem, ko enkrat pokaže spretnost in zanimanje za določeno področje, nudimo spodbudno okolje in mu pomagamo, da ga bolje spoznava in ustrezno razvija. Nekateri otroci to zmorejo skoraj sami, drugi potrebujejo pomoč in prav je, da jo tudi dobijo!

Zdrav otrok
12. 02. 2024 04.30

Starši vse pogosteje odstranjujejo uši z naravnimi metodami. Pa so učinkovite?

Kadar eden izmed družinskih članov domov prinese uši, so potrebni preventivni ukrepi, ki bi zaščitili preostale člane družine, tistemu, ki je staknil uši, pa čim prej odstranili zajedavce. Kako to storiti? Nekateri starši pri tem preizkušajo naravne metode. Pa so res učinkovite?

Zdrav otrok
25. 01. 2024 05.00

Bolezen rok, nog in ust - simptomi, znaki in zdravljenje

Bolezen rok, nog in ust (ali šesta otroška bolezen) je izjemno nalezljivo virusno obolenje in se prenaša direktno iz osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni dojenčki in vrtčevski otroci, v redkih primerih zbolijo tudi odrasli. Običajno traja od 3 do 5 dni, največ pa do 10 dni, lahko se pojavi skozi vse leto, vendar je pogostejša jeseni in proti koncu leta. Preverite, kako jo prepoznati, kako dolgo traja in kako jo zdraviti.

Zdrav otrok
28. 12. 2023 05.00

Naravni recepti za lajšanje otroškega prehlada

Otroci so najdovzetnejši za viruse, ki povzročajo prehlad. Nemalokrat imamo občutek, da so prehlajeni vse zimsko obdobje. Kaj lahko storimo, da olajšamo simptome? Ali obstajajo preventivni ukrepi? Preverite v spodnjih vrsticah.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863