Bibaleze.si

uvedba

Prehrana za dojenčke
28. 03. 2025 10.03

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce

Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Zdrav otrok
24. 12. 2024 05.00

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka

Močan imunski sistem je ključnega pomena za zdravje otroka, saj omogoča telesu, da se bori proti okužbam, virusom in drugim boleznim. V obdobju, ko so otroci izpostavljeni številnim okužbam, bodisi v šoli bodisi v predšolskih ustanovah, je še posebej pomembno, da jih podprete pri gradnji in krepitvi njihovega imunskega sistema.

Razvoj otroka
10. 12. 2024 04.46

7 načinov, kako podpreti razvoj motoričnih sposobnosti pri otroku

Razvoj motoričnih sposobnosti je ključen del odraščanja vsakega otroka. Te veščine omogočajo izvajanje osnovnih gibov, kot so hoja, plezanje, prijemanje predmetov in pisanje. Podpora staršev pri razvoju teh sposobnosti je neprecenljiva, saj jim pomaga pridobiti samozavest, moč in koordinacijo. Tukaj je sedem učinkovitih načinov, kako lahko spodbudite razvoj motoričnih sposobnosti pri svojem otroku.

Prehrana za dojenčke
20. 09. 2024 04.45

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?

Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Novice
29. 08. 2024 08.31

To so novosti prihajajočega šolskega leta

V novo šolsko leto 2. septembra vstopa 192.774 osnovnošolcev, od tega 20.173 prvošolcev (v lanskem šolskem letu 20.716). V srednješolske programe je trenutno skupno vpisanih okoli 84. 000 dijakov, kar je nekaj manj kot 3 tisoč dijakov več kot preteklo šolsko leto.

Novice
22. 07. 2024 05.00

Ta evropska država sedaj omogoča ''starševski'' dopust tudi dedkom in babicam

Od 1. julija 2024 je na Švedskem v veljavi zakonska reforma, ki staršem omogoča, da 45 dni starševskega dopusta prenesejo na tretjo osebo, ki bo plačana za skrb za otroka. Ta sistem je bil uveden z namenom, da nekaterim družinam olajša organizacijo, a je naletel tudi na kritike.

Novice
21. 07. 2024 05.00

6 stvari, ki jih današnji otroci nikoli ne bodo videli ali doživeli

Otroci imajo danes svet na dosegu roke. Internet je skupaj s hitrim tempom inovacij omogočil stvari, o katerih so prejšnje generacije lahko samo sanjale. Predstavljamo šest stvari, ki so bile našim staršem in starim staršem samoumevne, naši otroci pa jih ne bodo nikoli zares videli in doživeli.

Vzgoja in vrtec
05. 04. 2024 04.15

Nasveti za ravnanje z otrokovo žepnino

Ena najpomembnejših stvari, ki jih kot starši lahko naredimo, je, da svoje otroke naučimo vrednosti denarja in kako z njim pametno ravnati. Enostaven način za to je uvedba sistema nagrajevanja z žepnino. Da pa bo to dobro delovalo, boste potrebovali nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri upravljanju otrokove žepnine.

Prehrana za dojenčke
08. 01. 2024 05.00

Prva hrana, ki jo ponudimo dojenčku, naj bo enostavna

Eden prvih in najučinkovitejših korakov pri vzgoji malega jedca je to, da tudi sami zase oblikujete in upoštevate zdravo uživanje hrane. Dojenčki, ki vidijo odrasle, kako veselo jedo dobro in zdravo hrano, bodo bolj verjetno želeli slediti njihovemu zgledu.

Zdrav otrok
30. 11. 2023 11.27

Takrat je čas, da posežemo po probiotikih za otroke

Če se prehranjujete raznoliko in vaši otroci normalno rastejo ter se zdi, da nimajo prebavnih težav, potem verjetno ne potrebujete probiotičnega dodatka. Če pa se pri otroku pojavijo določeni simptomi in znaki, pa je morda čas, da začnete probiotike dodajati v otrokovo prehrano. Kaj sploh so probiotiki in kako delujejo?

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Recepti za malčke
14. 07. 2023 05.00

Kdaj in kako uvajati alergena živila v prehrano otroka?

Uvajanje goste hrane je mejnik, ki se ga starši prav posebej veselijo. A pri tem je treba biti previden, še posebej, ko gre za alergena živila.

Novice
11. 04. 2023 10.07

Veganska prehrana v šoli – da ali ne?

Na seji strateškega sveta za prehrano so te dni razpravljali o recenziji novih smernic za prehrano v vrtcih in šolah ter med drugim predlagali dva jedilnika, od katerih naj bi eden temeljil na osnovi rastlinskih živil. Na zamisel o veganski prehrani v šolah in vrtcih so se ostro odzvali slovenski pediatri.

Novice
04. 04. 2023 09.48

Dan brez zaslonov za vse učence in učitelje

Ste vedeli, da je skoraj 20 odstotkov mladih nekoliko odvisnih od mobilnih telefonov in družbenih omrežij in da ta trend iz dneva v dan narašča? Ste vedeli, da mnogim najstnikom zaradi uporabe telefona, aplikacij in družbenih omrežij močno primanjkuje spanca? Ste vedeli, da je več kot polovica osnovnošolskih najstnic (56 odstotkov) in več kot tretjina osnovnošolskih najstnikov neprespanih?

Zdrav otrok
06. 09. 2022 10.56

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV

Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Družina in odnosi
27. 01. 2020 18.23

Ločujeta se. Pri kom bo otrok?

Ob razvezi staršev se poraja vprašanje, pri kom bodo živeli otroci. Bodo pri mami ali pri očetu? Kdo bo o tem odločil? Kakšen je postopek, da bodo vsi srečno in zadovoljno živeli naprej, pa čeprav ne več skupaj pod isto streho? O zaupanju otroka v varstvo in vzgojo staršu odloča sodišče, CSD pomaga staršem, da sklenejo o tem sporazum. Toda obstaja model sostarševstvo, ki ponuja drugačno rešitev – da bi imel otrok dva doma.

Novice
29. 07. 2019 15.36

Otroški dodatek se ne bi smel razlikovati glede na gmotni položaj družine

V strokovni javnosti in nevladnih organizacijah, ki delujejo na področju otrok, pozdravljajo napoved javne razprave o univerzalnem otroškem dodatku, ki jo je minuli teden nakazala ministrica za delo Ksenija Klampfer. Otroški dodatek je ukrep družinske in ne socialne politike, izpostavljajo. Nekatere pa tudi svarijo pred nepretehtanimi odločitvami.

Novice
21. 09. 2017 11.08

Slovenija v svetovnem merilu velja kot država s številnimi ugodnostmi v korist družin

Po izsledkih poročila Unicefa z naslovom Prva leta življenja so odločilna za vsakega otroka Slovenijo od najvišjega mesta na lestvici pri skrbi za otroke v zgodnjem otroštvu ločita le dve leti brezplačne predšolske vzgoje. Avtorji poročila so v 193 državah primerjali prisotnost treh ukrepov za razvoj najmlajših, so sporočili iz Unicefa Slovenija.

Nazaj v šolo
30. 08. 2017 12.22

Učna gradiva za prvošolce: zdaj, ko so postala brezplačna, jih je nenadoma manj

Trditve ministrice za šolstvo, da država šolam zagotavlja stabilno in trajno oskrbo z učbeniki, so na glavo postavili v Odboru za učbenike pri GZS. Opozarjajo, da je v učbeniških skladih še vedno skoraj tretjina zastarelih, celo nezakonitih učbenikov. Prav tako opozarjajo na 'pojav', da je po uvedbi brezplačnih učnih gradiv za prvošolce teh nenadoma manj.

Novice
26. 06. 2017 09.53

Uradni začetek počitnic, pa tudi popravnih izpitov

Za nekaj več kot 161.000 osnovnošolcev in nekaj več kot 54.000 srednješolcev se danes začenjajo najdaljše počitnice v šolskem letu. Svojih šolskih obveznosti pa še ne bodo odložili tisti, ki bodo opravljali predmetne in popravne izpite. V šolske klopi se sicer šolarji vračajo 1. septembra. Šole so v petek obeležile tudi dan državnosti.

Najstniki
13. 04. 2017 11.54

Prihodnje šolsko leto NPZ že v tretjem razredu, devetošolci pa bodo iz preverjanja dobili oceno

Z naslednjim šolskim letom bodo osnovne šole izvajale nacionalno preverjanje znanja že v tretjem razredu. Preverjanje bo nato potekalo še v šestem in devetem razredu. Rezultati testov v zadnjem razredu bodo nato spremenjeni v oceno, ki se bo pri posameznem predmetu zapisala v redovalnico.

Novice
23. 08. 2016 13.48

Bistvene novosti v novem šolskem letu

Pred začetkom novega šolskega leta danes na Brdu poteka konferenca ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. Kot so prepričani v Zavodu RS za šolstvo, je šolski prostor pripravljen na začetek pouka. Novost je uvedba tujega jezika v drugi razred, težave pa se pojavljajo glede podaljšanega bivanja. Na ministrstvu že snujejo naslednje novosti.

Novice
05. 08. 2015 12.38

Slovenija: Se obetajo novi ukrepi?!

V Sloveniji že osem let velja prepoved kajenja v zaprtih javnih in delovnih prostorih. Kot ugotavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, je prepoved prinesla precejšnje zmanjšanje izpostavljenosti prebivalcev tobačnemu dimu. A dodajajo, da naša država pri zakonodajnih ukrepih nadzora nad tobakom zaostaja za drugimi evropskimi državami.

Najstniki
23. 10. 2014 11.46

Škodljivih učinkov se mladi ne zavedajo

Na ministrstvu za zdravje si ob napovedi glede uvajanja trošarin na sladke pijače želijo, da bi se del teh sredstev lahko namensko porabil za javno zdravstvene in preventivne programe. Po njihovem mnenju je tudi pomembno, da država sprejme ukrepe, ki bodo preusmerili potrošnike od sladkih pijač k uživanju navadne, izvirske in mineralne vode.

Novice
08. 05. 2014 15.21

Slovenija: Spremembe za gimnazijce?!

V zadnjih štirih letih je na osemnajstih gimnazijah potekal poskus posodobitve učnega načrta. Vodja projekta Mojca Pušnik je ob robu zaključne konference Zavoda RS za šolstvo za STA pojasnila, da gimnazije ob sklepu poskusa ugotavljajo, da je v šolah potreben bolj odprt in fleksibilen predmetnik ter uvedba nivojskega pouka.

Novice
25. 02. 2014 14.24

Velika sprememba za slovenske šole?!

Ministrstvo za zdravje se strinja z argumenti, s katerimi strokovni delavci v zdravstvu utemeljuje potrebo po uvedbi šolske medicinske sestre v vzgojno-varstvene in izobraževalne institucije v Sloveniji, a javnofinančno stanje države takšnih ukrepov ne dopušča, so zapisali na MZ. Podobno so se odzvali tudi v združenju ravnateljic in ravnateljev.

Novice
09. 08. 2013 14.11

Šolske uniforme tudi pri nas?!

Slab mesec pred začetkom šolskega leta je pobuda iz poslanskih vrst spodbudila razpravo o prednostih in slabostih uvedbe šolskih uniform pri nas. Po mnenju pedagoških strokovnjakov šolske uniforme ne rešujejo problema neenakosti. Uniforme v nasprotju z anglosaškim svetom pri nas niso značilne, so pa naše babice in dedki ponekod nosili šolske halje.

Novice
17. 01. 2012 09.07

Veste, kaj zajema predlog o družinskem zakoniku?

Objavljamo kratek povzetek 91 strani dolgega predloga o družinskem zakoniku, ki zajema razloge za sprejem, cilje, načela in poglavite novosti.

Družina in odnosi
30. 03. 2011 13.13

Malo delo - priložnost za brezposelne mamice

Imate dovolj informacij o malem delu? Vas skrbi, kaj ureditev prinaša mladim mamicam oz. staršem? O tem smo se pogovarjali s strokovnjakom s področja davkov, financ in računovodstva, Petrom Gospodaričem.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 835