uvajanju

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

TOM telefon potrebuje nove prostovoljce
Vsako leto se na TOM obrne na tisoče otrok, ki iščejo pogovor, razumevanje in podporo. Vse to jim nudijo tudi zaradi predanih prostovoljcev, ki nesebično prispevajo svoj čas in znanje.

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?
Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?
Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

5 trikov izkušenih mam, za čist in urejen dom
Kako se rešiti začaranega kroga večnega pospravljanja in otroka naučiti sodelovati pri hišnih opravilih? Navajamo 5 trikov izkušenih mam, s katerimi boste privarčevali čas in energijo, vaš dom bo urejen, otrok pa se bo na ta način naučil življenjskih veščin. Pa poglejmo.

7 živil, ki jih ne smete dajati dojenčku
Teh sedem živil lahko uvedete v dojenčkovo prehrano šele po prvem letu otrokovega življenja.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti
Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

To je najljubša hrana dojenčkov
Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Ta hrana je za dojenčka lahko nevarna
Prehranjevanje zdravega dojenčka v prvem letu življenja delimo na tri obdobja in v vsakem izmed teh obdobij se je določenim živilom priporočljivo izogibati.

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Kdaj lahko otroku ponudimo paradižnik?
Sezona paradižnika je pred nami. Paradižnik je bogat z vitaminom C in kromom, vsebuje pa tudi nekatere druge vitamine in minerale, kot so vitamin A in K, biotin, folna kislina, kalij, železo. Preverite, kdaj ga lahko ponudite svojemu dojenčku.

8 vrst sadja, ki veljajo kot najboljša izbira za malico
Izbira zdrave malice za otroke zna biti včasih pravi izziv, a sadje je pri tem izjema. Katero je tisto, ki bi ga bilo najbolje ponuditi otroku za malico in zakaj? Preverite.

Pri kateri starosti lahko otroku ponudite fižol?
Kdaj lahko dojenčki jedo fižol in kako ga varno pripraviti?

10 pravil dodajanja goste hrane
Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kako uvajati začimbe in zelišča?
Otroke je najbolje sprva navaditi osnovnih okusov, sčasoma pa lahko obroke občasno in v zmerni, zdravi meri tudi začinite z določenimi zelišči in začimbami.

Prva hrana, ki jo ponudimo dojenčku, naj bo enostavna
Eden prvih in najučinkovitejših korakov pri vzgoji malega jedca je to, da tudi sami zase oblikujete in upoštevate zdravo uživanje hrane. Dojenčki, ki vidijo odrasle, kako veselo jedo dobro in zdravo hrano, bodo bolj verjetno želeli slediti njihovemu zgledu.

Igralec razkril, koliko mu v resnici pomeni družina
Jake Gyllenhaal je spregovoril o svoji slavni družini in razkril, kakšen pomen ima v njegovem življenju.

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja
Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Zakaj bi otroci morali uživati več grozdja?
Grozdje je že od antičnih časov znano kot sadje bogov, saj je polno vitaminov, mineralov ter hranilnih snovi, poleg tega pa sočnega in sladkega okusa. Preverite, katere so številne koristi, ki jih ima grozdje na naše zdravje in zakaj bi ga morali čim večkrat ponuditi otrokom.

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'
Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Kdaj in kako uvajati alergena živila v prehrano otroka?
Uvajanje goste hrane je mejnik, ki se ga starši prav posebej veselijo. A pri tem je treba biti previden, še posebej, ko gre za alergena živila.

Zato so sveže stisnjeni sokovi top izbira za otroke
Vsi imajo radi sok, še posebej otroci. Da pa bi jim ponudili zdravo različico te okusne pijače, je najbolje da pri tem uporabimo sveže stisnjene sokove, ki vsebujejo manj sladkorja in veliko več hranilnih vrednosti kot industrijski sokovi. Za kaj vse so sveže stisnjeni sokovi dobri? Preverite.

Znaki, da se otrok duši zaradi tujka v dihalnih poteh
Čeprav je bila prijateljica v bližini – v kopalnici je zlagala perilo, medtem ko se je hčerkica igrala v dnevni sobi–, dejansko ni videla, kako in kakšen kovanec je pogoltnila.

Kako prepoznati alergijo na določeno hrano?
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Tako na naraven način odstranite madeže z otroških oblačil
Prisrčno je opazovati dojenčke, malčke in otroke pri jedi in vsi smo srečni, če radi zdravo in dobro jedo. A obenem vsi starši vemo, da za njimi pogosto ostanejo trdovratni madeži, ki jih je včasih izjemno težko odstraniti. Vseeno pa obstajajo načini, kako se jih rešiti na enostaven in popolnoma naraven način. Preverite!

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”