uporaba telefona

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom
Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Pevec na družinskem sprehodu ni niti za trenutek odložil telefona
Frontman skupine Muse Matt Bellamy in njegova žena, igralka Elle Evans, sta hčerko odpeljala na sprehod po Londonu. Pevec je ves čas telefoniral in se ni pustil motiti hčerki, ki je na vsak način želela njegovo pozornost.

Kako uporaba telefona vpliva na otroka
V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Kako poskrbeti za varnost otroka v bližini vode?
Številne malčke – radovedne, aktivne in željne raziskovanja okolice – privlači voda. Sveti se, valovi, škropi in lahko celo povzroči, da stvari lebdijo! Vendar malčki ne razumejo, da je voda lahko nevarna in še niso dovolj stari, da bi storili, kar je potrebno, ko se znajdejo v težavah. Zato je bistvenega pomena, da jih zaščitite pred morebitnimi nevarnostmi v bližini vode. Preverite preventivne ukrepe, ki lahko pri tem pomagajo.

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna
V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

Nevarnosti napihljivih otroških bazenov
Le nekaj sekund je dovolj, da se zgodi tragedija. Utopitve so najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok. Med njimi so najbolj ogroženi otroci od 1. do 3. leta starosti. Kako ravnati, da bi preprečili nevarnost utopitve?

Več tisoč odsevnikov bo jeseni Agencija za varnost prometa razdelila za večjo varnost pešcev
Pešec, bodi viden, bodi previden! V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

Kdaj je otrok dovolj star za prvi telefon?
»Mami, vsi ga že imajo, samo jaz še ne,« so pogoste moledujoče besede naših najmlajših, ko beseda nanese na telefon. V vsaki družini se v določenem obdobju otrokovega razvoja pojavi želja po telefonu, ki pa zahteva malce več razmisleka in pogovorov in ne impulzivnega nakupa, ker preprosto otrok tako hoče. Kdaj je otrok dovolj star za prvi telefon? Enoznačnega odgovora žal ni.

Kdaj je pravi čas, da ima vaš otrok svoj telefon?
Kdaj otroku kupiti telefon, je večna dilema staršev. V sodobnem svetu, ko nas tehnologija obkroža na vseh področjih našega življenja, se je tudi uporaba telefona močno spremenila. In tako ni nič nenavadnega, če šestletnika vidimo s telefonom v roki. Toda ali ga resnično potrebuje?

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Takrat naj otrok dobi telefon
V zadnjem času, ko smo zasuti z moderno tehnologijo, se mnogi starši sprašujejo, kdaj je najbolj primeren čas, da otrok dobi svoj telefon. Najbolj enostaven odgovor je čim pozneje.

Moj otrok se 'puklasto drži'. Kako mu lahko pomagam?
Veliko otrokom lahko pripišemo nepravilno držo, vzroki za to pa so različni. Sključenost pa lahko po mnenju diplomirane fizioterapevtke Petre Šterlek tudi koregiramo s treningom, ki je prilagojen posameznemu otroku. Preberite si intervju s strokovnjakinjo, ki pojasni tudi, na kakšne znake morajo biti pozorni starši in kaj pripomore k ohranjanju pokončne drže naših šolarjev, ki na ramenih nosijo težke torbe.

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?
Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Otroci bodo navdušeni
Mnogi straši tarnajo, da njihovi malčki preveč časa preživijo na raznih pametnih napravah. Morda res, a namesto da iščejo slabosti tovrstne zabave, je bolje, da se osredotočijo na prednosti. In ena teh je vsekakor učenje. Le kaj je boljšega, kot učenje in razvijanje miselnih sposobnosti na zabaven način?! Tako so otroci ne le bolj motivirani, ampak je tudi učenje bolj učinkovito, če je prepleteno z igro.

Učenje, da računalništvo niso samo igrice
Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL FRI) poteka že 12. Poletna šola FRI, v okviru katere se bo v treh tednih zvrstilo rekordnih 13 delavnic. Na delavnicah bodo slovenski strokovnjaki s področja računalništva in informatike mlade učili in navduševali, da postanejo ustvarjalci in ne le uporabniki novih tehnologij.

Kako uspešno nad čustvene in vedenjske težave pri otroku?
Vsi starši želijo svojim otrokom najboljše in tudi stremijo k temu, da jim ponudijo ljubeče okolje za odraščanje. Kljub vsemu pa ima lahko otrok čustvene in vedenjske težave, ki jih je dobro pravočasno prepoznati in ustrezno zdraviti. O zdravljenju čustvenih motenj smo se pogovarjali z Uršo Malešič, univ. dipl. psih., MSc., in Katjo Molek, univ. dipl. psih.

Skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila, čelado pa uporabljajo večinoma le otroci
Do 28. maja poteka preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, ki jo vodi agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo. Kolesarji so namreč ranljivejši udeleženci v prometu, opazovanje kolesarjev lansko leto pa je razkrilo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila.

Novodobna tehnologija prinaša tudi prednosti
Čeprav si starši želijo, da se njihovi otroci čim več igrajo na svežem zraku in svobodno tekajo, morajo iti v korak s časom in jim dovoliti, da se seznanijo z novodobno tehnologijo. Vse več raziskav potrjuje, da prinašajo tudi prednosti, saj se otrok recimo na mobilnem telefonu nevede med poslušanjem in branjem na zabaven način tudi uči.

Kaj krati otrokom spanec?
Otroci, stari med pol leta in tremi leti, ki se igrajo z napravami na dotik, spijo manj, so v študiji ugotovili strokovnjaki in zaključili, da bi bile te ugotovitve lahko vzrok za skrb. Za vsako uro uporabe telefona na dotik ali tablice otroci spijo skoraj 16 minut manj v 24-urnem obdobju, so zapisali raziskovalci v študiji.

Nosečnost in mobilni telefon
Raziskave so pokazale, da imajo otroci, katerih matere so med nosečnostjo uporabljale mobitel, več vedenjskih težav.

Pozor, nevarna žoga!
Uporaba ftalatov DEHP, DBP in BBP je prepovedana v vseh igračah in izdelkih za otroke. Analize pa so pokazale, da žogica na fotografiji vsebuje previsoko vsebnost dibutilftalata, zato so jo odpoklicali iz prodaje.

Res veste, kje so vaši otroci?
Se spomnite svoje mladosti – skakanja ristanca, gumitvista in ravbarjev in žandarjev? Mladost današnjih otrok je drugačna: igre so se preselile na splet, starostna meja uporabnikov računalnika pa je iz leta v leto nižja. Veste, katere spletne strani obiskujejo vaši otroci?

Kdaj otroku kupiti mobilni telefon?
Današnji ritem življenja od nas odraslih skoraj ves čas zahteva, da smo dosegljivi. Veljajo za otroke enaka pravila? Kdaj je otrok dovolj star, da mu lahko kupimo prvi mobilni telefon? Odgovore na vprašanja nam je pomagal poiskati tudi ravnatelj Alen Kofol.

Ultrazvok prihodnosti kar s pametnim telefonom
MobiUS predstavlja ultrazvokovni slikovni sistem. Vse, kar bi potrebovali za domačo uporabo, je malce gela, pretvornik, s katerim bi v nosečniški trebušček usmerili šibke impulze in pametni telefon.