Bibaleze.si

vadba

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Nosečnost
24. 02. 2025 05.00

Nasveti za nosečnice v zimskem času

Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Zdrav otrok
02. 02. 2025 05.00

Telesna aktivnost kot temelj otrokovih zdravih navad

V današnji digitalni dobi otroci preživijo več časa pred zasloni, precej manj časa pa namenijo fizičnim dejavnostim. Ta sprememba v življenjskem slogu ima pomembne posledice za njihovo splošno zdravje in razvoj. Gibanje namreč igra ključno vlogo pri ohranjanju otrokovega telesnega, duševnega in čustvenega dobrega počutja. V nadaljevanju preverite, zakaj je pomembno otroka spodbujati h gibanju in kako zelo pomembno je to za njegovo prihodnost.

Fit in zdravje
31. 01. 2025 05.00

Top nasveti, kako ohraniti motivacijo za telovadbo

Ste se tudi vi znašli v začaranem krogu obljub, da boste z naslednjim dnem začeli s telesno aktivnostjo in bolj zdravim prehranjevanjem, pa ta dan kar odlašate v nedogled? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri ohranjanju motivacije.

Razvoj otroka
13. 01. 2025 05.00

Pozitivni učinki učenja inštrumenta na otrokov razvoj

Veste, koliko izjemnih koristi ima učenje inštrumenta na otrokov razvoj? Ne glede na to, ali gre za klavir, kitaro, violino ali bobne, učenje inštrumenta pomembno vpliva na otrokov kognitivni, čustveni in socialni razvoj. V nadaljevanju preverite, kako lahko spodbudite otroka k raziskovanju čudovitega sveta glasbe.

Fit in zdravje
12. 12. 2024 04.47

Neverjetni učinki in prednosti pilatesa za nosečnice

Pilates s svojo osredotočenostjo na nežne, a učinkovite gibe, nadzorovano dihanje in moč jedra zagotavlja bodočim materam varen in spodbuden način, da ostanejo aktivne med nosečnostjo, hkrati pa jim nudi številne prednosti in blagodejne učinke.

Zdrava nosečnica
28. 11. 2024 03.15

Katere vaje so primerne za nosečnice?

Nosečnost je obdobje, v katerem je še posebej pomembno paziti na zdrav življenjski slog, ki vključuje primerno in raznoliko prehrano, pitje zadostne količine vode in gibanje. Nosečnost nikakor ni razlog, da bi se odpovedali telovadbi – kvečjemu obratno.

Zanositev
21. 11. 2024 03.15

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti

Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Najstniki
11. 11. 2024 02.00

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?

Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

Po porodu
03. 11. 2024 05.00

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?

Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Nosečnost
28. 10. 2024 04.00

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?

Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Zanositev
13. 10. 2024 01.00

Kako zmanjšati učinek stresa na plodnost?

Sprosti se, pomiri se, potem se bo zagotovo zgodilo, je običajno prvi nasvet za žensko, ki se trudi zanositi. Tovrstni nasveti pa marsikatero spodbudijo tudi k razmišljanju, ali stres res tako zelo vpliva na zanositev. Obsežne raziskave kažejo, da so depresija, tesnoba, stres in težave s spočetjem povezani. Ko pari skušajo zanositi in doživljajo ponavljajoče se neuspehe, se poveča tudi njihov fizični in čustveni stres.

Po porodu
08. 10. 2024 02.15

Shujševalne diete takoj po porodu?

Podatki kažejo, da vsaka peta ženska obdrži nekje pet kg telesne mase, ki jo pridobi v času nosečnosti. Prehrana ženske v obdobju po porodu je tako še kako pomemba, a ne le za mamico, temveč tudi za dojenčka, če je ta dojen. Čeprav želimo izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme, pa se v tem obdobju nikakor ne osredotočajmo na znižanje vnosov hrane z namenom hujšanja. Telo potrebuje hranila, da lahko okreva in se obnovi oz. si opomore tako po nosečnosti, kot tudi po samem porodu in obenem tudi omogoči kakovostno tvorbo mleka.

Vzgoja in vrtec
01. 10. 2024 01.00

Naučite svoje malčke, kako nadzorovati svoja čustva

Otroci imajo pogosto veliko energije in čustev, ki jih ne znajo pravilno izraziti, meditacija pa jim lahko pomaga razviti zavedanje lastnih občutkov, izboljšati koncentracijo in najti notranji mir.

Razvoj otroka
26. 09. 2024 12.15

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva

Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Zdrava nosečnica
21. 09. 2024 03.45

S telovadbo med nosečnostjo do lažjega in hitrejšega poroda

Med vadbo, prilagojeno posebej zanje, se nosečnice med drugim naučijo pravilnega dihanja, krepijo mišice medeničnega dna in druge bolj obremenjene mišice za manj bolečin in nosečniških tegob ter vsesplošno boljše počutje. Prednost redne telovadbe pa je tudi lažje in hitrejše okrevanje po porodu, ko je veliko nošenja, dojenja in dvigovanja dojenčka.

Očkov kotiček
04. 09. 2024 02.15

Depresija kot posledica vazektomije

Vazektomija je kirurški poseg, za katerega se odločijo moški, ki si želijo trajne kontracepcije in posledično zaščite pred oploditvijo žensk oz. partnerke. Čeprav v splošnem velja za varno in učinkovito metodo, je pomembno poznati tudi možne psihološke posledice, ki lahko sledijo postopku. V nadaljevanju preverite, kako sta povezani depresija in vazektomija in kateri dejavniki lahko prispevajo k čustvenim spremembam po posegu.

Šola in splet
30. 08. 2024 09.36

Kdaj naj se otrok odpravi spat ob vrnitvi v šolske klopi?

Pomanjkanje spanja lahko vpliva na zbranost otroka, njegove odločitve in počutje. Zato je pomembno, da se ob koncu počitnic poskrbi za zdrave spalne navade. A kdaj naj se otroci ob vrnitvi v šolske klopi odpravijo v posteljo? Smernice za spanje so pripravili na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Najstniki
25. 08. 2024 05.00

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?

Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

Zanositev
24. 08. 2024 04.15

To so dejavniki, ki lahko vplivajo na vašo plodnost

Pari, ki se pripravljajo na zanositev, lahko močno izboljšajo svoje možnosti za zdravo in uspešno spočetje, če pazijo na nekatere dejavnike, ki vplivajo na plodnost.

Družinsko življenje
06. 08. 2024 05.00

V tej državi lahko zdravnik staršem predpiše štiritedenski oddih

V sodobnem svetu, kjer so starši pogosto prisiljeni usklajevati kariero, gospodinjstvo in starševstvo, ni presenetljivo, da se mnogi znajdejo na robu izgorelosti. V Nemčiji obstaja rešitev za te težave, imenovana "Kur" – štiritedenski umik v toplice, ki ga lahko predpiše osebni zdravnik.

Nosečnost
08. 07. 2024 05.00

Kaj vse razkriva oblika nosečniškega trebuščka?

Ste že slišali kdaj, da lahko s pomočjo oblike nosečniškega trebuščka odkrijete spol otroka? Naše babice so verjele, da če ženska nosi trebuh visoko, bo rodila fantka, in če nizko, punčko. Pa gre tem starim vražam res verjeti?

Fit in zdravje
26. 06. 2024 05.00

Kako ob materinstvu najti čas še za telesno vadbo?

Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je dobro, da ohranjamo telesno vzdržljivost po porodu; med drugim lažje opravljamo vsakodnevne dejavnosti, manj smo utrujene in imamo več energije za novega družinskega člana. O tem smo se pogovarjali tudi s Kristino Lesar, profesorico športne vzgoje, inštruktorico poporodne vadbe in mamico dveh prikupnih fantkov.

Družina in odnosi
18. 06. 2024 05.00

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?

Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Prosti čas
11. 06. 2024 03.15

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?

Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Novice
04. 06. 2024 08.25

Pozitivne afirmacije za bodoče mamice v porodnišnici Novo mesto

Pozitivne afirmacije so več kot le citati ali fraze za dobro počutje; so močna orodja, ki lahko spremenijo miselnost in življenja. Afirmacije, ki temeljijo na načelih pozitivne psihologije in kognitivno-vedenjske terapije, so izjave, ki lahko posameznikom pomagajo premagati negativne misli. Če jih dosledno izvajamo, lahko spodbudijo bolj optimističen pogled, izboljšajo samospoštovanje in celo splošno duševno zdravje.

Malček
03. 06. 2024 03.30

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?

Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Fit in zdravje
26. 05. 2024 04.15

Poporodna vadba: Vaje, ki jih lahko izvajamo

Vsakodnevni izzivi, neprespane noči in nešteto skrbi, vse to nam jemlje energijo in miren sen. In ni skrivnost, da utrujenost vpliva tudi na naše počutje, čustvovanje in delovanje nasploh. Če ob tem pomislimo, da bi še telovadile, si najpogosteje rečemo, da ne zmoremo, ali to idejo v nedogled prestavljamo na prihodnje dni. A bi morale, zase in nenazadnje tudi za naše najmlajše, saj je gibanje idealen način, da se okrepimo tako mentalno kot fizično.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855