Bibaleze.si

usmerjeni

Dojenček
03. 03. 2025 05.00

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Malček
28. 02. 2025 05.00

Kateri otrok v družini ima najboljši smisel za humor?

Družinska dinamika je že dolgo predmet radovednosti in študij, zlasti glede tega, kako vrstni red rojstev vpliva na osebnostne lastnosti otrok. Humor je ena takšnih lastnosti, ki je sprožila debate, pri čemer se mnogi sprašujejo: kateri otrok v družini je statistično najbolj zabaven?

Razvoj otroka
14. 02. 2025 05.00

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?

Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Partnerski odnosi
13. 10. 2024 04.00

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos

Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

Vzgoja in vrtec
04. 09. 2024 03.30

Vrstni red rojstev razkriva jezik ljubezni: najmlajši obožuje darila

Jezik ljubezni opisuje, na kakšen način ljudje dajejo in prejemajo ljubezen. Obstajalo naj bi pet "uradnih" jezikov ljubezni, ki pa jih je prvotno opredelil dr. Gary Chapman.

Zdrava nosečnica
05. 06. 2024 04.45

Top vaje za krepitev in sprostitev hrbtenice

Med 50 in 70 odstotki žensk v obdobju nosečnosti izkusi bolečine v hrbtu. Razlogi za to se lahko skrivajo v slabi drži ali pa povečani ravni nosečniških hormonov. Za vas smo poiskali nekaj vaj, s pomočjo katerih lahko lajšate tovrstne bolečine.

Vzgoja in vrtec
03. 04. 2024 05.00

Kako pomagati otroku s perfekcionističnimi težnjami?

V današnjem času je zlahka zaslediti starše, ki s ponosom pripovedujejo, kakšen perfekcionist je njihov otrok. Celo noč je bil pokonci, toliko mu pomeni dobra ocena, naša pa mora imeti same petice, sicer je neutolažljiva. Perfekcionizem nekaterim staršem predstavlja statusni simbol, a pomembno je, da ga jemljemo resno in predvsem poznamo njegovo ozadje. Le na ta način lahko otroku pomagamo iz spirale pretiranih zahtev do sebe in dolgoročno tudi težav v duševnem zdravju.

Novice
10. 01. 2024 12.04

Ženska, ki je bila štirikrat nadomestna mati, je razkrila, koliko je zaslužila

38-letnica, ki je bila štirikrat nadomestna mati, je na Redditu delila podrobnosti svoje izkušnje. Zapisala je, da je bila trikrat gestacijska nadomestna mati, enkrat pa tradicionalna nadomestna mati. Razkrila je tudi, koliko je z vsemi štirimi nosečnostmi zaslužila.

Nosečnost
24. 08. 2023 09.08

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob

V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Prehrana
28. 07. 2023 05.00

Otrok zavrača zdrave obroke - kako se odzvati?

Se sprašujete, kaj delate narobe, da vaš malček zavrača hrano? S katerimi živili bi lahko lajšali simptome hiperaktivnosti pri otroku? Kako narediti obroke privlačnejše in kaj dodati vodi, da bi obogatili njen okus ter jo na ta način približali otroku? O vsem tem smo se pogovarjali z Mojco Cepuš, svetovalko za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirano nutricistko.

Ustvarjamo
28. 07. 2023 05.00

4 napake, ki jih delamo pri razvijanju otroške kreativnosti

Številne raziskave so pokazale, da v zadnjih tridesetih letih kreativne sposobnosti otrok precej upadajo. Na to naj bi vplivalo več različnih dejavnikov, pa tudi napake, ki jih pri vzgoji in usmerjanju otroka delamo starši. Več v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2023 05.00

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami

Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Instagram
04. 11. 2022 05.00

To so vaje, ki jih lahko izvajate v času nosečnosti

Zelo priporočljivo je, da v času nosečnosti ohranjate vitalnost in čas posvečate tudi telesni aktivnosti. Marsikatera nosečnica se vadbam raje izogiba in aktivnost ohranja s sprehodi. Tudi s tem ni nič narobe, smo pa za vas pripravili nekaj vrst vaj, ki jih lahko poleg sprehodov brez skrbi izvajate kar doma v dnevni sobi.

Novice
12. 07. 2022 04.15

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov

V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

Vzgoja in vrtec
04. 05. 2022 14.27

Življenje z introvertiranim otrokom

Le kateri starš si ne želi srečnega in zadovoljnega otroka? Po svojih najboljših močeh jih usmerjamo, da bi bili karseda pripravljeni na življenje. Beremo knjige o starševstvu, raziskujemo najboljše strategije vzgoje ter iščemo nasvete pri lastnih starših in prijateljih. A velikokrat mnogi nasveti izvzemajo dejstvo, so nekateri otroci introvertirani. Zelo pogosto se jih zamenjuje za sramežljive, kar pa ni isto. Starši lahko opazijo, da se njihov otrok ne druži toliko z vrstniki in čas raje preživlja sam, bere ali se ukvarja z ostalimi individualnimi dejavnostmi.

Razvoj in odnosi
06. 03. 2022 04.45

Kako se odzvati na razkritje najstnika, da je istospolno usmerjen?

Kaj bi rekli svojemu najstniku, če bi vam nekega dne razkril, da je istospolno usmerjen? Nedvomno gre za vprašanje, ki prebudi razmišljanje. Tudi če bi imeli težave s sprejemanjem otrokove identitete, je ohranjanje starševske vloge najpomembnejši način, kako otroku pomagati pri zavedanju, da je zanj poskrbljeno. Izkazalo se je, da je občutek ljubezni in sprejetosti ključnega pomena za splošno zdravje in razvoj vseh otrok, ne glede na spol ali spolno usmerjenost.

Zdrava nosečnica
18. 09. 2020 07.56

Kako nad bolečine v križu med nosečnostjo?

Na nekem predavanju je bila prisotna tudi bodoča mamica, ki ima čez dva meseca rok. Medtem ko smo vsi poslušali predavateljico, je kar naenkrat vstala. Vse oči so se uprle v njo, zato je hitro začela pojasnjevati: ''Boli me križ ... že vso nosečnost, morala sem vstati ...'' In potem so ji začele tudi druge prikimavati, da so imele podobne težave kot ona. Tako smo se odločili, da se z vprašanji na to tematiko obrnemo na vaditeljico telesne aktivnosti pred in po porodu (Zveza fizioterapevtov Slovenije) Dunjo Gačnik. V nadaljevanju boste izvedeli tudi, ali lahko med nosečnostjo dvigate otroka, kako se je treba pravilno skloniti, pobrati nekaj s tal, ne da bi pri tem trpel križ.

Družina in odnosi
22. 12. 2017 10.49

'Zakaj mama misli, da ji bom rekel hvala? Saj je vse to vendar njena naloga'

"Sinu sem kupila vse, kar je hotel, on pa je samo strgal ovitke z daril, jih ošvrknil s pogledom, nato pa zacepetal, da je njegov prijatelj dobil boljša darila, odvihral v sobo in zaloputnil z vrati." Se najdete tej zgodbi, ki se je te dni pojavila na enem od forumov o vzgoji? Strokovnjaki pravijo, da imate pri hiši malega tirana, ko gre za praznična darila. Ustoličili pa ste ga kar sami.

Najstniki
15. 12. 2017 08.14

Približno dve tretjini poškodovancev stari med 10 in 20 let

Na policiji so skupaj s predstavniki drugih organizacij pozvali k varni in uvidevni rabi pirotehničnih izdelkov. Ljudi pozivajo tudi, naj te izdelke kupujejo v pooblaščenih trgovinah in jih uporabljajo skladno z navodili. Izdelki lahko povzročijo stres tako pri ljudeh kot pri živalih, so poudarili.

Novice
31. 05. 2017 13.35

Zaščitite otroka!

Kajenje in uporaba tobaka predstavlja resno zdravstveno in družbeno tveganje ter breme, saj vodi v prezgodnjo umrljivost, zmanjšanje produktivnosti, visoki so tudi stroški zdravljenja. Zato je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) za geslo letošnjega svetovnega dneva brez tobaka, ki poteka danes, izbrala Tobak - grožnja razvoju.

Vse o prehrani
07. 02. 2017 08.14

Nevarno oglaševanje nezdravih živil: 96 odstotkov reklam otrokom ponujalo manj zdravo hrano

Da bi ugotovili, katera živila se oglašujejo otrokom in mladostnikom na televiziji ter kakšna je njihova prehranska sestava, so na Inštitutu za nutricionistiko izvedli obsežno raziskavo. Ugotovili so, da je kar 96 odstotkov oglasov predstavljalo živila, ki po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije niso primerna za otroke.

Malček
29. 11. 2016 08.10

Naši osnovnošolki med najuspešnejšimi na tekmovanju World's Scholar's Cup

Na Turnirju šampionov v Ameriki sta OŠ Dravlje zastopali Lina Leskovec, iz 9. razreda, in bivša učenka Ajda Tomažin, sedaj dijakinja Škofijskega zavoda Sv. Stanislava v Ljubljani. Pohvalita se lahko z vrhunskim dosežkom, kljub temu da se za tekmovanje nista posebej pripravljali.

Nosečnost
15. 09. 2016 07.25

V prihodnosti spočetje otrok tudi brez jajčeca

Britanski znanstveniki so v torek sporočili, da bi lahko v prihodnosti otroke spočeli tudi brez jajčeca. Tako bi lahko imeli tudi istospolno usmerjeni moški in neplodni pari otroke z DNK obeh staršev, poroča britanski BBC.

Najstniki
11. 05. 2016 08.05

Se obetajo spremembe za mlade?

Ukrepi programa Jamstvo za mlade bodo v obdobju 2016-2020 ciljno usmerjeni k tistim, ki pomoč pri vstopu na trg dela dejansko potrebujejo. Namenjeni so zlasti mladim z manj priložnosti, brezposelnim več kot leto dni. Prav tako so namenjeni povratnikom v shemo, ki se jim še ni uspelo zaposliti, izhaja iz predloga izvedbenega načrta 2016-2020.

Novice
16. 12. 2015 08.17

Se še spomnite dua t.A.T.u? Poglejte, kakšni sta danes!

Julija Volkova in Lena Katina, članici ruskega dueta t.A.T.u., sta pred leti vznemirili svet s poljubom. Zaradi nesoglasij je duet razpadel, danes pa se obe lahko pohvalita z uspešno solo kariero.

Novice
24. 06. 2015 07.32

Jupiii, počitnice so tu!

Dijaki in osnovnošolci bodo 24. 6. še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi. Zadnji dan pouka pred poletnimi počitnicami bodo na večini šol izkoristili za podelitev šolskih spričeval, priznanj in nagrad. S proslavami bodo obeležili tudi dan državnosti.

Partnerski odnosi
13. 02. 2015 08.15

Kako obuditi iskrico ljubezni?

Po letih in letih, ko sta partnerja poročena, lahko pride tudi do takšnih in drugačnih težav. Kaj se zgodi z zakoncema, ki se imata še zelo rada, a nista več spolno aktivna? Je vzrok treba iskati nekje globlje? Kako lahko obudita iskrico ljubezni? Odgovore nam je pomagala poiskati Sonja Beznik, specialistka za zakonsko in družinsko terapijo.

Družina in odnosi
21. 01. 2015 07.05

S treningi starševstva v preprečevanje vedenjskih motenj otrok

V Sloveniji se bodo čez predvidoma mesec dni začeli treningi starševstva za preprečevanje vedenjskih motenj otrok v okviru programa Neverjetna leta - duševno zdravje za vsakega otroka. Program se financira iz sredstev Norveškega finančnega mehanizma, v pilotni projekt v Sloveniji pa se bo vključilo okoli 200 staršev.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863