Bibaleze.si

utrujenost

Zdrav otrok
01. 04. 2025 05.00

Prepoznajte in zdravite simptome virusa RNU (bolezen rok, nog in ust)

Bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi iz skupine enterovirusov, ki živijo v prebavnem traktu. Je zelo nalezljiva, prenaša se direktno z osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni vrtčevski otroci do 5. leta starosti. Redko zbolijo tudi odrasli.

Intervju
26. 03. 2025 10.28

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +

Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Intervju
24. 03. 2025 05.00

Po vseh teh letih iskanja odgovora sem končno izvedela, kaj je narobe z mojim telesom

Kljub bolečinam in drugim simptomom, ki so se začeli že v najstniških letih, je 32-letna Lucija diagnozo endometrioze dobila šele leta 2022 med posegom na Onkološkem inštitutu. Zdaj se sooča z zdravljenjem, ki vključuje prehranske spremembe, hormonsko terapijo in druge načine lajšanja simptomov. Svojo izkušnjo deli z namenom ozaveščanja o endometriozi in spodbujanja žensk, da vztrajajo pri iskanju pomoči.

Resnične zgodbe
06. 03. 2025 05.00

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"

Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Nosečnost
04. 03. 2025 05.00

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Malček
03. 03. 2025 05.00

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?

Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Dojenček
20. 02. 2025 05.00

Kaj otrokom pomaga pri boljšem spancu?

Kvaliteten spanec je izjemno pomemben za rast in razvoj otroka. Motnje spanja pa so v otroštvu precej pogosta težava, saj se pojavljajo pri približno četrtini otrok. S čim jim lahko pomagate, da bodo bolje spali?

Nosečnost
12. 02. 2025 05.00

Vzroki in simptomi nizkega krvnega pritiska v nosečnosti

Nizek krvni tlak med nosečnostjo: vzroki, simptomi, znaki, zdravljenje.

Dojenček
11. 02. 2025 05.00

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?

Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Vzgoja in vrtec
11. 02. 2025 05.00

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?

Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

Resnične zgodbe
06. 02. 2025 05.00

Zgodba o endometriozi: 'Pomembno je, da iščete rešitve, ki vam bodo olajšale življenje'

Endometrioza je bolezen, ki prizadene številne ženske, vendar je pogosto prezrta in premalo raziskana. Ena izmed teh žensk je delila svojo dolgo in naporno pot do diagnoze, ki je trajala več let. S svojo zgodbo želi opozoriti na izzive, s katerimi se soočajo ženske, ter na pomanjkanje ustreznega zdravljenja in podpore v zdravniškem sistemu.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Vzgoja in vrtec
24. 01. 2025 05.00

Znaki, ki kažejo, da smo bili kot otroci čustveno zapostavljeni

Psihologi navajajo najpogostejše znake, ki kažejo, da smo bili kot otroci čustveno zapostavljeni.

Zdrav otrok
17. 01. 2025 05.00

7 znakov noric pri otrocih

Norice so ena najpogostejših nalezljivih bolezni pri otrocih, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Prepoznati jih je pomembno, saj se prenašajo hitro, a na srečo večina otrok okreva brez resnih zapletov. Tukaj je 7 glavnih znakov, na katere morajo biti starši pozorni.

Zdrav otrok
15. 01. 2025 05.00

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?

Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Zdrav otrok
23. 12. 2024 04.47

Kako poskrbeti za mirnejše noči s kakovostnim prezračevalnim sistemom

Zamašen nosek, suh zrak in prekinjen spanec? Krivec se skriva v vašem prostoru. Pogosto ne razmišljamo o tem, kako velik vpliv ima kakovost zraka na spanec, še posebej pri dojenčkih in otrocih, ki so bolj občutljivi na spremembe v okolju. Slaba prezračenost lahko povzroči težave z dihanjem, utrujenost in nemirne noči, ki izčrpajo celo družino. Odpiranje oken ponoči sicer prinese svež zrak, a hkrati tudi hrup, prepih ali prevelike temperaturne spremembe. Rešitev? Prezračevalni sistem, ki tiho in učinkovito skrbi za svež zrak, primerno vlažnost in prijetno temperaturo.

Družina in odnosi
20. 12. 2024 05.00

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?

Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Dojenček
14. 12. 2024 04.56

Kaj vse se spremeni po otrokovem rojstvu?

Rojstvo otroka prinaša v življenje staršev globoko transformacijo. Občutek ljubezni, veselja in izpolnjenosti se prepleta z izzivi, prilagoditvami in novimi odgovornostmi. Čeprav je vsak starševski par drugačen, so določene spremembe po rojstvu otroka skoraj univerzalne. Te spremembe vplivajo na vaše vsakdanje življenje, odnose, prioritete in celo na vaše dojemanje sveta.

Fit in zdravje
13. 12. 2024 04.49

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem

Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Dojenček
11. 12. 2024 04.44

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino

Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Nosečnost
10. 12. 2024 04.40

Praktični nasveti za obvladovanje nosečniške slabosti

Nosečnost je lahko čudovita, a jutranja slabost pogosto prekrije njen čar. Čeprav ime namiguje, da se slabost pojavlja zgolj zjutraj, lahko vztraja ves dan in precej vpliva na vsakodnevno življenje nosečnice. Dobra novica je, da obstajajo učinkoviti načini za lajšanje teh neprijetnih občutkov.

Spanje in dojenje
04. 12. 2024 05.00

6 najpogostejših razlogov, da se vaši malčki zbudijo ponoči

Obdobje dojenčka je polno izzivov, ki vključujejo tudi prebujanje sredi noči. Nočne more se lahko pojavijo nenadoma in so naporne tako za otroka kot za starše. Ključno je, da se čim bolj držite določene rutine spanja.

Nosečnost
03. 12. 2024 05.00

Razbijamo tabuje: samozadovoljevanje v nosečnosti

Samozadovoljevanje je nekaj naravnega, a se kljub temu zdi, da je ta tema (tudi v času nosečnosti) še vedno precejšen tabu. Mnoge ženske se sprašujejo, ali je v tem obdobju samozadovoljevanje varno ali morebiti predstavlja celo tveganje za njihovo zdravje in razvoj otroka. Odgovor je preprost – samozadovoljevanje ni škodljivo, vseeno pa obstajajo določeni zadržki v primeru, ko je nosečnost visoko tvegana. Preverite, kdaj je potrebna previdnost in kakšne so prednosti samozadovoljevanja v tem obdobju.

Partnerski odnosi
24. 11. 2024 02.15

Ključne tegobe novopečenih staršev (in kako jih rešiti)

Tako kot vsaka večja življenjska prelomnici prinese tudi prehod v starševstvo številne izzive. Ne glede na to, kako dobro načrtujemo in se pripravljamo na novo vlogo, kasneje vedno spoznamo, koliko se moramo še naučiti o vzgoji in odnosu s partnerjem. V tem obdobju se najpogosteje pojavijo konflikti in nestrinjanja glede vzgoje, financ, gospodinjskih opravil in partnerskih pričakovanj. A z nekaj sočutja, kompromisov in ljubezni lahko mirno prekrmarimo tudi napornejša obdobja.

Vzgoja in vrtec
21. 11. 2024 04.00

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka

V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Partnerski odnosi
14. 11. 2024 05.00

Kako ugotovite, ali ste v odvisniški zvezi?

Zaljubljenost je ena od najprijetnejših življenjskih izkušenj, obenem pa je lahko tudi zelo opojna. Opevajo jo jo romantični filmi, pesmi in romani, toda ali so lahko odnosi, povezani z ljubeznijo, tudi zasvajajoči? V zadnjih letih je precej govora o odvisnosti od odnosov, pri kateri gre za podobno stanje kot pri ostalih vrstah odvisnosti. Kaj se skriva v globinah takšnih odnosov in kako tovrstno odvisnost sploh prepoznati?

Nosečnost
13. 11. 2024 01.00

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?

Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Prehrana v nosečnosti
04. 11. 2024 03.30

Najboljša hrana za nosečnice, ki dviga energijo

Potrebe po energiji in hranilnih se med nosečnostjo spremenijo. Plod za razvoj potrebuje energijo in gradnike, ki jih v času nosečnosti dobi od mame. Potrebe se torej povišajo, a nosečnica naj količinsko ne uživa hrane za dva, sploh pa je težko povišati vnose hrane ob morebitni nosečniški slabosti. Nosečnica mora tako poskrbeti, da je hrana, ki jo uživa, hranilno bogata in energijsko uravnotežena. Tako bo svojemu plodu omogočila vse potrebno za dober razvoj, obenem pa ne bo izčrpavala svojega organizma. Poleg ustrezne prehrane potrebuje tudi dovolj tekočine in počitka.

Nosečnost
28. 10. 2024 04.00

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?

Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Partnerski odnosi
27. 10. 2024 02.00

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze

Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863