varno na kolesu

Kako zagotoviti varno pot otrok v šolo
Z drugim septembrom, ko se bodo učenci vrnili v šolske klopi, se bodo ceste napolnile z mladimi pešci in kolesarji, na kar bodo morali biti še posebej pozorni vozniki. Kako poskrbeti za varno pot otrok v šolo in domov?

E-skiro za otroka: da ali ne?
Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?
Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?
Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

To morajo znati vsi šolarji!
Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Ali naši otroci varno kolesarijo?
Starše vedno skrbi, ko se otrok odpravi po naselju s kolesom, ko gre na tak način v šolo. Toda naši šolarji pridobivajo znanje, tako da ste lahko povsem mirni. Tudi letos se je namreč 90 osnovnih šol pridružilo projektu Varno na kolesu.

Varno s kolesom naokrog
Program Varno na kolesu, ki sedmo leto zapored spodbuja varno in samostojno vključitev najmlajših udeležencev v promet, bo tudi v novem šolskem letu povezoval osnovne šole in mlade spodbujal k spoštovanju cestnoprometnih predpisov. Letos želijo k sodelovanju privabiti še več šolarjev, prek razpisa se lahko šole potegujejo za nagrade.

Poskrbimo, da se bodo otroci varno peljali s kolesom
Otroci se začnejo zelo zgodaj voziti s kolesom, zato je prav, da vedo, kako se morajo vesti v prometu. Vseslovenski program Varno na kolesu že šest let skrbi, da šolarji poznajo prometne predpise. Ob koncu akcije vsako leto razglasijo zmagovalno šolo tega programa.

S kolesom do šole
Z novim šolskim letom se začenja šesta sezona programa Varni na kolesu. Ta mladim kolesarjem prinaša nova prometna znanja, v programu pa lahko sodelujejo vsi učenci, ki se pripravljajo na kolesarski izpit. K sodelovanju vabijo vse osnovne šole, ki se lahko prijavijo do 20. septembra.

Za večjo varnost otrok v prometu z učenjem in osveščanjem
Zavod Varna pot bo do konca septembra, ko se na cestah poveča število otrok, pred trgovinami Lidl v desetih slovenskih krajih organiziral preventivno-izobraževalne delavnice za otroke. Z njimi najmlajše učijo, kako ravnati v prometu, česa se izogibati in kakšne so lahko posledice nepravilnega ravnanja.

Tudi na kolesu ali rolerjih varno!
Otroci se na cesti ne znajdejo le kot pešci ali potniki v vozilih, ampak tudi med igro ali športom – na primer na kolesu ali rolerjih. Na agenciji za varnost prometa starše opominjajo, naj svoje otroke z zgledom učijo pravilnega ravnanja v prometu, ko so na kolesu oz. rolerjih pa naj poskrbijo za njihovo ustrezno varnostno opremo.

Pazimo nanje!
Iskrivi in navihani, odrezavi in poslušni ter vedno znova nepredvidljivi. To so otroci. Z novim šolskim letom bodo spet močno izpostavljeni v prometu.

6 obveznih pravil za varno kolesarjenje
Ves čas seveda ne morete imeti otrok na očeh, počasi odraščajo in kmalu bodo popoldneve na igrišču želeli preživeti brez vas, v družbi prijateljev. Če se tja odpravijo s kolesom, je dobro, da jih podučite, kaj vse morajo upoštevati, da ne pride do nesreče. Prav tako morate nekaj dejstev upoštevati tudi vi kot starši!

Otrok kot kolesar v prometu
Mnogi otroci se v šolo vozijo s kolesom. Nekateri imajo zelo blizu, drugi se več minut peljejo po kolesarski stezi ob prometni cesti, prečkajo zebro, morajo upoštevati semaforsko usmerjanje prometa ali so sami del javnega prometa in vozijo po cesti ob robniku. Starši se sprašujejo, ali naj svojemu šolarju sploh dovolijo, da se vozi v šolo brez njihovega spremstva, kdaj je za to dovolj star in kdaj ima pravico opraviti kolesarski izpit.

Kakšno kolo kupiti?
Prišla je pomlad in vaš malček si želi za rojstni dan kolo. Kakšno izbrati, saj je ponudba v trgovinah zelo velika? Kaj je resnično pomembno, da otroško kolo ima? Je pomembna blagovna znamka ali je treba upoštevati to, da bo otroku kolo všeč, da ne bo preveliko, da bo varno?

Najmlajši kolesarji v prometu
Čeprav velja kolo za eno najbolj priljubljenih prevoznih sredstev, za otroke pa tudi igralo, so v več kot polovici primerov prav kolesarji povzročitelji prometne nesreče. Pravila niso zato, da se kršijo, pravijo na policiji, želja vsakega voznika pa je, da bi srečno prispel na cilj.

Kdaj je otrok sposoben za samostojno kolesarjenje v prometu?
Mnogi starši se sprašujejo, kdaj je njihov otrok dovolj star, da se samostojno vozi po kolesarski stezi. Je to z odstranitvijo pomožnih koleščkov, z vstopom v šolo? Zakon o varnosti cestnega prometa pravi, da šele osemletnik, ki samostojno vozi kolo, sodi v promet na cesti.

Kolo: velikost, kakovost, varnost ...
Pri izbiri otroškega kolesa je zaradi varnosti bolje odšteti nekaj več denarja in kupiti kakovostnejše kolo. Pri tem tudi nista pomembni privlačna barva in znana blagovna znamka, temveč velikost!

Petletnica ujela vlomilca
Petletna Chloe Edwards je ujela vlomilca, ki se je sredi noči pretihotapil v njihovo hišo. Deklico ni prestrašil niti nož, ki ga je imel v rokah.

Nosečnost ni bolezen!
Bodoča mamica lahko veliko pripomore k boljšemu počutju, če bo telesno aktivna tudi med nosečnostjo.

Razvoj dojenčka: 11. mesec
Končno, vaš dojenček govori! To je za otroka zelo pomembno, saj vse bolj komunicira z vami in z okolico.