varne točke

Zakaj imajo otroci ''raje'' babice kot mame?
Poznate tisti rek: ''Babica ob prihodu vnukov prekrši vsa pravila, ki jih je postavila pred tridesetimi leti''? V večini primerov to zelo drži in je tudi eden od mnogih razlogov, zakaj otroci tako zelo radi preživljajo čas pri svojih babicah.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Kako spodbuditi dobre odnose v mešani družini?
Mešane družine so v današnji družbi vse bolj pogoste. Nastanejo, ko se starši z otroki iz prejšnjih zvez združijo in ustvarijo novo, ljubeče gospodinjstvo. Preberite bistvene nasvete o tem, kako skrbeti za dobre odnose, spodbujati učinkovito komunikacijo in usklajevanje v mešani družini.

Pogosti otroški strahovi in rešitve zanje
Strah je temeljno čustvo, ki ga doživljamo vse od rojstva dalje. Strah ni le slab. Lahko je tudi dober, saj nas opozarja na možnost nevarnosti in nam lahko tudi reši življenje. Kadar pa je strah tako velik, da nas popolnoma ohromi, pa postane škodljiv in v tem primeru ga je potrebno čim prej razrešiti. Na kakšen način? Preverite.

Kaj so Varne točke za otroke?
Ali otroci vedo, da obstajajo Varne točke, v katere se lahko zatečejo, če znajdejo v stiski, če rabijo pomoč odrasle osebe v kakršni koli situaciji? Sami pravijo, da so o tem dovolj informirani v šoli, na začetku šolskega leta, preko družbenih omrežjih ... Vedo, da jih bo tam jih pričakala usposobljena oseba, ki jim bo znala svetovati ter poiskati ustrezno pomoč.

Ali naši otroci varno kolesarijo?
Starše vedno skrbi, ko se otrok odpravi po naselju s kolesom, ko gre na tak način v šolo. Toda naši šolarji pridobivajo znanje, tako da ste lahko povsem mirni. Tudi letos se je namreč 90 osnovnih šol pridružilo projektu Varno na kolesu.

V Sloveniji 44-odstotkov učencev žrtev vrstniškega nasilja
Število otrok, ki jim nagajajo, jih tepejo, izsiljujejo, pljuvajo, zmerjajo drugi sovrstniki, je preveč. Podatki pričajo, da je v Sloveniji takšnih kar 44-odstotkov učencev, starih od 13 do 15 let.

Prijaznejši internet se začne s teboj
Na današnji dan obeležujemo dan varne rabe interneta. Gre za osrednji dogodek v okviru meseca varne rabe interneta, ki vsako leto poteka februarja in katerega cilj je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike.

Starši naj Unicefove varne točke z otroki obiščejo preventivno
V Unicefu spodbujajo starše, naj njihove varne točke obiščejo skupaj z otroki preventivno, ko otroci še niso v stiski. Prostovoljci na več kot 600 varnih točkah po 74 krajih po državi lahko namreč priskočijo na pomoč otrokom, če so se ti denimo izgubili, jim grozijo sovrstniki, ne morejo priti domov oziroma želijo priti v stik s starši.

15.920 oseb naletelo na okužbo z računalniškim virusom
Na drugi torek v februarju se obeležuje mednarodni dan varne rabe interneta. Letos ta poteka pod sloganom Skupaj spremenimo internet na bolje. Kot so ob tem pristavili v slovenski točki osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si, lahko vsak sam s kulturnim in etičnim vedenjem naredi ogromen korak k spreminjanju interneta na bolje.

Prispevaj k prijaznejšemu internetu
Letošnji dan varne rabe interneta poteka pod sloganom Prispevaj k prijaznejšemu internetu tudi ti! Uporabniki interneta lahko namreč veliko prispevajo k temu, da je internet prijaznejši do vseh, so sporočili iz nacionalne točke osveščanja o varni rabi interneta in novih tehnologij Safe.si.

Osveščanje o varni rabi interneta
Tudi letošnji februar bo v številnih državah z vsega sveta postregel z vrsto aktivnosti za osveščanje o varni rabi interneta. Osrednji dogodek bo dan varne rabe interneta, ki vsako leto zaznamuje drugi torek v februarju, letos torej 9. februarja.

Že 566 varnih točk za otroke v stiski
V 74 mestih po Sloveniji so v trinajstih letih odprli že 566 Unicefovih varnih točk, kamor se lahko zatečejo otroci v stiski. S 1. oktobrom bo zaživela še posebna spletna stran, ki bo omogočala prikaz tudi na pametnih telefonih in bo otrokom v stiski v pomoč z nasveti ter prikazom najbližjih varnih točk, je dejal Tomaž Bergoč iz Unicefa.

Kam se lahko otroci v stiski obrnejo po pomoč?
V številnih krajih po Sloveniji je v dvanajstih letih zaživelo 500 Unicefovih Varnih točk, kamor se lahko otroci zatečejo, ko potrebujejo pomoč. V letošnjem letu je bilo teh otrok 100, od tega jih je bilo 27 v resnejših težavah, ko so bili deležni medvrstniškega nasilja, družinskih stisk in nadlegovanja. Največ otrok je starih med 10 in 14 let.

SLOVENIJA: Pomembno obvestilo za vse šolarje!
Unicef pred začetkom novega šolskega leta ponovno opozarja na svoje Varne točke, kamor se otroci lahko zatečejo po pomoč, če se znajdejo v stiski. Varnih točk je že 459, imamo jih v 26 krajih po Sloveniji. Samo v Ljubljani je takih točk 120, med drugim v državnem zboru in predstavništvu Evropske komisije v Sloveniji.

Več kot 300 Varnih točk za otroke
Ob začetku novega šolskega leta v Unicefu Slovenija otroke in mladostnike opozarjajo na Unicefove Varne točke, kamor se ti lahko zatečejo po pomoč v stiski. O njih je spregovoril tudi Boštjan Gorenc - Pižama.