uv žarki

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

Te kopalke bomo letošnje poletje nosile vse nosečnice
Ste visoko noseči in se odpravljate na dopust, pa ne veste, katere kopalke bi si izbrali? Za vas imamo nekaj čudovitih predlogov za kopalke, v katerih boste z nosečniškim trebuščkom videti fantastično in trendovsko! Preverite.

Iz zime v poletje!
Zadnja leta opažamo pojav, ko iz zime zelo hitro vstopimo v poletje. En dan imamo na glavi še kapo, naslednji dan že oblačimo kratke rokave. Čeprav vsi že nestrpno čakamo na tople poletne žarke, to lahko povzroči nevšečnosti, kot so sončne opekline.

Kako zaščititi otroka pred soncem?
Toplejši dnevi, obsijani s soncem so tu in vsi se jih prav gotovo veselimo, še posebej naši malčki. Da bi bila igra na prostem varna in brezskrbna, pa je vsekakor treba poskrbeti za primerno zaščito pred sončnimi žarki. Otroška koža je namreč še posebej v prvem desetletju življenja izjemno občutljiva, in odrasli smo tisti, ki moramo poskrbeti za čim manj posledic vpliva sončnih žarkov na kožo otrok.

To lahko v nosečnosti povzroči številne posledice
S temi preprostimi nasveti se naučite, kako brezskrbno uživati v poletju, morju in počitnicah tudi v obdobju nosečnosti.

Kaj je prav, naj imajo otroci kopalke ali ne?
Poletne počitnice so tu, z njimi pa tudi želja po vodni osvežitvi. Še posebej malčki se veselijo vodnih vragolij in veselega čofotanja v morski gladini ali na bazenu. Pri tem pa se poraja vprašanje, ali je primerno, da so med kopanjem nagi, ali je prav, da jim nadenemo kopalke?

Opekline od sonca v otroštvu lahko povzročijo kožnega raka v starosti
Škodljivo delovanje ultravijolične svetlobe se skozi leta izpostavljenosti soncu nabira na koži. Opekline, ki jih pridobimo v otroštvu, pa pogosto privedejo do razvoja raka kože v odrasli dobi. Škoda, nastala zaradi prekomerne izpostavljenosti soncu v dobi otroštva, je lahko nepopravljiva.

Kaj spakirati na dopust z otroki?
Naj vam pomanjkljivo spakirana prtljaga ne pokvari letošnjih počitnic. Preverite seznam obveznih pripomočkov za dopust z otroki in se na potovanje odpravite brez stresa.

Vse, kar morate vedeti o nakupu sončnih očal za otroke
Poskrbite za primerno zaščito otrokovih oči pred nevarnimi UV sončnimi žarki ter izberite prava očala. Kako, preverite v spodnjem vodiču.

Kako zaščititi otroško kožo pred nevarnimi sončnimi žarki?
"Kar tri četrtine vsega žarčenja prejmemo že pred obdobjem polnoletnosti," opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. "Torej prav v obdobju otroštva in mladostništva sončni žarki koži povzročijo večino škode." Otroci brezskrbno tekajo in se ne zavedajo nevarnosti, zato morajo biti pri ščitenju pred soncem toliko bolj odgovorni starši. Mladostniki še ne razmišljajo o posledicah, ki se lahko pojavijo kasneje v življenju, a jih je na to treba opozarjati.

Kako primerno negovati kožo po porodu?
Večina žensk se po devetih mesecih nosečnosti in po porodu sooča s številnimi kožnimi težavami, kot so strije, ohlapna koža, pajkaste žilice, suha koža ali pojavom melazme, mozoljev in aken na koži. Nega le te pa je prav tako pomembna, kot med samo nosečnostjo. Zato si le vzemite čas tudi zase in v dnevno rutino vnesite tudi skrb za kožo.

Stvari, ki jih vedo le mame rdečelasih otrok
Rdeči lasje se naravno pojavijo pri enem ali dveh odstotkih populacije. Rdečelasce v večini primerov spremljajo še zelo svetla polt, svetle oči, pege in visoka občutljivost za žarke UV. Pogosto pa se otrok rodi kot rdečelasec kljub temu, da njegovi starši nimajo rdečih las.

Kako naj v poletni vročini ravnajo nosečnice?
Poletna vročina ne prija skoraj nikomur, zlasti težko jo prenašajo mamice v veselem pričakovanju. Preverite, kako, si lahko pomagajo v vročih dneh in na kaj naj bodo pozorne.

Beta karoten
Pozdravljeni! Imam vprašanje glede prehranskih dodatkov, ki vsebujejo karotenoide. Vem, da niso nadomestek za sončne kreme in da izpostavljanje soncu ni zdravo, vendar bom letos za daljši čas ...

Zaščita pred UV žarki
Materina znamenja Pozdravljeni! Stara sem 25 let in imam ogromno (za moje pojme) materinih znamenj (cca. 200). Nekatera so komaj vidna, spet druga so večja. Znamenja so normalna (ni nobenih spre...

Nevi pigmentosi
Imam zelo veliko materinih znamenj-zakaj nastajajo? Star sem 19 let in na nohtih imam tako vzdolžne črte rebra ki so vzdolž nohta? Na nogi pa imam na sredini nohta tako grbino- noht ni povsem ...

Solarij
Spoštovani! V času pred dopustom nakaj tednov redno hodim v solarij. Prebrala sem opozorila, da si je potrebno zaščititi oči in v ta namen imajo tudi posebna "očala". Nikoli jih ne nosim, ker ne želi...

Kaj nesti s seboj na plažo?
Če boste to vprašali svojega malčka, bo odgovoril ''kanglico, lopatko in rokavčke''. Urice, ki jih boste preživeli v prijetni senčki ob morju, pa morajo biti ne samo prijetne, ampak tudi varne in čim manj stresne. Da bo res tako, poskrbite, naredite seznam stvari, ki ne smejo manjkati v vaši torbi za na plažo.

Obvezni dodatki na soncu
Poleti se soncu ne moremo izogniti, pordeli koži in opeklinam zaradi sonca pa prav gotovo. V poletnih mesecih preživimo na soncu veliko časa, tudi takrat, ko dnevi niso počitniško obarvani. Soncu smo izpostavljeni na sprehodu, kolesu, vrtu … Ustrezna majica, kapa (ki naj ne ščiti le obraza, ampak tudi vrat) in sončna očala so nepogrešljivi dodatki, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom. Vsa oblačila pa ne ščitijo enako dobro. Zaščitna sposobnost oblačil je odvisna od vrste dejavnikov. Na kaj je torej treba biti pozoren pri izbiri?

Sredstva za zaščito pred soncem na preizkušnji
Potrošniške organizacije ob vsakem testu sredstev za zaščito pred soncem ugotavljamo, da proizvajalci navajajo trditve, ki v praksi ne držijo. Letos sicer med desetimi preizkušenimi sredstvi, ki so naprodaj tudi v Sloveniji, ni takšnih, ki bi zavajale glede vrednosti zaščite poudarjajo na ZPS, a na embalaži je mogoče najti še marsikaj drugega, kar pritegne potrošnike, a ne drži nujno.

Neškodljive kreme za sončenje
Vse bolj se zavedamo nevarnosti izpostavljanja sončnim žarkom. Zato smo se pri aromaterapevtki in Bibini svetovalki Melani Kovač pozanimali, s čim lahko na naraven način zaščitimo občutljivo kožo dojenčkov, otrok in nosečnic. Poudarja pa, da je zaščita z olji in maslom dovolj učinkovita v zgodnjih dopoldanskih in poznih popoldanskih urah.

Bela majica ni primerna, ker sploh ne zagotavlja zaščite
Včasih smo mislili, da smo, če lahko oblečemo katero koli srajco ali majico, varni pred sončnimi žarki, a zadeva ni tako preprosta. Zaščitna sposobnost oblačil je zelo različna in odvisna od številnih vplivov. Ker danes o škodljivosti sončnih žarkov vemo precej več kot včasih, se številni odločajo tudi za nakup majic z UV-faktorjem. Na ZPS so tokrat preverili 10 otroških majic z deklarirano UV in izmerili stopnjo zaščite. Ugotovitve so presenetljive. Le 6 jih je doseglo na izdelku deklarirano zaščito. Ponovno pa se je potrdilo, da imajo pomembno vlogo pri zaščiti tudi barve oblačil.

Že 75 minut na soncu pušča sledi, ki se pokažejo čez 10 let
Sonce sije vsepovsod, zaščitite se je letošnje geslo boja proti melanomu. V Združenju slovenskih dermatovenerologov so na novinarski konferenci opozorili na velik pomen zaščite pred soncem. Najboljša zaščita je izogibanje soncu sredi dneva, sicer pa primerna oblačila ali kozmetična zaščitna sredstva.

Anja Križnik Tomažin: Tudi v tretje bo punčka!
Simpatična Anja Križnik Tomažin bo avgusta letos tretjič postala mamica. Z možem Matejem sta vse tri nosečnosti načrtovala. Tudi tokrat pa ju bo razveselila deklica.

Preprečite kožnega raka!
Kožni rak je v porastu, tudi v Sloveniji. Zato dermatologi opozarjajo na pomen zaščite pred soncem. Oblačila, ki pokrijejo kožo, in umikanje soncu v najbolj obremenjenem delu dneva sta najpomembnejša, krema za zaščito pred soncem je šele tretji steber zaščite, poudarja dermatologinja Ana Benedičič.

Previdnostni ukrepi na morju
Jupiii, poletje, dopust in morje! Toda sproščeno vzdušje se lahko zelo hitro razblini, če boste morali oskrbovati sončne opekline. Zato dojenčkov, starih do šest mesecev, nikakor ne izpostavljajte soncu, starejše pa zaščitite s kremo z zaščitnim faktorjem. Prav tako ne uživajte na plaži od 10. do 16. ure, ko so sončni žarki najmočnejši.

Previdno, posledice so lahko trajne!
Nežna otroška koža potrebuje ustrezno zaščito pred škodljivimi sončnimi žarki, kar lahko dosežemo le s primerno izbiro zaščitnega sredstva, s pravilnim nanosom in z ustrezno količino. Le malokdo upošteva priporočeno količino zaščitnega sredstva, na katero nas opominjajo dermatologi. Prav tako se marsikdo ne more odločiti, ali bi za nego otroške kože izbral kremo ali razpršilo.

Pretirano sončenje mladih je škodljivo
Vsi vemo, da pretirano sončenje poveča tveganje za kožnega raka, a kljub temu se veliko mladih na plažah izpostavlja sončnim žarkom po ves dan. Nekateri strokovnjaki to že prištevajo med odvisnost. Pogovorite se z mladostniki o zdravju nevarnih ultravijoličnih žarkih in jim svetujte o zaščiti pred škodljivimi sončnimi žarki.

Prepoznajte alergijo na sonce
Alergija na sonce je lahko zelo nadležna, ker izpuščaj zelo srbi. Kako si lahko pomagamo, razen tako, da se skrijemo pred sončnimi žarki?

Posledice visokih temperatur so lahko usodne
Republiška uprava za zaščito in reševanje opozarja na primerno ravnanje ob visokih temperaturah, ki bodo lahko v teh dneh dosegle tudi 35 stopinj Celzija.