ustanovitev

To vas bo o družini Elona Muska šokiralo
Najbogatejši človek na svetu je del impresivnega družinskega drevesa. Kaj nas je pri njem presenetilo?

Nevarnosti družbenih omrežij, ki jih kot starši morate poznati
Če v času našega otroštva ni bilo ne duha ne sluha o internetni povezavi, računalniki pa so bili šele v zametkih, v današnjem času otroci odraščajo v svetu sodobne tehnologije, kamor spadajo tudi družbena omrežja. Pritisk vrstnikov je vse večji in običajno otroci še pred dopolnjenim 13. letom (ki naj bi bila meja za ustanovitev profila) začnejo z uporabo Instagrama, Snapchata, Facebooka in ostalih priljubljenih platform. Kako? Tako da spretno zaobidejo pravila in podajajo lažne letnice rojstva. A vsi vemo, da je digitalni svet pogosto tudi svet zlorab, kibernetskih napadov in drugih tveganj, zato moramo kot starši poskrbeti za varnost svojih otrok, tako da se z njimi pogovorimo o pasteh prisotnosti na internetu.

V ZDA znova uvajajo šeškanje v šoli kot kazen
Leta 1977 je ameriško vrhovno sodišče razsodilo, da je telesno kaznovanje v šoli ustavno, odločitev o njegovem dovoljenju pa je prepustilo vsaki državi. Šolsko okrožje v Missouriju je starše obvestilo, da bo v tem šolskem letu znova uvedlo šeškanje.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti
"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

To potrebujejo za reševanje otrok. Pomagajte!
Na pediatričnem urgentnem centru celjske bolnišnice zbirajo denar za nakup novega ultrazvočnega aparata, ki bo zdravnikom v pomoč pri odkrivanju življenjsko ogrožajočih stanj in diagnostiki najbolj ranljive populacije - otrok.

Velike spremembe pri načinu učenja v nekaterih slovenskih šolah in vrtcih
V Ribnici poteka konferenca o zelenem učnem okolju s poudarkom na prednosti učenja v naravi za otroke s posebnimi potrebami. Zanje je namreč učenje s senzorično izkušnjo zelo pomembno, pravi strokovnjakinja Natalija Györek. Je pa tudi sicer v gozdovih v zadnjih letih slišati več otroških glasov, tudi na račun širjenja mreže gozdnih šol in vrtcev.

Ustanovili bodo Hišo za otroke, ki so bili zlorabljeni
V Ljubljani bodo danes pripravili slovesnost ob skupinskem podpisu Zaveze o podpori in sodelovanju pri implementaciji Hiše za otroke v Sloveniji. Podpisniki bodo s tem naredili prvi korak za ustanovitev tega zatočišča za otroke, ki so žrtve spolne zlorabe, nasilja v družini, surovega ravnanja in ostalih kaznivih dejanj, v Sloveniji.

Binkošti: kaj pomeni praznik za otroke?
Kristjani 50. dan po veliki noči obeležujejo binkošti, s katerimi zaključujejo velikonočni čas. S praznikom obeležujejo prihod Svetega Duha in ustanovitev Cerkve. Po binkoštih se nadaljuje liturgični čas med letom, ki traja do začetka adventnega časa. Kaj to pomeni za otroke?

Opozorimo na pomen čebel tudi otroke
Za ohranjanje čebel, od opraševanja katerih je odvisna vsaka tretja žlica hrane, je ključno sodelovanje vseh deležnikov, čebelarjev, vladnih politik, kmetovalcev in širše javnosti, pa tudi ozaveščanje. V svetu se sicer pomen čebel krepi, ustvariti pa je treba pogoje za njihovo preživetje, je bilo slišati na okrogli mizi v Ljubljani.

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!
V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Po nesreči razkrila Beyoncejino skrivnost ...
Kelly Rowland, Beyonceina najboljša prijateljica in nekdanja članica zasedbe Destiny's Child, se je zarekla in potrdila tisto, kar je veljalo za veliko skrivnost. Beyonce in Jay-Z bosta dobila deklico!

VIDEO: Srčne mamice obdarujejo bolne otroke
Ko je bolnemu otroku preprosta in s srcem pripravljena torta prinesla obilico veselja, sta sreča in hvaležnost štirim mamicam dali moč za ustanovitev Sladkih nasmehov. Danes ti s čisto posebnimi torticami, narejenimi prav za njih, obdarujejo bolne otroke.

Anina zvezdica družinam vliva upanje
Ana Lukner s fundacijo Anina zvezdica obdaruje družine, ki potrebujejo pomoč. V njihova življenja vrača upanje za boljši jutri.

Vrata odpira Nativo vrtec
V Ljubljani bo maja vrata odprl prvi špansko-slovenski vrtec. Njegova ustanoviteljica je Venezuelka Eva Lina Nava Viloria, ki je pred časom sama iskala varstvo za svojo hčerko.

Nasilje je problem celotne družbe
Društvo za nenasilno komunikacijo je humanitarna organizacija, ki deluje na področju preprečevanja nasilja v družbi in širjenja principov nenasilne komunikacije.

Pravice študentskih družin
Kdo lahko uveljavlja pravice za študentsko družino, katere pravice in dolžnosti ima mamica med študijem, kakšni so postopki za uveljavitev in kam se mamica lahko obrne po pomoč, je pojasnila predsednica Kluba študentskih družin Slovenije Nataša Resnik.