Bibaleze.si

um

Najstniki
02. 04. 2025 05.00

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta

V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Malček
31. 03. 2025 05.00

Kako se kaže prezgodnja puberteta?

Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

Partnerski odnosi
27. 02. 2025 05.00

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?

Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Svet slavnih
07. 02. 2025 08.23

Hollywoodski par brez glamurja: Njun pristop k vzgoji otrok preseneča vse

Eva Mendes in Ryan Gosling sta lep primer hollywoodskega para, ki kljub slavi in bogastvu daje prednost preprostosti, skromnosti in trdemu delu. Njuna vzgoja otrok temelji na vrednotah, ki se osredotočajo na notranjo moč, samostojnost in poštenost.

Nosečnost
13. 01. 2025 05.00

Noseča z otrokom, ki ima redko genetsko motnjo: Čustveno pismo sama sebi

Nosečnost je obdobje, polno pričakovanj, a pogosto tudi neznank, kajti življenje nas včasih postavi pred izzive, ki jih ne moremo predvideti. Ena od teh zgodb je zgodba Bethany Locklear, ki je med nosečnostjo izvedela, da njen otrok trpi za Noonanovim sindromom – genetsko motnjo, ki prinaša številne telesne in zdravstvene težave.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Nosečnost
28. 10. 2024 04.00

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?

Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Porod
23. 10. 2024 05.00

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Vzgoja in vrtec
01. 10. 2024 01.00

Naučite svoje malčke, kako nadzorovati svoja čustva

Otroci imajo pogosto veliko energije in čustev, ki jih ne znajo pravilno izraziti, meditacija pa jim lahko pomaga razviti zavedanje lastnih občutkov, izboljšati koncentracijo in najti notranji mir.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Novice
26. 08. 2024 05.00

Lahkonočnice že osem let pomagajo staršem pri uspavanju malčkov

Spanje je eden ključnih procesov za zdravo rast ter telesni in spoznavni razvoj otroka. Vendar pa uspavanje malčkov marsikateremu staršu predstavlja velik izziv. A1 Slovenija zato s projektom Lahkonočnice že osmo leto staršem in vzgojiteljem ponuja kakovostne sodobne slovenske zvočne pravljice, ki otroke zazibljejo v sladek sen. Bogata zbirka več kot 160 pravljic, ki nastaja v sodelovanju z znanimi slovenskimi pisatelji in pripovedovalci, je brezplačno dostopna kadarkoli in kjerkoli v mobilni aplikaciji Lahkonočnice.

Malček
07. 08. 2024 05.00

Kdo so indigo otroci?

Fenomen indigo otrok se je začel pojavljati konec 70. let, ko je parapsihologinja Nancy Ann Tappe začela opisovati nove generacije otrok, ki naj bi bili znanilci novega obdobja človeštva. Gre za otroke, ki naj bi bili zaradi svojih značilnosti drugačni od preteklih generacij. Imenujemo jih tudi mavrični ali kristalni otroci.

Malček
11. 07. 2024 10.49

Trik, s katerim boste umirili še tako živahnega otroka

Ne glede na to, koliko literature preštudirate v času nosečnosti, boste tekom otrokovega prvega leta hitro ugotovili, da se določenih stvari ne da naučiti iz knjig, niti svetovnega spleta. Vsak dojenček je namreč unikat in kot tak zahteva tudi individualen pristop. To, kar odgovarja enemu, ne bo nujno tudi drugim, še posebej, ko gre za dnevno rutino in nego. Poseben izziv so zlasti bolj živahni otroci, ki se težko umirijo. Ponujamo nekaj trikov, ki so vam pri tem lahko še posebej v pomoč!

Nosečnost
02. 06. 2024 04.30

Kako se znebiti jutranjih slabosti na naraven način?

Obdobje, ko v vašem telesu nastaja popolnoma novo življenje, zna terjati tudi svoj davek. Pojavi se lahko cel kup nosečniških simptomov, med katerimi so eni bolj, drugi manj prijetni. Med slednje spada tudi nosečniška slabost, ki pa se kljub poimenovanju 'jutranja slabost' lahko pojavi v katerem koli delu dneva. Kako si lahko pomagate na naraven način? Za vas smo pripravili nekaj predlogov.

Malček
09. 05. 2024 05.00

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti

Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Novice
21. 02. 2024 14.43

Na Kitajskem ustvarili prvega otroka z umetno inteligenco

Kitajski znanstveniki so nedolgo nazaj napovedali ustvarjanje prvega otroka z umetno inteligenco.

Novice
30. 01. 2024 05.00

Novak Đoković zamudil pomemben trenutek svoje hčere

Novak Đoković je postal zelo čustven zaradi ločitve od družine: "Moj sin je zdaj star devet let, hčerka pa šest. Vsak teden sta videti drugače."

Novice
29. 12. 2023 11.57

Uresničite svoje sanje korak za korakom, kocko s kocko: Sprostite svojo ustvarjalnost z LEGO mojstrovinami

Ste že izbrali svoje božično ali novoletno darilo? Si boste letos dovolili obuditi otroka v sebi in privoščili Lego kocke, ne samo svojemu otroku ampak tudi vam samim? Dovolite si biti ustvarjali in se s svojim otrokom podajte na nepozabno pot Lego dogodivščin.

Blog
27. 08. 2023 05.00

Izpoved mame: 'Ko te fizično boli, ker ti je tako hudo'

Tako se je naše skupno popotovanje zares začelo. Namesto po treh dneh smo prišli iz bolnice po dobrem mesecu, ampak važno, da smo prišli. Še nekaj časa smo ostali pri moji mami, ker sem se predvsem jaz tako počutila bolj varno. Z možem sva bila oba tako mlada, tako neizkušena, vse je bilo tako novo, nepoznano, razburljivo in strašno hkrati, da je bil vonj domačnosti varen pristan, ki me je tolažil, da bo vse v redu. Nemir v meni je rastel in prav tako v možu.

Po porodu
06. 08. 2023 05.00

Za mami: Zakaj je plavanje tako koristno?

Plavanje je primerno za vse generacije in zmogljivosti ljudi. Še posebej pa je dobrodošlo v obdobju nosečnosti in po porodu, ko še ne zmoremo večjih telesnih naporov, bi pa se želeli vključiti v aktivno preživljanje prostega časa in krepiti svoje telo in zdravje. Preverite pozitivne učinke plavanja na vaše telo in um.

Za mami
18. 07. 2023 05.00

Zakaj kot mama konstantno čutim krivdo?

Vsaka mama se kdaj srečuje z občutkom, da ni dovolj dobra. Morda vas skrbi, da ne namenjate dovolj časa ali pozornosti otroku, da niste dovolj sproščeni v vlogi mame ali pa da ste prestrogi. Morda vam je žal, ker vas je službena odgovornost odvrnila od pomembnega dogodka za otroka. Občutek mamine krivde se lahko začne že v trenutku, ko se odločite za nosečnost, in traja vse življenje. Kako se soočati s tovrstnimi občutki?

Nosečnost
12. 07. 2023 05.00

To je najboljši položaj za spanje v nosečnosti

Ker je telo v nosečnosti podvrženo številnim spremembam, lahko dober in kvaliteten spanec v tem obdobju postane pravi izziv. Nihanje hormonov, fizično nelagodje, velik nosečniški trebušček in zaskrbljeno razmišljanje o tem, kaj vse vas čaka, lahko prispevajo k neprespanim nočem. Za vas imamo nekaj dragocenih nasvetov, kako najti udobje in doseči miren spanec kljub nosečnosti.

Družina in odnosi
29. 03. 2023 10.34

'Žal mi je, da sem postala mati'

Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

Nosečnost
03. 01. 2023 07.53

Razlage najpogostejših nosečniških sanj

Pravijo, da so sanje okno v našo podzavest. S kakšnimi sanjami pa se ponavadi srečujejo nosečnice?

Zdrava nosečnica
30. 12. 2022 05.00

Foto: Joga v nosečnosti

Če se nosečnica počuti dobro, zdravo in njena nosečnost poteka brez težav, je prenatalna joga odlična in priporočljiva vadba v tem čudovitem obdobju. Ta vrsta vadbe namreč pomaga odpraviti določene tegobe in občutek okornosti, hkrati pa nam pomaga uravnovesiti dihanje ter negovati naš um. Priljubljena fitness vplivnica Holly Bentley je delila nekaj čudovitih posnetkov, na katerih noseča prakticira jogo.

Zdrav otrok
08. 09. 2022 05.00

Hipnoterapija za otroke

Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Družinsko življenje
20. 06. 2022 08.09

Kako se zares spočiti na dopustu?

Se tudi vam dogaja, da namesto polnega kovčka poletnih oblačil in veselja s seboj na dopust vzamete poln kovček skrbi, ki vas ovirajo pri tem, da bi se popolnoma sprostili in uživali v počitnicah z družino? Kako se zares spočiti in napolniti svoje prazne baterije?

Nosečnost
23. 05. 2022 08.03

Simptom nosečnosti, ki se lahko ohrani še dolgo po porodu

Ste kar naenkrat začeli opažati, da vse bolj pozabljate na dogovorjene sestanke, reči in obveznosti? Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj prihaja do tega simptoma nosečnosti in kdaj lahko pričakujete, da se bo stanje znova vrnilo na stare tirnice.

Za mami
08. 05. 2022 05.00

25 razlogov, zaradi katerih materinstvo obogati vaše življenje

Materinstvo je večno in se začne že z zanositvijo, ko spremembe v hormonskem sistemu ženske vplivajo na način razmišljanja, vedenja in čustvovanja. Ženska, ki postane mama pa postane veliko bolj čuteča in dojemljiva za potrebe drugih.

Vzgoja in vrtec
06. 04. 2022 04.15

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?

Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863