Bibaleze.si

umirjeno

Malček
26. 03. 2025 05.00

Moj otrok grize druge! Kaj naj storim?

Otroci najpogosteje grizejo sovrstnike med 12. in 36. mesecem, lahko pa se zgodi, da ugriznejo tudi vzgojiteljico ali starše. Pomembno je, da nikoli takšnega vedenja ne ignorirate. Kaj lahko storite, da se to ne bo ponavljajo?

Dojenček
12. 03. 2025 05.00

Objem staršev je najboljše 'zdravilo' za otroka

Vsak, ki prihaja iz funkcionalne in tople družine, prav dobro ve, kako izjemno pomirjujoče lahko deluje materin ali očetov objem ob trenutkih slabosti, nemoči ali žalosti. Včasih se zdi, da ko nas objameta mama ali oče, vse težave izginejo in svet se za trenutek zdi bolj varen. Je res?

Nosečnost
25. 02. 2025 05.00

Nasveti za prvo pomoč pri nosečniških slabostih

Slabost v nosečnosti je le ena izmed sprememb v življenju ženske po zanositvi. Nekatere se soočajo s hudimi oblikami slabosti in hiperemezo, spet druge pa lažje prenašajo hormonske spremembe. Vsekakor pa obstaja nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi si lahko vsaj nekoliko olajšate obdobje slabosti.

Očkov kotiček
25. 02. 2025 05.00

Za očka: Kako se povezati z dojenčkom?

Kljub temu da sta si starša enakovredna, je mama tista, ki se prej začne povezovati z otrokom, saj je ta že od samega začetka v njenem telesu in na ta način mati čuti njegove gibe, premike in brce ter se že zaveda njegovega obstoja. Medtem pa očetje po navadi še povsem ne dojamejo, da se jim bo pridružilo malo bitjece, vse dokler ga prvič ne zagledajo in prejmejo v naročje. In od tistega trenutka naprej steče povezovanje med očetom in otrokom. Na kakšne načine ga lahko okrepite? Preverite.

Prosti čas
18. 01. 2025 05.00

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?

Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Novice
09. 11. 2024 04.00

Slavna zvezdnica: 'Vpričo staršev sem kadila in pila že pri 13 letih'

Svetovno znana manekenka in supermodel Kate Moss je živela precej burno in škandalozno življenje. V preteklosti se je soočala s prekomernim pitjem alkohola, drogo in kronično nespečnostjo. Tokrat priznava, da so divji časi že za njo in da je začela živeti urejeno, umirjeno življenje, ki vključuje tudi osemurni spanec.

Malček
24. 10. 2024 04.00

Imate doma malega škorpijona? Največ boste dosegli z objemi

Celo pri izredno majhnem škorpijonu že lahko opazimo izrazito trmast značaj. So zelo čustveni, skrivnostni in zvesti. In zelo zelo veliko boste naredili (tudi zase), če ga boste imeli brezpogojno radi.

Nosečnost
19. 10. 2024 03.15

Kaj, če nosečnica pade in se udari?

Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Nosečnost
25. 08. 2024 05.00

Trik, s katerim boste ublažili bruhanje in slabosti v nosečnosti

Nosečnost lahko med drugim spremljata dva izjemno neprijetna simptoma, kot sta slabost in bruhanje. Posledično se pojavi kopica nevšečnosti, kot so bolečina v želodcu, izguba apetita, nemoč, utrujenost, izguba kilogramov in neprijetno počutje. Čeprav so na voljo različna zdravila za lajšanje teh simptomov, se nekateri še vedno obrnejo na preprosto, staro zdravilo: lizanje kocke ledu.

Nosečnost
12. 08. 2024 05.00

Kdo je dula?

Dula je obporodna spremljevlka, ki spremlja nosečnico v obdobju pričakovanja otroka, med porodom in po njem. Ob njej je zato, da jo pripravi na vse, kar se bo dogajalo v tako posebnem obdobju, da jo seznani z vsemi spremembami, tako fizičnim kot tudi čustvenimi. Potrudi se, da vsem prisotnim ob porodu ostane ta izkušnja v lepem spominu.

Izleti in počitnice
25. 07. 2024 05.00

10 idej za igro na plaži, ki jih morate preizkusiti

Turistična sezona je na vrhuncu, vreme je vroče poletno, številni pa se te dni hladite nekje ob vodi, pa naj bo to morje, jezero ali reka. Da bodo počitniški dnevi še bolj zabavni, smo poiskali deset idej za igro na plaži, v katerih bodo otroci zagotovo uživali, verjetno pa tudi kdo od odraslih.

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Vzgoja in vrtec
22. 06. 2024 05.00

Kaj se zgodi, če ne kričite na otroka?

Starševstvo je izjemno odgovorna in težka naloga, a tudi polna lepih trenutkov. Ob tistih manj lepih, ko smo utrujeni in se počutimo nemočne, se lahko zgodi, da zakričimo na otroka in mu na ta način damo vedeti, da je prestopil meje. A kaj bi se zgodilo, če bi povsem ukinili kričanje nad otrokom? Preverite.

Porodne zgodbe
07. 06. 2024 11.31

Porodna zgodba: 'O trenutku, ko sem spoznala, da so bili moji strahovi odveč'

To je zgodba o trenutku, ko sem spoznala, da so bili vsi moji strahovi o tem, ali bom lahko drugega otroka ljubila tako kot prvega, popolnoma neupravičeni. O trenutku, ko sem dojela, da se ljubezen pri otrocih resnično množi in ne deli. In da je je z vsakim dnem vse več in več ...

Vzgoja in vrtec
07. 06. 2024 04.15

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti

Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Izleti in počitnice
17. 04. 2024 02.30

Top ideja za prvomajske počitnice, ki vas bo navdušila

Med počitnicami smo se odpravili na cestno potovanje po južni Dalmaciji, mimo črnogorskega Hercegnovega do Mostarja in nazaj. Luštno je bilo in zdaj resno razmišljamo, da bi podobno dogodivščino ponovili med prvomajskimi prazniki, mogoče s kakšnim dodatnim ovinkom in z drugimi mimoidočimi postojankami, za katere nam je prvič zmanjkalo časa.

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Nosečnost
22. 12. 2023 12.02

Bodoči starši bi morali misliti tudi na to!

Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razbruljivih obdobij v življenju. Na začetku se nam zdi, da je devet mesecev več kot dovolj za sproščeno in umirjeno pripravo na prihod dojenčka, na koncu pa moramo običajno kar hiteti, da se v porodnišnico odpravimo res pripravljeni – kolikor smo pač lahko. Na nekatere stvari, kot so priprava torbe za v porodnišnico, se namreč lahko pripravimo, na druge, med katere sodi tudi potek poroda, pa nimamo vpliva. Prav zato je pomembno, da izbiri porodnišnice namenimo vsaj toliko pozornosti kot porodni torbi.

Zdrav otrok
09. 12. 2023 05.00

Prebavne motnje pri otroku: vzroki, znaki in pomoč

Pri otrocih se prebavni sistem še razvija, zato so bolj dovzetni za prebavne motnje, kot so zaprtje, driska, bruhanje in kolike. Preverite, zakaj se pojavijo, kako pomagati in kdaj je treba obiskati pediatra.

Blog
30. 11. 2023 05.00

Tako sem (komaj) preživela dneve brez besed

Spet sem se zbudila v jutro brez glasu. Da, prav ste slišali ... ali ... bolje rečeno, niste slišali. Moj glas je izginil. Popolnoma. Otroci so bili sprva zmedeni, potem pa za moj okus zelo navdušeni. Jaz pa sem vmes "glasno" zavijala z očmi.

Vzgoja in vrtec
29. 10. 2023 05.00

Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika

Otroci se pogosto bojijo zdravnika in svojo stisko izražajo z jokom, moledovanjem, kričanjem, trmo, tresavico. Kako naj sestarši odzovejo, če ima otrok stisko v čakalnici ali ordinaciji, pred odvzemom krvi, cepljenjem ...? Kako naj ga skušajo pomiriti? Odgovarja specializantka transakcijsko analitične psihoterapije Aleksandra Deu Bajt.

Novice
17. 10. 2023 11.13

To počne Kate Middleton, ko imajo njeni otroci čustvene izbruhe

Valižanska princesa Kate Middleton se tako kot vsaka mama tudi sama sooča z vsakdanjimi izzivi vzgoje svojih treh otrok. Razkrivamo, kateri štirje triki ji pomagajo prebroditi trmo in umirjanje otroških izbruhov jeze.

Blog
27. 09. 2023 05.00

MaMaMija: 'Ko je treba spat, se žur šele začne'

Zvečer se vedno znova in znova dogovorimo, da morajo biti vsi trije vsak v svoji postelji ob 20. uri. A navkljub najboljšemu trudu za uvedbo umirjenih in rutinskih večerov vsakič odkrijejo novo priložnost za dogodivščino. Ker ... ko je treba iti spat, se pri nas ponavadi začne najbolj zanimiv čas dneva!

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Zdrava nosečnica
02. 08. 2023 05.00

Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?

Tudi v nosečnosti se je priporočljivo gibati, saj je gibanje del zdravega načina življenja. Toda kaj je morda pretiravanje? In kaj če prej niste imele aktivnega življenja, ampak ste bolj ali manj sedele? O tem smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Kaj je prava mera?

Izleti in počitnice
31. 05. 2023 05.00

Obisk ene najlepših slovenskih pokrajin vas bo navdušil

Nebesa obstajajo! Na Zemlji, natančneje na Dolenjskem. Sicer se je zanje treba malce potruditi, ampak je vredno. Tudi če se otroci glasno pritožujejo.

Za mami
28. 03. 2023 05.00

"Mamice, lahko smo kdaj pa kdaj neurejene"

"Mamice, privoščite si masažo in kozmetičarko", "Ni izgovorov, da niste vsak dan urejene", "V prvi vrsti morate poskrbeti zase, vse drugo bo počakalo" ... Stavki, ki sem jih kot mlada mamica težko poslušala.

Blog
08. 02. 2023 05.00

Ko poljube pospremijo 'Fuj', 'Fej', 'Bljek', 'Bruhal bom' in 'Nehajta že'

Starševstvo razmerje postavi na glavo. Kaj na glavo, 348-krat se obrne naokrog, zasuka se v levo in desno, pa počez, gor in dol ter znova naokoli. Na vseh področjih. Zmenki so po novem kavica v lokalu, kratek sprehod v naravi v soboto popoldne, tudi skupna vožnja iz službe. Vse brez otrok, seveda, in po možnosti v dragoceni tišini. Tudi večerni izhodi in zabave so bili nekoč komaj pričakani, danes so prestiž in včasih ob silni utrujenosti ter izčrpanosti celo muka.

Blog
25. 01. 2023 05.00

MaMaMija: 'Tako drugačno je moje življenje, odkar sem mamica'

Kot mamica spoštujem in končno razumem pomen tišine. Cenim, če lahko (sede) spijem vročo kavo in če se oprham brez predrznih vdorov v kopalnico z "nujnimi" vprašanji. Blazno vesela sem, če lahko v kosu in brez prekinitev preberem pet (kratkih) stavkov v knjigi in prespana noč mi pomeni vsaj pet ur neprekinjenega spanca. A že zdaj vem, da si bom nekoč nostalgično močno, močno želela, da bi me nekdo znova tisočkrat na sekundo poklical mami.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863