Bibaleze.si

vedenjski

Spanje in dojenje
20. 10. 2024 01.00

Puščanje dojenčka, da se izjoče, lahko pusti posledice v razvoju

Staršem ni treba imeti slabe vesti, če pustijo otroka, da joka. To kaže nova raziskava, ki je preučevala, kako metoda 'pustiti otroka jokati' vpliva na otrokov razvoj. Pa je temu res tako? Dr. Mija M. Klemenčič Rozman meni, da takšne trditve lahko utrjujejo stereotipna prepričanja, ki so jih znanstvene ugotovitve že zdavnaj ovrgle.

Porod
18. 09. 2024 03.30

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Trači
21. 08. 2024 08.41

Igralka v tožbo za skrbništvo nad sinom

Filmska zvezdnica Halle Berry zahteva izključno skrbništvo nad sinom Maceom in pravi, da nekdanji partner in oče otroka Olivier Martinez zavrača sostarševstvo in je osredotočen na vse drugo kot otroka.

Šola in splet
20. 07. 2024 05.00

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?

Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Zdrav otrok
09. 04. 2024 05.00

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?

Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Družina in odnosi
25. 08. 2023 05.00

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci

Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

Razvoj in odnosi
23. 08. 2023 05.00

Odkrit pogovor o poplavah zdravi pretresenega otroškega duha

Živimo, udobno v svojem svetu, prepričani, da nas nič ne more presenetiti in pretresti našega malega sveta. In potem pride veter, odkriva strehe, podira drevesa, rastlinjake in smetnjake. Nato pride dež, ogromno njega in skupaj z njim poplave ter zemeljski plazovi. In kar naenkrat ugotoviš, da nisi vsemogočen, varen v svoji trdnjavi, ki si si jo zgradil na tem svetu. Ampak, da si še kako ranljiv. V trenutku ti lahko narava izbriše vse, kar si do sedaj zgradil in ustvaril. Pet minut in vse je izbrisano ali zapacano. Ostanejo le ruševine.

Družina in odnosi
11. 08. 2023 09.36

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe

Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2023 05.00

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev

Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Najstniki
11. 11. 2019 08.53

Pretirana uporaba sodobnih tehnologij ima lahko posledice

Danes zaznamujemo svetovni dan boja proti odvisnosti. O zasvojenosti pri posamezniku govorimo, ko se določen vedenjski vzorec začne ponavljati iz dneva v dan in postane središče razmišljanja in dogajanja v njegovem življenju, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Šola in splet
05. 11. 2019 08.53

'Moj otrok je ves čas na internetu.'

November, mesec preprečevanja zasvojenosti, je priložnost za ozaveščanje o posledicah zasvojenosti, spodbujanje k dialogu in reševanju problemov ter poudarjanju pomena preventivnih dejavnosti na področju preprečevanja in zmanjševanja zasvojenosti, tudi s sodobnimi tehnologijami predvsem pri mladostnikih.

Bibini svetovalci
08. 08. 2012 08.52

Živahnost in moteče vedenje

Pozdravljeni, sin je star skoraj 3 leta, zelo je živ in nagajiv. Njegovo vedenje je postalo zelo moteče (skoraj neobvladljivo). Enostavno ne ugotovimo metode, s katero bi prekinili to vedenje, bes...

Bibini svetovalci
03. 02. 2012 09.03

Težave z lulanjem podnevi in ponoči pri 7-letnem dečku

Spoštovani! Naš sedemletnik ima že vse od rojstva skozi različna obdobja več ali manj težav z nočnim in občasno tudi dnevnim lulanjem. V zadnjem času se težava stopnjuje, zato smo ponovno obiskali ...

Bibini svetovalci
14. 09. 2010 13.38

Motnje uriniranja podnevi in ponoči pri 7-letniku

Pozdravljeni! Imam 7-letnega sina, ki še moči posteljo. Težave ima tudi podnevi. Če ga sami ne spomnimo, da gre lulat, se polula (vsako 1 do 2,5 ure). Naj nadaljujemo s tem, da ga vsakič spomnimo, ali...

Bibini svetovalci
19. 04. 2009 19.47

Nezadovoljiv uspeh zdravljenja močenja postelje

Imam hčerko, ki je stara 10 let. Ima probleme z močenjem postelje ponoči. V Slovenj Gradcu se zdraviva že dve leti. Jemlje tablete Minirin. Problem pa se ne reši, saj še vedno ni čisto suha. Prosim za...

Bibini svetovalci
19. 04. 2009 06.12

Lulanje štiriletnika v pleničke

Spoštovana doc.dr. Anamarija Meglič, naj vam predstavim problem, s katerim se srečujemo: Imamo 4,5 letnega sina T.J. ki se še vedno ni, kljub neštetim poizkusom, odvadil lulanja v pleničke. To...

Prehrana
15. 06. 2018 08.05

Več kot polovica Slovencev prekomerno težkih

Peta nacionalna raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog, ki je potekala leta 2016, je pokazala, da se polovica odraslih v Sloveniji prehranjuje pretežno nezdravo, več kot polovica jih je prekomerno težkih. Slovenec na običajen delovni dan v povprečju presedi pet ur, kadi pa slaba četrtina odraslih. V cepljenje zaupa 61,3 odstotka odraslih.

Družina in odnosi
16. 03. 2018 09.24

35 odstotkov jih ne spi dovolj

Danes obeležujemo 11. svetovni dan spanja, ki letos poteka pod sloganom Pridružite se svetu spanja in ohranite svoj ritem, da boste uživali v življenju. S tokratnim sloganom želijo poudariti pomen notranjih ritmov telesa, mednarodna organizacija za spanje pa je ob tem izpostavila, da obstaja že skoraj 100 motenj spanja, ki jih je mogoče obvladati.

Vzgoja in vrtec
12. 02. 2018 08.03

Česa nikoli ne smete reči otrokom?

V jezi starši marsikaj izgovorijo, tudi tisto, česar zares ne mislijo. Zavedati se morate, da imajo vaše besede ogromno moč in lahko otroka zabolijo v dno duše. Navajamo nekaj ''slavnih'' povedi, ki bi jih morali črtati iz svojega besednega zaklada.

Družina in odnosi
10. 10. 2017 08.24

Ste srečni na delovnem mestu?

Svetovni dan duševnega zdravja, ki se zaznamuje danes, je letos posvečen ohranjanju in krepitvi duševnega zdravja na delovnem mestu. Po informacijah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) približno 20 odstotkov ljudi na delovnem mestu občuti duševne težave, povečuje se delež tistih, ki stres doživljajo zaradi obremenitev na delovnem mestu.

Najstniki
03. 08. 2016 08.03

V Sloveniji 2,5 odstotka osmošolcev zasvojenih z igranjem računalniških iger

V Sloveniji je 2,5 odstotka osmošolcev zasvojenih z igranjem računalniških iger, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Strastni igralci računalniških iger za sebe pravijo, da se počutijo kot tempirana bomba. Z igranjem iger pričenjajo pri povprečni starosti 5,5 leta in med vikendi igrajo skoraj sedem ur na dan.

Malček
20. 03. 2015 07.48

Kako naj sramežljivi otrok premaga strah?

Starši ne morejo pomagati otrokom, da premagajo strah v razredu, lahko pa jim omogočijo, da se čim več družijo z vrstniki na igrišču, pri interesnih dejavnostih, z organiziranjem domačih zabav. Psihologinja tudi ne priporoča, da takšnim otrokom berete knjige, napisane recepte, kako ne biti plašen, medtem ko so jim pogumni pravljični junaki lahko vzorniki.

Malček
31. 10. 2012 07.45

Kako žalujejo otroci?

Žalovanje je emocionalni odgovor na izgubo, pravi psihologinja Blanka Colnerič. Prvotnemu šoku, zanikanju, joku in občutkom izgubljenosti ter praznine sledijo močni spomini na umrlega, njegova prisotnost v sanjah in idealizacija. In včasih mine precej časa, da se postavimo na noge. Kako pa vse to doživljajo otroci?

Malček
15. 11. 2011 07.18

Kaj storiti, če otrok grize?

Grizenje med prvim in drugim letom starosti je pogosta vedenjska težava, ki pa se lahko pojavlja tudi pri starejših otrocih. Vsekakor je to znak, da otrok v razvojnem obdobju potrebuje našo pomoč.

Malček
14. 05. 2010 10.30

Imate otroka starega pet let ali več in mokro posteljno rjuho?

Nočno močenje postelje je nedvomno velika težava mnogih otrok in njihovih staršev.

Malček
05. 06. 2009 13.16

Avtisti so … avtizma ni!?

Avtizem je razvojna motnja, ki je »na zunaj« ne vidimo. Pojavi se lahko v vseh družinah. Avtističhi otroci se najraje igrajo sami, njihova komunikacija je omejena ali pa je sploh ni. Motijo jih čisto običajne stvari. Najvarneje se počutijo v svojem svetu, po drugi strani pa so izjemno nadarjeni.

Malček
09. 04. 2009 10.43

VIDEO: Šola lulanja

Tudi lulanja se je treba naučiti. Čeprav se morda sliši smešno, je zelo pomembno, da zna otrok pravilno izprazniti svoj mehur. Še bolj pomembno pa je, da starši poiščejo pomoč, če se pri tem pojavijo težave.

Dojenček
08. 04. 2009 19.40

VIDEO: Naj pustim dojenčka, da ponoči joka?

Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863