ustna higiena

To so najpogostejše napake novopečenih staršev
Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Tako lahko ohranimo lepe in zdrave zobke pri otrocih
Ni lepšega od iskrenega nasmeha naših najmlajših, a da bodo njihovi zobki tudi lepi in zdravi je izjemno pomembno, da jih pravilno negujemo že od najzgodnejšega otroštva. In prav zato jih kot starši moramo spodbujati, da bodo navade, kot je skrb za ustno higieno, postale del njihove vsakodnevne rutine. Razlogov, zakaj je to tako pomembno, je namreč veliko.

Zakaj je pomembno, da so izdelki za otrokovo ustno zdravje biofunkcionalni
Učinkovita ustna higiena pri otrocih je temeljna za vzpostavitev pozitivnih navad in ohranjanje zdravega nasmeha za vse življenje, zato je priporočljivo, da so izdelki, ki jih za svoje otroke izberete, biofunkcionalni. To pomeni, da podpirajo in spodbujajo naravni razvoj otrokovih zob in čeljusti. Tako delujejo v sožitju z naravnim razvojem vseh delov ustne votline, od čeljusti in zob do dihanja.

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'
Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti
Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kaj je nosečniški gingivitis?
Še vedno med ljudmi kroži "mit", da vsaka nosečnost nosečnico stane en zob. To izhaja iz časa, ko je veljalo prepričanje, da so zobozdravstveni posegi v času nosečnosti nevarni tako za nosečnico kot za plod. Danes sodobni pristopi in nova znanja ter ozaveščenost nosečnic pripomorejo k temu, da temu ni več tako.

Zobozdravnica svetuje, kako in do kdaj morate otroku čistiti zobe
»Mami, ne bi šel!« zaslišim iz čakalnice. Odprem vrata. Zagledam prestrašene oči. »Živijo. Jaz sem Mojca. Kako pa je tebi ime? Bi rad pogledal, kaj vse imam v svoji sobi?« Otrok pokima in tako naveže prvi stik z mano, sicer zadržano, vendar z zanimanjem. Sem namreč zobozdravnica.

Kako sladkarije vplivajo na zobe?
Prihajajo trije dobri možje, ki bodo zagotovo otrokom prinesli tudi sladkarije. Prav tako se decembra mize bohotijo s slaščicami, in kdo bi se jim lahko uprl?! Toda ob vsem tem moramo misliti tudi na ustrezno ustno higieno in preprečiti nastajanje kariesa na zobeh.

Preprečite najpogostejšo težavo v ustih
Skrbite za popolno ustno higieno? Ste dober vzgled otrokom in si očistite vse kotičke v ustni votlini pravilno? Od 15. oktobra do 15. novembra poteka 16. vseslovenska akcija Zdrave dlesni, s katero želijo ozaveščati o pomembnosti preventive in preprečitvi najpogostejše težave v ustih – krvavitvi dlesni.

To je eden izmed prvih znakov, da je bolan!
Prišel je čas, ko je strah pred boleznimi toliko večji. Pravzaprav so povsod okrog nas. Pogosta napaka staršev je, da želijo obvarovati svojega otroka, tako da ga pretirano oblačijo. Tudi tista igralnica, kjer se je še nedolgo tega veselo igral, postane preteča. Nekateri starši tako pridejo do zaključka, da bo še najboljše, da svojega otroka skrijejo pred boleznimi, kar lepo doma. Ob tem pa še poskrbijo za pravo poletno temperaturo. Napaka!

Ko izpade mlečni zob, morate TO storiti!
Vau, otroku je izpadel mlečni zob, kaj pa zdaj? To je čas za slavje in sladoled! In ne pozabite: zobna miška mora priti ponoči in prinesti majhno darilo.

Kaj vse se starši lažejo, samo da 'preživijo' dan?
Neznana mamica treh otrok je na starševskem portalu spregovorila o tem, kaj vse se zlaže otrokom, samo da preživi dan. To počnete tudi vi?

10 načinov, kako povečati možnosti za zanositev
Nekatere ženske zelo hitro zanosijo, pri drugih lahko traja mesece in leta. Navajamo nekaj nasvetov, kako si lahko povečate možnosti, da boste čez devet mesecev zibali.

Zakaj ima moj otrok takšen zadah?
Vsak posameznik ima svoj individualen zadah, ki ga lahko prikrije z vonjem zobne paste. Ugotoviti pa morate, zakaj ima recimo otrok poseben zadah.

Ustna higiena med nosečnostjo
Včasih so govorili, da z vsako nosečnostjo ženska izgubi en zob, danes so bolj ozaveščene o ustni higieni in do tega ne pride. Lahko pa se pojavijo težave, kot je krvavenje dlesni, ker se poveča koncentracija hormonov, zato je priporočljivo, da nosečnica vseeno obišče zobozdravnika.

Kako se znebiti strahu pred zobozdravnikom?
Prvi obisk pri zobozdravniku bi moral biti takrat, ko ima otrok še zdrave zobe. Pomembno je, da prvo srečanje ne vzbudi strahu, temveč se takrat otrok spozna z zobozdravnikom, si razgleda ordinacijo in vso opremo v njej. Tako se otrok v primeru zdravljenja ne bo bal ''bele halje'', inštrumenta, ki spušča čudne zvoke, ampak bo pogumno odprl usta na široko, ker bo zobozdravniku zaupal in bo vedel, da bodo vrtanje, puljenje, brušenje … zanj koristni, da na koncu nikoli več ne bo skrival svojega nasmeha.

To morate vedeti!
Veliki trenutek je, ko otroku izpade zob. Ne le, da ga bo obiskala zobna miška, mamica in očka ga bosta odpeljala na sladoled. Kakšno hrano naj uživa otrok po izpadu mlečnega zoba, ali je dobro, da poliže sladoled, smo povprašali Uno Merlak Ronko, dr. dent. med.

5 ključnih odgovorov za starše!
Še preden se v dojenčkovih ustih pojavi prvi mlečni zob, morajo starši skrbeti za njegovo ustno higieno, predvsem v času uvajanja goste hrane. Prvi zobje imajo tanjšo sklenino in manjše korenine, zato morate preprečite nastanek zobne gnilobe z rednim ščetkanjem in zdravo prehrano. Da pa bo umivanje zob potekalo brez solz, smo zbrali nekaj učinkovitih trikov.

Preprečite najhujše!
Ob letošnjem svetovnem dnevu ustnega zdravja želi odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije še dodatno opozoriti na pomen skrbi za ustno zdravje nosečnic in malčkov. Predstavnica odbora Diana Terlević Dabić pravi, da je za zdravje ustne votline nujna dobra ustna higiena, pravilna prehrana ter preventivni pregledi pri zobozdravniku.

Kako zdravimo to bolezen?
Zaradi povišane koncentracije hormonov so dlesni nosečnice bolj odzivne na bakterije. Kako zdravimo bolezen obzobnih tkiv in zobnih kosti, tako imenovano parodontalno bolezen?

Kako otroku pravilno umiti zobe?
Ko na plano pogleda prvi zobek, se starši vprašamo, kako izbrati zobno ščetko, kolikokrat dojenčku umiti zobe, kdaj k zobozdravniku itd. Odgovore na vprašanja smo iskali skupaj z zobozdravnico Mirjam Kovačič.

Kako pravilno negovati prve zobke?
Pa je tu! Prvi zobek, pa drugi in tretji. Beli korenjak je našemu dojenčku zagotovo povzročil kar nekaj bolečin in nevšečnosti, zato se jih je vredno naučiti dobro negovati že od samega začetka.

Kdaj otrok potrebuje ortodontski aparat?
Kdaj otrok potrebuje ortodontski aparat in koliko časa ga mora nositi, smo se pogovarjali z Uno Merlak Ronko, dr. dent. med. Pojasnila nam je tudi, da je takrat potrebna ustrezna ustna higiena, ki prepreči zobno gnilobo.

Preprečimo zobno gnilobo!
Kaj so fisure zob in zakaj se nekateri zobozdravniki odločajo za njihovo zalivanje pri otrocih, smo se pogovarjali z Uno Merlak Ronko, dr. dent. med. Pojasnila nam je tudi, da je to preventivni postopek, ki ga krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Pripravite si kozmetiko iz cvetja in sadja
Želite lepo kožo in zdrave zobe? Poskusite z doma pripravljenimi kozmetičnimi sredstvi, ki so jih uporabljale že naše prababice in babice. Razvajajte se s kozmetiko, narejeno iz cvetja in sadja.

Kako otroku pravilno čistiti zobe?
Mnogi starši se sprašujejo, kolikokrat na dan si morajo otroci čistiti zobe. Zanima jih tudi, če morajo uporabljati zobno nitko.