unesco

Zato je pomembno otroke učiti o pomenu čebelarstva
"Ko bo izginila zadnja čebela z obličja Zemlje, bo človek preživel le še štiri leta, kajti če ne bo čebel, ne bo opraševanja, ne bo rastlin, ne bo živali, ne bo ljudi ..." je že leta 1949 opozarjal Albert Einstein. Kako zelo pomembno je negovati čebelarsko tradicijo, učiti otroke o pomembnosti teh krhkih in delovnih bitij ter na kakšne načine lahko to storimo, smo vprašali učiteljico Nevenko Urbanija, ki vodi čebelarski krožek na osnovni šoli Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi.

Kako permisivna vzgoja vpliva na delo vzgojiteljev in učiteljev?
Vpliv permisivne vzgoje lahko privede do izzivov v vrtcih in šolah, kjer okolje zahteva določeno mero discipline, upoštevanja pravil in navodil ter prilagajanja. Kako se lahko vzgojitelji in učitelji ter tudi starši soočijo z njimi, pojasnjuje redni profesor obče pedagogike in teorije vzgoje na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Robi Kroflič.

Toliko milijonov otrok ne zna brati niti računati
Lahko smo srečni, da se naši otroci lahko šolajo. "Izobrazba je človekova pravica, ključna za razvoj in mir, a 262 milijonov otrok in mladostnikov ne obiskuje šole," opozarjajo Združeni narodi.

Se je spomnite? Deklica s fotografije ima dva otroka!
Deklica, opečena z napalmom, ki je postala simbol krutosti vietnamske vojne, je danes stara 55 let. Živi v Kanadi in si je ustvarila lepo družino.

264 milijonov otrok leta 2015 ni bilo v šoli
Okoli 264 milijonov otrok in mladih po svetu se leta 2015 ni izobraževalo. Na svetu pa je 40 držav, kjer četrtina otrok ni zaključila srednje šole ter le 14 držav, kjer jo je zaključilo 90 odstotkov otrok, je danes sporočila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco).

V Sloveniji delež znanstvenic le 36-odstoten
Partnerja nacionalnega programa Za ženske v znanosti sta objavila razpis za štipendije v višini 5000 evrov. Nanj se lahko prijavijo mlade raziskovalke, ki so v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike ali medicine. Rok za prijavo je do vključno 30. oktobra, tri prejemnice pa bodo razglašene februarja prihodnje leto.

Prihodnost se začne z abecedo!
Unesco si že več desetletij prizadeva za višjo pismenost, ki bi vsem zagotovila pravico do znanja kot pogoj za boljše življenje. Današnji dan je od leta 1966 razglašen za mednarodni dan pismenosti. Z njim promovira pomembnost branja in pisanja ter opozarja, da izobraževanje ni nekaj samoumevnega. Letošnje geslo je Pismenost in trajnostne družbe.

Osnovnošolska izobrazba za vse
Razvojne cilje tisočletja na področju izobraževanja je dosegla le tretjina držav, večina pa ni izpolnila zavez, ki so jih dale pred 15. leti, je v danes objavljenem letnem poročilu poudarila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Med tistimi, ki so dosegle cilje, je več evropskih držav, Kirgizistan, Kuba in Mongolija.

Knjige pripomorejo k bogatenju jezika
Organizacija združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco je 21. februar razglasila za mednarodni dan maternega jezika. Tema letošnjega dneva materinščine, ki ga obeležujejo od leta 1999, je dostopnost knjig in digitalnih vsebin v različnih jezikih.

Obetajo se drastične spremembe v šolstvu!
Zakon za uravnoteženje javnih financ prinaša več tudi vsebinskih sprememb na področju osnovnega šolstva, kot je postopno uvajanje prvega tujega jezika v 1. razred in številčno ocenjevanje od 3. razreda naprej.

FOTO: Potujmo z otroki: Grški otoki: Kos, Patmos, Nisyros
Egejsko morje je malce bolj nemirno kot Jadransko, na gosto posejano z malimi skrivnostnimi otoki, ki samo čakajo, da jih odkrijete.