Bibaleze.si

ustrahovanje

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Najstniki
04. 03. 2025 05.00

Kako krepiti samopodobo najstnika?

Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Najstniki
01. 03. 2025 05.00

Kako najstniku postaviti zdrave meje?

Obdobje pubertete je lahko zelo naporno tako za starše kot za njihove najstnike, še posebej danes, ko se nam zdi, da je prepad med generacijami vse večji. A še vedno moramo znati poiskati pravo ravnovesje in postaviti meje, ki jih bomo zmogli dosledno izvajati, najprej mi sami.

Zdrav otrok
29. 01. 2025 05.00

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?

Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Vzgoja in vrtec
27. 05. 2022 04.15

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?

Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Najstniki
11. 11. 2024 02.00

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?

Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

Problematični najstnik
20. 10. 2024 03.00

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka

Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Vzgoja in vrtec
16. 10. 2024 05.00

Kaj je biblioterapija za otroke?

Biblioterapija za otroke je oblika terapije, ki uporablja knjige in literaturo za pomoč otrokom pri soočanju z različnimi čustvenimi, socialnimi ali vedenjskimi težavami, ki jih morebiti doživljajo. Na kakšen način poteka, si preberite v spodnjem prispevku.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Šola in splet
05. 09. 2024 02.15

5 vprašanj, ki jih morate zastaviti, ko otrok pride iz šole

Spraševanje otrok o njihovem dnevu in kaj se je dogajalo v šoli, je več kot le priložnostni pogovor. Gre namreč za ključno stvar, ki je pomembna za njihov čustveni in kognitivni razvoj. Ponujamo vam pet vprašanj, ki so idealna za začetek pogovora z otrokom.

Problematični najstnik
10. 07. 2024 05.00

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?

Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 04.00

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora

Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Novice
16. 04. 2024 04.45

Spletno nasilje: temna plat digitalnega sveta

Digitalni svet, hočemo ali nočemo, ima tudi temne plati, med drugim se vedno več govori o spletnem nasilju. Namreč s prisotnostjo na spletu in na družbenih omrežjih se možnosti za nasilje znatno povečajo. Več kot polovica osnovnošolcev in srednješolcev naj bi že doživela vsaj eno obliko spletnega nasilja. Ustrahovanje, sovražni govor, zasmehovanje, izsiljevanje in podobna dejanja, vse to ima negativen vpliv na duševno zdravje vsakega posameznika.

Razvoj otroka
26. 02. 2024 05.00

5 idej za dejavnosti po metodi montessori

Otroci so najuspešnejši in se največ naučijo z dejavnostmi, v katere vključimo vsa njihova čutila: tipanje, okušanje, poslušanje, vid. K temu pa jih spodbuja pedagogika montessori, zato smo za vas pripravili pet dejavnosti, ki bodo spodbudile otrokov razvoj.

Trači
12. 01. 2024 05.00

Igralka je razkrila, da je bila v otroštvu žrtev nasilja

Winona Ryder je razkrila, da so jo v času šolanja sovrstniki pretepali in ustrahovali, šokiralo pa vas bo, zakaj.

Trači
11. 10. 2023 05.00

Od hollywoodske slave do očeta otroka z Downovim sindromom

Igralec John C. McGinley je znan po svoji igralski karieri in tudi po aktivnem sodelovanju pri pomoči osebam z Downovim sindromom. V prvem razmerju, z Lauren Lambert, sta leta 1997 pozdravila rojstvo sina Maxa, ki ima Downov sindrom. Sčasoma je igralec postal član upravnega odbora globalne fundacije za Downov sindrom in mednarodni predstavnik.

Očkov kotiček
21. 09. 2023 05.00

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?

Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Zdrav otrok
15. 09. 2023 05.00

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom

Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

Problematični najstnik
09. 09. 2023 05.00

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?

Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Očkov kotiček
11. 08. 2023 05.00

To se lahko na TikToku zgodi vašemu otroku

Zagotovo vam bo večina najstnikov potrdila, da je izmed vseh družbenih omrežji trenutno največji 'vajb' TikTok. In čeprav se vam kot staršu zdijo vsebine na TikToku nesmiselne, bizarne ali morda skrb vzbujajoče, je pomembno, da omenjeno platformo poznate in jo vsaj do neke mere tudi spremljate.

Vzgoja in vrtec
11. 01. 2023 05.00

Kako pomagati otroku, ko izbruhne jeza?

Odziv staršev na čustveno izražanje otroka je del socializacije in je velikega pomena pri razvoju izražanja jeze, žalosti, veselja, strahu ... Gre za pomemben del vzgoje, ki lahko zatre ali spodbudi izražanje čustev. A če pri pozitivnih čustvih še nekako gre, se včasih ustavi pri jezi, o kateri se v nekaterih družinah ne govori ali pa je uporabljena kot sredstvo za dosego cilja.

5KA
19. 09. 2022 07.31

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo

V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

Novice
02. 09. 2022 10.20

Mama Ana stopila hčeri v bran: Sram jih je lahko!

Skoraj desetletje medijske vojne in javnega linča je za priljubljeno hrvaško pevko Severino. Medtem ko so se bivšemu soprogu in očetu njenega otroka Milanu Popoviću pridružili tudi Severinin bivši soprog Igor Kojić, večina hrvaških uradnikov ter celo njena sestra Marijana, je mati tista, ki jo kot levinja brani pred napadi. Prvič je za medije podala izjavo, v kateri pojasnjuje, kako se počuti ob vsem javnem linču svoje slavne hčere.

Partnerski odnosi
17. 08. 2022 05.00

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'

Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

Šola in splet
11. 03. 2022 08.00

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu

V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Vzgoja in vrtec
05. 11. 2021 06.00

18 znakov, da je vaš otrok preveč razvajen

Ne pustite, da ta nehvaležna vedenja spremljajo vaše otroke v odraslost. Vsak otrok lahko občasno deluje kot nehvaležen, ne glede na to, ali prosjači za večji sladoledni stožec ali zahteva drago novo napravo. In ker imajo številni otroci težave z urejanjem svojih čustev v luči novonastalih sprememb zaradi pandemije koronavirusa, se napetosti doma še povečajo. Če pa takšno vedenje, ki ni najbolj prijazno, ni le občasen pojav, temveč stalno stanje – imate razvajenega otroka.

Razvoj in odnosi
22. 02. 2021 13.28

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju

Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

Novice
13. 03. 2020 07.51

Koronavirus: Kako se z otrokom pogovoriti o trenutni situaciji?

Ker izbruh novega koronavirusa Covid-2019 tudi za odrasle pomeni cel kup ugank in sprotnih prilagajanj, se to seveda odraža v medsebojnih odnosih. Že odrasli ne razumemo povsem dobro kaj sledi, kaj lahko pričakujemo in kako je najboljše za vse skupaj ukrepati.

Problematični najstnik
03. 09. 2019 07.56

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli

Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

Novice
20. 12. 2018 06.45

Najbolj brano 2018: cel svet je govoril o tem ...

Preverite, kateri so najbolj brani članki leta 2018!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831