uporabljajte

Nasveti za zdravo in uravnoteženo prehrano v času nosečnosti
Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo pomembna za vsakega posameznika, v času nosečnosti pa še toliko bolj, saj vse, kar zaužijete, v določenem deležu dobi tudi vaš plod. Naše babice so rade govorile, da mora nosečnica jesti za dva, no, to vsekakor ne drži. Pomembno je predvsem to, da je na vašem jedilniku raznolika in uravnotežena prehrana, ki je bogata z vitamini, minerali in beljakovinam. Da vam bo lažje, so v porodnišnici Postojna pripravili nekaj nasvetov in priporočil, s katerimi si lahko pomagate, če ste v veselem pričakovanju.

4 koraki, ki jih ne smete preskočiti pri negi kože
Koža dojenčkov je zelo občutljiva in nežna, zato je treba z njo ravnati z veliko pozornosti, obenem pa morate biti pozorni na kakršne koli spremembe. V nadaljevanju razkrivamo 4 korake, ki jih pri negi dojenčka ne bi smeli izpustiti.

Učinkovit način vzgoje: kako pohvale izboljšajo obnašanje otroka
Pohvale so močno orodje, ki lahko pozitivno vplivajo na obnašanje vašega otroka. S pravim pristopom lahko spodbujate želene spremembe, povečate samozavest in izboljšate odnose. Preberite si, kako pohvalo uporabiti na pravi način.

Kdaj je pravi čas za navajanje otroka na kahlico?
Navajanje otroka na kahlico je pomemben mejnik v otrokovem razvoju, ki zahteva potrpežljivost, doslednost in pravilen pristop. Vendar pa je to pot, ki ni vedno enostavna. Medtem ko se starši veselijo tega koraka, se hkrati soočajo tudi z mnogimi izzivi.

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?
Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Pogovor o slabih novicah: Nasveti za starše
Ko se z otrokom pogovarjate o žalostnih dogodkih, kot so tragedije v medijih, je pomembno, da ločite svoje čustvene reakcije od tistega, kar boste povedali otrokom. Prvi korak je, da si vzamete čas, da se prilagodite slabim novicam, saj bo pogovor lažji, ko boste pomirjeni. Otroke je treba obravnavati tudi glede na njihovo starost.

Je vaš otrok izbirčen? Krivite lahko ...
Verjetno vas izbirčnost vašega otroka spravlja ob pamet. Izbirčni otroci znajo jesti zgolj eno in isto stvar, vse drugo pa zavračajo. Ne glede na to, ali so lačni ali ne, preprosto ne bodo poskusili nečesa novega. Kaj pa vi? Prav tako veljate za izbirčnega jedca?

6 načinov, kako preprečiti okužbe dihal pri otrocih
Okužbe dihal so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, s katerimi se srečujejo otroci, zlasti v hladnejših mesecih. Kljub temu obstajajo učinkoviti načini za zmanjševanje tveganja za pojav teh okužb in zaščito zdravja otrok.

5 stvari, ki jih morate narediti, če ima otrok vročino
Vročina je pogosto prvi znak, da se telo bori proti okužbi. Pri otrocih je vročina pogosta, a ne vedno razlog za paniko. Treba je razumeti, kako se pravilno odzvati, da bi olajšali otrokovo počutje in preprečili morebitne zaplete.

5 trikov izkušenih mam, za čist in urejen dom
Kako se rešiti začaranega kroga večnega pospravljanja in otroka naučiti sodelovati pri hišnih opravilih? Navajamo 5 trikov izkušenih mam, s katerimi boste privarčevali čas in energijo, vaš dom bo urejen, otrok pa se bo na ta način naučil življenjskih veščin. Pa poglejmo.

Katere vaje so primerne za nosečnice?
Nosečnost je obdobje, v katerem je še posebej pomembno paziti na zdrav življenjski slog, ki vključuje primerno in raznoliko prehrano, pitje zadostne količine vode in gibanje. Nosečnost nikakor ni razlog, da bi se odpovedali telovadbi – kvečjemu obratno.

Kako odpraviti suho kožo pri dojenčku?
Novorojenčki, še posebej tisti, rojeni po 40. tednu, imajo pogosto suho kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete.

Se z otroki pogovarjati o smrti ali je boljše molčati?
Pred dvema letoma mi je po dolgi in kruti bolezni umrla mama, pred otroki pa že v času njenega življenja nisem skrivala, da se babica nezadržno poslavlja. Po njeni smrti smo skupaj jokali in žalovali. Danes se večkrat spomnimo nanjo. Vemo, da nas babi še vedno čuva, da je zdaj zdrava in srečna "nekje za mavrico" ter da se bomo nekoč verjetno znova srečali. Tako smo se s smrtjo soočili v naši družini.

Zato je pomembno, da otroka zares poslušamo
Kolikokrat ste se že zalotili, da vam je otrok nekaj pripovedoval, vi pa ste ujeli le drobce vsebine? Na koncu vam je otrok celo razočarano navrgel, da ga sploh ne poslušate. No, dejstvo je, da je težko biti vedno popolnoma osredotočen, zlasti, če smo v časovni stiski ali pod stresom. V nadaljevanju preverite, kako otroka aktivno poslušati in zakaj je to tako zelo pomembno za njegov razvoj.

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore
Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Za kuhanje z otroki uporabljajte slovenske mlečne dobrote
Preverite, zakaj Ana Žontar Kristanc pri kuhanju s svojima sinovoma uporablja slovenske mlečne izdelke z znakom "izbrana kakovost – Slovenija".

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka
Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Zaradi zgodnje izpostavljenosti zaslonom so otroci bolj jezni
Otroci, ki večino dneva preživijo pred ekrani, lahko zgodaj razvijejo slabe navade. Zgrbljenost, napetost v vratu in težave z očmi so pogoste fizične težave, ki jih povzroča prekomerno preživljanje časa pred ekrani. Nova raziskava pa razkriva tudi to, da lahko pogosta uporaba ekranov povzroči tudi pogoste izbruhe jeze pri otrocih.

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša
Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

5 stvari za nego dojenčka, ki so neuporabne, a jih vseeno marsikdo kupi
Ko prvič pričakujete otroka, si želite biti popolnoma pripravljeni na prihod novega družinskega člana, zato večinoma nakupite vse, kar bi vam znalo priti prav. Vendar pa je med celim kupom pripomočkov, ki so pri negi in skrbi za otroka precej koristni, tudi nekaj takšnih, za katere boste po nepotrebnem zapravljali svoj denar. Navajamo jih pet.

Kako dolgo traja, da ženska zanosi?
Mnogi pari predvidevajo, da se bo nosečnost, ko se bodo zanjo odločili, zgodila praktično takoj. Čeprav več kot tretjina zdravih parov zanosi že v prvem mesecu poskušanja, je prav tako povsem normalno, če traja dlje. Toda koliko je še normalno?

To je ena najboljših igrač za otroke
Na kupe novih igrač, 'plastikarije', avtomobilčkov, žogic, punčk ... vaš otrok pa ure in ure porabi za igro s kartonasto škatlo. Vam je kaj znano?

7 ključnih nasvetov, ki jih je dobro upoštevati v nosečnosti
Nekatere mamice pravijo, da je najbolj čarobno in nezamenljivo obdobje življenja prav čas nosečnosti, ko pod srcem nosijo še nerojenega otroka in spoznajo še eno vrsto ljubezni – brezpogojno. Da bi to obdobje preživele čim bolj kakovostno, srečno in izpopolnjujoče, smo pripravili 7 ključnih nasvetov, ki jih velja upoštevati.

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"
Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk
Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno
Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

To je najljubša hrana dojenčkov
Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

To poleti predstavlja veliko nevarnost za nosečnice
Poletje je sezona uživanja in igre na prostem. To pa vključuje tudi piknike, prehranjevanje na stojnicah, pa tudi druženje ob žaru. Kadar uživate hrano v vročih vremenskih razmerah, pa je potrebno sprejeti nekaj preventivnih ukrepov, da ne bi prišlo do neželene okužbe ali zastrupitve s hrano. Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov.

Sončenje v nosečnosti – da ali ne?
To, da naj bo nosečnica s sončenjem previdna, ne pomeni, da sploh ne sme na plažo. Sončenje v nosečnosti je mogoče, če upoštevamo nekaj preprostih pravil. Preverite, kako se varno sončiti med nosečnostjo.

Kako poskrbeti za varnost otroka v bližini vode?
Številne malčke – radovedne, aktivne in željne raziskovanja okolice – privlači voda. Sveti se, valovi, škropi in lahko celo povzroči, da stvari lebdijo! Vendar malčki ne razumejo, da je voda lahko nevarna in še niso dovolj stari, da bi storili, kar je potrebno, ko se znajdejo v težavah. Zato je bistvenega pomena, da jih zaščitite pred morebitnimi nevarnostmi v bližini vode. Preverite preventivne ukrepe, ki lahko pri tem pomagajo.