ureditev

Dilema o izbiri šole: Bolj odprta šola ali nazaj k tradiciji?
Princesa Kate Middleton in princ William sta trenutno v procesu iskanja najboljše šole za svojega sina, princa Georgea, saj se ta pripravlja na prehod iz osnovne šole v srednješolsko izobraževanje.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv
''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Spoznajte 6 izjemnih koristi dojenja
"Materinstvo te za vedno spremeni," je stavek, ki ga sliši marsikatera bodoča mamica, a do njegovega resničnega spoznanja pride šele takrat, ko ga tudi zares izkusi. Materinstvo in z njim povezano dojenje zares spreminja možgane – strukturno, funkcionalno in v marsičem nepovratno, pri tem pa imajo veliko vlogo prav hormoni.

Dominantne in nadzorujoče tašče: kako se lotiti tega odnosnega in družinskega izziva
Dominantne, kritične in nadzorujoče tašče imajo velik vpliv na naše družinsko življenje, a z zavedanjem lastne vrednosti, trdnim odnosom s partnerjem in potrpežljivostjo lahko najdemo načine za premagovanje vseh večjih frustracij. V nadaljevanju preverite, kaj je značilno za takšno taščo, kaj se skriva v ozadju njenega vedenja in kako se spopasti s tovrstnim izzivom.

Čas gnezdenja – kaj morate vedeti o pripravah na dojenčka?
Že babice so govorile, da se v času, ko ženska začne gnezditi, telo počasi pripravlja na porod. Priprava na dojenčka je prijetna, vznemirljiva in edinstvena izkušnja. Dobro zasnovana otroška sobica ali kotiček za dojenčka pa ne zagotavljata le varnega in udobnega prostora za novega družinskega člana, temveč tudi pomagata ustvariti negovalno okolje, ki spodbuja njegovo rast in razvoj. A kako se lotiti priprav? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

"Mamice, lahko smo kdaj pa kdaj neurejene"
"Mamice, privoščite si masažo in kozmetičarko", "Ni izgovorov, da niste vsak dan urejene", "V prvi vrsti morate poskrbeti zase, vse drugo bo počakalo" ... Stavki, ki sem jih kot mlada mamica težko poslušala.

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Delo od doma do otrokovega osmega leta starosti?
Vlada je sprejela predlog novele Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Medtem ko so sosedje potrdili tudi odločitev, da bodo starši na Hrvaškem do otrokovega osmega leta starosti lahko zaprosili za delo od doma, pa pri nas uvajajo druge novosti.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Kako otroško sobo prilagodimo dvema šolarjema?
Vsak otrok doma potrebuje tudi kotiček za umik v zasebnost, kotiček za igro in sproščanje ter tudi kotiček za učenje. Vse to mu načelno zagotovimo z otroško sobico. A kaj se zgodi, ko si jo morata naenkrat deliti dva nadobudneža, ki sta pravkar zakorakala v šolske klopi?

Vse kar morate vedeti ob ločitvi
»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti
"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Veliko žensk čuti močan strah pred odgovornostjo biti mati
Kakovost povezanosti matere z otrokom je odvisna od povezanosti njene zavesti z njenim telesom, saj se komunikacija z novorojenim otrokom dogaja le skozi telesi. In če v tej komunikaciji pride do šuma, lahko mati napačno interpretira otrokove signale in se nanje napačno odzove. To pa lahko preprečimo z metodo AEQ, ki jo je Aleš Ernst iz klinične somatike filozofa Thomasa Hanne razvijal mnogo let.

Kako otroku povedati, da se mamica in očka ločujeta?
Prišli ste do točke, ko sta se s partnerjem odločila, da se razideta. Čas je, da to povesta tudi otroku. Da povesta, da ne boste več vsi živeli skupaj, da bo odhajal na počitnice z enim staršem, da bo hodil na obisk k drugemu staršu, da bo vaše življenje v prihodnje malce drugačno. Pomembno je, da mu daste vedeti, da ga imata oba zelo rada in da za to ni kriv on.

Ali je nadomestno materinstvo v Sloveniji dovoljeno?
Vse pogosteje beremo, da se tuje zvezdnice in njihovi partnerji poslužujejo nadomestnega materinstva. Pri mnogih je to rešitev, ker same ne morejo imeti otrok. Ali je pri nas nadomestno materinstvo dovoljeno?

To je le nekaj težav, s katerimi se srečujejo samske mamice in očetje
Starševstvo ni lahko, še posebej, če je zaupano eni osebi, če je ženska ali moški sam z otrokom. Zato obstajajo določene okoliščine in težave, s katerimi se srečujejo očetje in matere, ki so ostali sami z otrokom.

Ali lahko učitelj naglas pove učencu oceno testa?
Ali lahko učitelj naglas pokliče učenca in pove njegovo oceno ali mora samo izročiti test učencu, torej, da dejansko samo on vidi oceno? Odgovarja namestnica informacijske pooblaščenke Alenka Jerše.

Otroški dodatek se ne bi smel razlikovati glede na gmotni položaj družine
V strokovni javnosti in nevladnih organizacijah, ki delujejo na področju otrok, pozdravljajo napoved javne razprave o univerzalnem otroškem dodatku, ki jo je minuli teden nakazala ministrica za delo Ksenija Klampfer. Otroški dodatek je ukrep družinske in ne socialne politike, izpostavljajo. Nekatere pa tudi svarijo pred nepretehtanimi odločitvami.

V Ljubljani spreminjajo prebivališče tik pred vpisom otrok v 1. razred
V Ljubljani že nekaj časa opažajo, da veliko staršev tik pred vpisom otroka v 1. razred otroku spremeni prebivališče, pri čemer naj bi bila v ozadju želja, da mu zagotovijo vpis na točno določeno šolo. A slednje šolam in občini povzroča veliko težav. V zvezi aktivov svetov staršev takšno ravnanje staršev ocenjujejo kot legitimno.

Funkcionalne rešitve za majhno stanovanje štiričlanske družine
Velikokrat se zgodi, da se družina nepričakovano poveča za enega ali več članov, medtem ko sta partnerja še vedno v stanovanju, ki je primerno za udobno življenje dveh in ne štirih oseb. Otroka rasteta, stanovanje pa ostaja nespremenjeno. Včasih se je preprosto treba prilagoditi danim okoliščinam, bodisi zaradi finančnih bodisi zaradi kakšnih drugih razlogov. Kljub temu je z malo truda in organiziranosti stanovanje mogoče urediti tudi tako, da bo življenje v njem prijetno za vso družino.

Umestitev previjalne mize v majhnem stanovanju
Pri opremljanju sobe za novorojenčka se nam porodita dve poglavitni vprašanji, in sicer, kje bo spal in kje ga bomo previjali? Pri izbiri in umestitvi otroške posteljice večjih dilem tako ni, ker gre za osnoven kos pohištva, nekoliko drugače pa je pri previjalnih kotičkih, ki ponujajo več možnosti oziroma manevrskega prostora za umeščanje.

Prihajajo zakonske spremembe za družine
15. 4. se začenja uporabljati večina novosti novega družinskega zakonika. Osrednja je prenos pristojnosti za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otroka s centrov za socialno delo na sodišča. Zakonik med drugim prinaša prenovljene določbe o starševski skrbi, svetovanju parom v težavah in skupnem starševstvu v primeru razveze.

Jeseni se bo delovni čas učiteljev spremenil
V šolskem letu 2018/2019 bo za vse osnovne in srednje šole začela veljati nova ureditev delovnega časa učiteljev, ki so jo letos poskusno že izvajale nekatere šole. Izkušnje teh naj bi bile dokaj pozitivne, čeprav nova ureditev predvsem med zaposlenimi sproža kar nekaj pomislekov. Večino teh bo verjetno odpravila torkova okrožnica ministrstva.

Kam postaviti pisalno mizo za vašega šolarja?
Pravkar se je začel čas počitnic. Čas, ko bodo naši otroci ustvarjali spomine na oddihu ob morju, druženjih s prijatelji in dišečih družinskih piknikih. Kmalu za tem sledi vrnitev v šolo in s tem tudi pisanje domačih nalog. Da jih bo otrok vestno in z veseljem opravljal, mu moramo zagotoviti primeren delovni kotiček, pri katerem je najbolj pomemben element prav pisalna miza. Kam jo postaviti, da bo v prostoru dobro fuinkcionirala?

Slovenija: velika novost za očete!
Z 1. 5. se prične uporabljati sprememba zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih o očetovskem dopustu, ki bo veljala za očete otrok, rojenih po 1. maju 2018, so spomnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ocenjujejo, da je nov način izrabe očetovskega dopusta fleksibilnejši in preglednejši.

Med šolami obstajajo velike razlike v Sloveniji
Zveza aktivov svetov staršev Slovenije je predstavila sedem predlogov, ki bi jih bilo treba izvesti za boljši razvoj šolstva. Med drugim so izpostavili potrebo po preureditvi učnih načrtov, zagotovitev enotnega sistema zagotavljanja kakovosti v osnovnih šolah, stabilno učbeniško politiko in uravnoteženje sestave svetov osnovnih šol.