varnost na spletu

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Zaskrbljujoč skriti jezik emotikonov, ki ga uporabljajo najstniki
Emotikoni niso le zabavne slike, temveč imajo včasih tudi skrit pomen. Medtem ko večina najstnikov emotikone uporablja za zabavo in popestritev sporočil, pa nekateri simboli postajajo del toksičnih spletnih skupin. Poznavanje teh pomenov lahko staršem pomaga, da ostanejo obveščeni in bolje podpirajo svoje otroke.

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Kako neodgovorno: Je princ Harry kršil zakon?
Princ Harry in Meghan Markle sta se znašla pod plazom kritik, ker sta očitno kršila kalifornijski zakon, potem ko sta objavila fotografijo svoje hčerke Lilibet na premikajoči se barki, pri čemer ni nosila rešilnega jopiča.

Kako najstniku postaviti zdrave meje?
Obdobje pubertete je lahko zelo naporno tako za starše kot za njihove najstnike, še posebej danes, ko se nam zdi, da je prepad med generacijami vse večji. A še vedno moramo znati poiskati pravo ravnovesje in postaviti meje, ki jih bomo zmogli dosledno izvajati, najprej mi sami.

Beta generacija: otroci prihodnosti, rojeni v tehnološki dobi
Beta generacija, ki se bo rodila med letoma 2025 in 2039, bo prva generacija, ki bo v celoti živela v postkovidnem svetu.

Enostavni in čudoviti božično-novoletni okraski iz storžev
Storži domišljiji ponujajo prosto pot. Za popestritev dolgih zimskih popoldnevov lahko iz njih z otroki hitro in enostavno izdelate različne božične in novoletne okraske za lepši in veseli decembrski dom ali za obdarovanje babic in dedkov, stricev in tet, vzgojiteljic in učiteljic ter drugih otroku bližnjih.

Zakaj je bilo staršem v 80. in 90. lažje?
Raziskovalci so ugotovili, da je bilo staršem lažje vzgajati otroke v 80. in 90. letih, ker se sedaj vse hitro spreminja: uvajajo se nova pravila za varnost, vse več je sodobne tehnologije, več se razkriva na družbenih omrežjih ...

Zato ne smemo ignorirati otroškega joka
Je res priporočljivo, da otroški jok ignoriramo? Se otrok res zna pomiriti sam? Je otrok res priden, če nič več ne joče? Pojavlja se mnogo vprašanj, ki vse prevečkrat dobivajo povsem napačne odgovore.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Kje smo v času 'epidemije' izgubili otroke?
V času epidemije s koronavirusom smo stik z otroki v veliki meri začeli izgubljati s prekomerno uporabo pametnih telefonov in zaslonske tehnologije. Posledično otroci vse prepogosto na spletu iščejo vzornike, ideale in lahko se zgodi, da jih najdejo v spletnih nerealnih vsebinah influenserjev.

Ste že slišali za Babymoon?
Sonce, morje, palme in nosečniški trebušček. V zadnjim času je med pari, ki pričakujejo svojega prvega otroka, vse bolj priljubljen trend 'babymoon', ko si privoščijo še zadnji oddih v dvoje. Pri tem konceptu ne gre za to, da z otrokom kasneje ne bi mogli več uživati, ampak za kakovostno preživet čas v družbi drug drugega, oddih pred prihodom otroka in slavljenje svojega odnosa. Obstaja veliko različnih možnosti za pobeg na lepše pred začetkom neprespanih noči - od dih jemajočih plaž, čudovitih mest pa vse do sproščenih vikendov v termah.

Kako izbrati primerno posteljo za otroka?
Povsem normalno je, da kot starši želimo za svoje otroke le najbolje. To je sploh pomembno pri izbiri in zagotavljanju optimalnega in varnega prostora za spanje.

To morate vedeti, če si zaželite tetovaže v obdobju nosečnosti
Čeprav posegi v telo v obdobju nosečnosti niso nekaj vsakdanjega, pa si nekatere ženske zaželijo tetovaže, ki bi jo opominjala na ta poseben čas, ko se v njenem telesu razvija novo bitje. Ob tem se seveda marsikomu poraja vprašanje – je to res varno in potrebno? Ni morda bolje počakati na čas, ko se otrok rodi? Obeležitev obdobja nosečnosti s trajno simboliko na koži je odločitev, ki zahteva skrben premislek. V nadaljevanju preverite, kakšna so potencialna tveganja in na kaj vse je treba biti pozoren.

Nevarnosti družbenih omrežij, ki jih kot starši morate poznati
Če v času našega otroštva ni bilo ne duha ne sluha o internetni povezavi, računalniki pa so bili šele v zametkih, v današnjem času otroci odraščajo v svetu sodobne tehnologije, kamor spadajo tudi družbena omrežja. Pritisk vrstnikov je vse večji in običajno otroci še pred dopolnjenim 13. letom (ki naj bi bila meja za ustanovitev profila) začnejo z uporabo Instagrama, Snapchata, Facebooka in ostalih priljubljenih platform. Kako? Tako da spretno zaobidejo pravila in podajajo lažne letnice rojstva. A vsi vemo, da je digitalni svet pogosto tudi svet zlorab, kibernetskih napadov in drugih tveganj, zato moramo kot starši poskrbeti za varnost svojih otrok, tako da se z njimi pogovorimo o pasteh prisotnosti na internetu.

Oprema za dojenčka: kaj je lahko rabljeno in kaj mora biti novo?
Mamice si rade izposojamo, podarjamo ali prodamo stvari, ki so jih naši otroci prerasli. Tako prihranimo denar in obenem tudi varujemo okolje. A vendar je treba biti pozoren pri opremi za dojenčka – določenih stvari ni dobro prevečkrat uporabiti. Preverite, kaj je pametno kupiti novo in kaj je popolnoma v redu tudi rabljeno!

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Najstniki in spolnost: Kaj morate vedeti?
Prav gotovo se še dobro spomnite svoje prve izkušnje v spolnosti. In še bolj gotovo je to, da o tem niste spregovorili s svojimi starši. Menite, da vam bodo vaši otroci zaupali o tem? Verjetno upate, da bodo. Najverjetneje pa se to ne bo zgodilo. Pa vendar morate biti kot starši dobro osveščeni in pripravljeni tudi na pogovor o tej temi.

Starši, to morate vedeti
Naše življenje je vse bolj prepleteno s spletom, živimo namreč v obdobju pametnih mobilnih in televizijskih naprav, ki nam na eni strani močno olajšajo življenje in omogočajo vsakodnevne stike z najbližjimi, na drugi pa nas izpostavljajo različnim nevarnostim, kot so neprimerna vsebina, zloraba podatkov in številne druge spletne grožnje. Kako zaščititi svoj pametni dom, da bo sodoben in varen hkrati?

Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost
V času, ko je druženje izven družine omejeno, je pomembno, da otroci ne prevzamejo slabih vzorcev preživljanja prostega časa pred zasloni. Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost, vodi pa lahko tudi v zasvojenost, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Lepi striček: Otroška zgodba, ki buri duhove
Na spletu so se pojavile fotografije zgodbice, ki govori o spolnem nasilju nad otroki. Za komentar o zgodbi Lepi striček, ki je izšla v reviji Kekec in je namenjena otrokom od 2. do 5. razreda osnovne šole, smo se obrnili na UNICEF Slovenija in Polono Greif, univ. dipl. soc. pedagoginjo, zakonsko in družinsko terapevtko iz Študijsko-raziskovalnega centra za družino.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Je pomembno, kakšen dezodorant izbere nosečnica?
Z nosečnostjo se porodi veliko vprašanj, ki jim bodoča mamica prej morda ni namenjala posebne pozornosti – eno takšnih je zagotovo uporaba dezodoranta. Je pomembno, kakšen dezodorant izbere nosečnica? Je uporaba dezodoranta v tem stanju sploh varna?

Nina Jelen: 'Obstajajo izzivi, ki so izredno nevarni – celo smrtno nevarni'
Avtorica besedila je slovenska osnovnošolska učiteljica Nina Jelen, ki je s svojimi knjižnimi uspešnicami na temo spletne nevarnosti požela mnogo uspeha doma in v Evropi. Med drugim je v kategoriji učiteljev s knjigo Ženičke in strički za daljnimi grički osvojila prvo mesto na nagradnem natečaju v okviru SaferInternet4EU za otrokom primerno medmrežje. Njeno zadnje knjižno delo NAJ, ki ga je napisala v sodelovanju z Anjo Kurent, BA.Pth spec. sist. družinske psihoterapije, pa najstnikom med drugim ponuja razna izhodišča za samorefleksijo, samoraziskovanje ter uspešno spopadanje z izzivi odraščanja. Meni, da se o varni uporabi spleta in njegovem vplivu na duševno zdravje mladostnikov in otrok premalo govori in da bi se morali vsi skupaj bolj informirati in pogovarjati o tem.

Opozorite na nevarnosti, ki prežijo na internetu
Varnost na internetu je pri otrocih še toliko bolj pomembna, saj zlahka postanejo tarče ljudi s slabimi nameni. Opozorite otroka na potencialne nevarnosti, ki prežijo na internetu.

Je imel ta vikend sin Meghan Markle varuško?
Ta vikend sta se Meghan Markle in princ Harry udeležila poroke modne oblikovalke Mishe Nonoo v Rimu. S sabo nista vzela štirimesečnega sina Archieja. In v medijih se je pojavilo vprašanje, kdo je pazil na dojenčka.

Opozarjajo na največje grožnje in izzive za otroke
Dolgotrajni konflikti, vse hujša podnebna kriza, porast duševnih bolezni med mladimi in dezinformacije na spletu predstavljajo nekaj največjih globalnih groženj otrokom, je danes v odprtem pismu ob letošnji 30. obletnici konvencije ZN o otrokovih pravicah opozorila izvršna direktorica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Henrietta Fore.

Učilnica kot virtualni svet: 'Vesela sem, da učim v Sloveniji!'
"Torej, v zadnjem času je šolski sistem na Finskem za nas postal Bog šolskih sistemov. / ... / Vesela in ponosna sem, da lahko učim tu – v naši Sloveniji. <3" je na Facebooku zapisala učiteljica Nina Jelen. Učilnico je spremenila v virtualni svet in zmagala na evropskem natečaju!