varnost na internetu

Spletna varnost za najstnike: Nasveti za zaščito pred grožnjami v digitalnem svetu
V današnjem digitalnem svetu je internet postal nepogrešljiv del vsakodnevnega življenja mladih. Kljub temu pa prinaša številne izzive, kot so spletno nasilje, varnost osebnih podatkov in zasvojenost z internetom. Starši in mladostniki se morajo zavedati tveganj, s katerimi se srečujejo na spletu, in sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito.

Nevarnosti družbenih omrežij, ki jih kot starši morate poznati
Če v času našega otroštva ni bilo ne duha ne sluha o internetni povezavi, računalniki pa so bili šele v zametkih, v današnjem času otroci odraščajo v svetu sodobne tehnologije, kamor spadajo tudi družbena omrežja. Pritisk vrstnikov je vse večji in običajno otroci še pred dopolnjenim 13. letom (ki naj bi bila meja za ustanovitev profila) začnejo z uporabo Instagrama, Snapchata, Facebooka in ostalih priljubljenih platform. Kako? Tako da spretno zaobidejo pravila in podajajo lažne letnice rojstva. A vsi vemo, da je digitalni svet pogosto tudi svet zlorab, kibernetskih napadov in drugih tveganj, zato moramo kot starši poskrbeti za varnost svojih otrok, tako da se z njimi pogovorimo o pasteh prisotnosti na internetu.

Kdaj je lahko otrok sam doma?
Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Opozorite na nevarnosti, ki prežijo na internetu
Varnost na internetu je pri otrocih še toliko bolj pomembna, saj zlahka postanejo tarče ljudi s slabimi nameni. Opozorite otroka na potencialne nevarnosti, ki prežijo na internetu.

Učilnica kot virtualni svet: 'Vesela sem, da učim v Sloveniji!'
"Torej, v zadnjem času je šolski sistem na Finskem za nas postal Bog šolskih sistemov. / ... / Vesela in ponosna sem, da lahko učim tu – v naši Sloveniji. <3" je na Facebooku zapisala učiteljica Nina Jelen. Učilnico je spremenila v virtualni svet in zmagala na evropskem natečaju!

Fotografije otrok s hrvaških plaž na temni strani interneta: previdno z objavami na družbenih omrežjih
Številni dopust izkoristijo tudi za to, da svoje profile na družbenih omrežjih preplavijo s fotografijami morskih užitkov. A previdno! Pedofili brskajo za fotografijami otrok, med njimi poteka celo izmenjava fotografij.

Pomemben mesec za naše šolarje
V Sloveniji bomo tudi letos v februarju obeležili mesec varne rabe interneta. Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si bo v sodelovanju s slovenskimi šolami ob tem pripravila niz aktivnosti, namenjenih osveščanju o preudarni rabi novih tehnologij.

Prispevaj k prijaznejšemu internetu
Letošnji dan varne rabe interneta poteka pod sloganom Prispevaj k prijaznejšemu internetu tudi ti! Uporabniki interneta lahko namreč veliko prispevajo k temu, da je internet prijaznejši do vseh, so sporočili iz nacionalne točke osveščanja o varni rabi interneta in novih tehnologij Safe.si.

Zaščitite otroke pred nevarnostmi, ki prežijo na njih na svetovnem spletu
Da danes otrok ne bi znal uporabljati miške in prižgati računalnika, bi bilo precej nenavadno. Naši najmlajši ogromno časa preživijo na svetovnem spletu, kjer imajo dostop tudi do neprimernih vsebin, zato je dobro, da so starši seznanjeni o njihovem početju in da namestijo potrebno zaščito.

S porastom mobilnih naprav je nadzor zlorab še težji
Na posvetu o e-zlorabi otrok z naslovom Internet na dlani želijo organizatorji opozoriti, da je s porastom mobilnih naprav, ki so dostopne mladim, nadzor še težji. Poudarili so, da je borba proti e-zlorabam uspešna, če sodelujejo vsi v družbi. Da je nove tehnologije treba uporabljati premišljeno, je opozorila tudi ministrica Maja Makovec Brenčič.

Do varnejše rabe interneta ...
Na ministrstvu za izobraževanje poteka zaključna konferenca o varnosti otrok in mladih na spletu. Na ministrstvu pozdravljajo aktivnosti, ki so usmerjene v osveščanje mladih o varni rabi spletnega okolja in prav je, da se s takim posvetom opozori na možne pasti interneta in mobilnih naprav, je poudarila ministrica Stanka Setnikar Cankar.

Res veste, kje so vaši otroci?
Se spomnite svoje mladosti – skakanja ristanca, gumitvista in ravbarjev in žandarjev? Mladost današnjih otrok je drugačna: igre so se preselile na splet, starostna meja uporabnikov računalnika pa je iz leta v leto nižja. Veste, katere spletne strani obiskujejo vaši otroci?

So igre na prostem pozabljene zaradi zaskrbljenih staršev?
Le še en otrok od desetih se v današnjem času igra na prostem – v parku, na dvorišču, igrišču ali v gozdu. In še ti otroci, ki se igrajo na prostem, se po navadi igrajo pod skrbnim nadzorom svojih staršev.

Očetje so odlični za podiranje kupčkov!
Obiski naj hrano prinesejo s seboj in doječi mamici olajšajo prve naporne dni doma, pravi svetovalka za dojenje Urška Savodnik.