varnost v prometu

Kako zagotoviti varno pot otrok v šolo
Z drugim septembrom, ko se bodo učenci vrnili v šolske klopi, se bodo ceste napolnile z mladimi pešci in kolesarji, na kar bodo morali biti še posebej pozorni vozniki. Kako poskrbeti za varno pot otrok v šolo in domov?

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?
Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

Nasveti za družinsko potovanje med počitnicami
Je že res, da so družinska potovanja lahko naporna in počitnice izčrpavajoče, a to je obdobje, ko skupaj z najbližjimi največ pridobimo. Med družinskimi potovanji se zbližamo, povežemo, preživljamo skupen čas in se spoznavamo, navsezadnje pa ustvarjamo večne spomine. Upoštevajte nekaj spodnjih nasvetov, da bo vaša izkušnja bolj zabavna in manj stresna.

Na mopedu imel priklopnik domače izdelave in v njem otroka
V Okolici Ormoža so policisti ustavili 47-letnega voznika mopeda, ki je imel na moped priklopljen lahki priklopnik domače izdelave in v njem otroka.

Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?
Tudi v nosečnosti se je priporočljivo gibati, saj je gibanje del zdravega načina življenja. Toda kaj je morda pretiravanje? In kaj če prej niste imele aktivnega življenja, ampak ste bolj ali manj sedele? O tem smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Kaj je prava mera?

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Več tisoč odsevnikov bo jeseni Agencija za varnost prometa razdelila za večjo varnost pešcev
Pešec, bodi viden, bodi previden! V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!
Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Kdaj je lahko otrok sam doma?
Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

Tako pravilno namestite varnostni pas v pozni nosečnosti
Veste, kako pravilno namestiti varnostni pas, če ste v pozni nosečnosti? Za vas je postopek pripenjanja z varnostnim pasom demonstrirala Avstralka Nikki.

To bodo v naslednjih dneh preverjali policisti
Starši, športniki in drugi zvezdniki, vsak je lahko dober zgled tudi v cestnem prometu. Vsaka vožnja pa bi se morala začeti s pravilno pripetim varnostnim pasom, na katerega marsikdo pozabi, kar bodo v naslednjih dneh preverjali tudi policisti.

To je ljubljenec slovenskih družin
Živeti polno življenje, uživati, potovati in se preprosto imeti lepo so sanje vsake družine, zato ni presenetljivo, da si želimo udobja in luksuza, tudi ko smo z družino v avtomobilu.

Nasveti, ki bodo pomagali otroku sprejeti varnostni pas
Starši so otrokov najboljši zgled. Otrok se v njihovi bližini počuti ljubljeno in varno. Da pa bo za njegovo varnost zares poskrbljeno, ga je treba že od malega učiti upoštevanja določenih pravil, ki veljajo v prometu. Tudi in predvsem tega, da mora biti med vožnjo z avtom pripet z varnostnim pasom.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Starši šolarjev, to morate vedeti!
Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

To morajo znati vsi šolarji!
Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Je tudi vaš otrok ''vozač''? Potem je to koristna informacija za vas
Šolarji, ki izpolnjujejo pogoje, imajo po zakonu o osnovni šoli pravico do brezplačnega prevoza v šolo. Delež učencev, ki so do prevoza upravičeni, je različen in je običajno višji v manjših občinah. Ponekod opozarjajo, da prevozi predstavljajo zajeten finančni zalogaj za občino.

Kako otroka ne boste izgubili v množici ljudi, v velikem mestu ali parku?
Čudovito je potovati skupaj z otrokom in si ustvariti nepozabne spomine. Vendar imajo starši v velikih zabaviščnih parkih in prestolnicah, poleg uživanja, na plečih eno veliko odgovornost. Ves čas morajo paziti, da radovedni malček brez njihove vednosti ne odide za kakšnim kužkom, da ga ne pritegne kakšna izložba, polna igrač ... Kljuje jih strah, kako bodo svojega otroka našli v nepregledni množici, če ga le za sekundo izgubijo pred očmi. Mogoče pa le obstaja rešitev, da boste pomirjeno ogledovali znamenitosti, prisluhnili uličnemu umetniku, si pozorno ogledali spominke ... Rešitev sta našla Boris Dejanovič in Urška Logar, ki imata dva sinova, s katerima zelo rada potujeta.

Po zabavi nikar ne počnite tega!
Starši, povabljeni sta na rojstnodnevno zabavo prijateljičinega sina. Medtem ko se bodo otroci igrali, boste vi z odraslimi nazdravili in se sproščeno pogovarjali o vzgoji. Vse lepo in prav, če potem ne boste sedli za volan in družine odpeljali domov. Ne tvegajte, preprečite najhujše in raje prespite pri prijateljih ali pa se vsi družinski člani domov odpeljite z avtobusom ali taksijem. Ne ogrožajte niti sebe niti drugih v prometu!

Poskrbite, da bo otrok viden
Otroka želimo zaščititi po svojih najboljših močeh, zato ne smemo pozabiti na prometno vzgojo in varnost. Naši otroci so vsakodnevno vključeni v prometno dogajanje in potrebujejo našo pomoč. Do sedmega leta še ne zmorejo niti ne smejo samostojno sodelovati v prometu. Kadar se z otrokom odpravimo na potep, uporabljajmo površine, ki so namenjene pešcem. Vodimo ga po notranji strani pločnika (stran od ceste). Močno ga moramo držati za roko, ker se nam lahko hitro izmuzne, ko ga kaj premami, na primer slaščičarna na drugi strani ceste. Takrat pozabi na vse nevarnosti, ki vozijo mimo.

Tega otrok nikoli ne sme početi!
Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

Pozor, če vidite ta znak!
Otroci nimajo zavor, vozila jih imajo. Prepričani so, da jih vidite, če oni vidijo vas. Mislijo, da se avto lahko tako hitro ustavi kot oni. Zato je na vas, da poskrbite za njihovo varnost.

Poskrbimo za varnost otrok v prometu!
Pred novim šolskim letom je agencija za varnost prometa na novinarski konferenci predstavila statistiko prometnih nesreč z udeležbo otrok v prometu in več aktivnosti za varno vključitev otrok v promet. "Po lanskem letu, ko je bilo po statističnih podatkih najbolj uspešno prometno varno leto, je letošnje še boljše," je ocenil direktor Igor Velov.

Veste dovolj o prometu? Zdaj imate priložnost, da izveste
Mladi se bodo danes na Osnovni šoli Majde Vrhovnik pomerili v znanju o prometu na državnem kolesarskem tekmovanju Kaj veš o prometu. Tekmovanje bo sestavljeno iz teoretičnega dela, vožnje po spretnostnem poligonu in praktične vožnje v prometu. Vzporedno bodo na Kongresnem trgu v Ljubljani potekale razne dejavnosti, povezane z varnostjo v prometu.

Poskrbimo, da se bodo otroci varno peljali s kolesom
Otroci se začnejo zelo zgodaj voziti s kolesom, zato je prav, da vedo, kako se morajo vesti v prometu. Vseslovenski program Varno na kolesu že šest let skrbi, da šolarji poznajo prometne predpise. Ob koncu akcije vsako leto razglasijo zmagovalno šolo tega programa.

Pripnete otroka na poti iz vrtca ali šole do doma?!
Začela se je nacionalna preventivna akcija Varnostni pas, s katero želijo organizatorji povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo. Podatki namreč kažejo, da lani kar tretjina smrtnih žrtev v osebnih vozilih ni uporabljala varnostnega pasu ter da na zadnjih sedežih varnostni pas uporablja le 68 odstotkov potnikov.

Samostojen odhod v šolo
Ena najtežjih odločitev za starše je, kdaj otroku pustiti, da gre sam v šolo. Pravzaprav se morate zavedati, da starost pri tem ni ključnega pomena. Pomembno je to, koliko je vaš otrok samostojen in odgovoren ter kako dobro pozna pot do šole. Na ta pomemben, samostojen korak v življenju pa mora biti šolar tudi sam pripravljen, v to ga ne smete prisiliti.

Kdaj gre lahko otrok sam v šolo?
Otroci se ob polnih šolskih torbah že miselno pripravljajo, da se bodo septembra poslovili od počitnic in spet prestopili prag šole. Medtem pa starši tuhtajo, ali naj letos otroka pustijo samega v šolo ali še vedno potrebuje spremstvo. Sprašujejo se, ali je njegova šolska pot dovolj varna.

Za večjo varnost otrok v prometu z učenjem in osveščanjem
Zavod Varna pot bo do konca septembra, ko se na cestah poveča število otrok, pred trgovinami Lidl v desetih slovenskih krajih organiziral preventivno-izobraževalne delavnice za otroke. Z njimi najmlajše učijo, kako ravnati v prometu, česa se izogibati in kakšne so lahko posledice nepravilnega ravnanja.

Za večjo varnost otrok v prometu
Čez dva tedna se na ceste vračajo otroci, saj se začenja novo šolsko leto. Policisti bodo tudi letos pred začetkom in v prvih dneh pouka še bolj prisotni na cestah. Tokrat bodo dodatno pozornost namenili tudi šolskim prevozom. Prav vozniki šolskih kombijev danes v centru varne vožnje AMZS na Vranskem pridobivajo dodatna znanja.