velikonočni pirhi

Foto recept: Sladki velikonočni zajčki, pletenice in ovčka
Velika noč zbuja prijetne občutke. Kuhinja diši po orehovi potici in po svežem kruhu, otroci se igrajo s testom, pletejo pletenice, oblikujejo kvašene zajčke, ovčke in ptičke ter barvajo pisane pirhe. Za mizo, ki se šibi od dobrot, je zbrana vsa družina.

Ideje za veliko noč, ki bodo navdušile otroke
Velika noč je idealna priložnost, da preživimo več časa s svojimi otroki, sočasno pa ponuja veliko možnosti za praznično ustvarjanje in veselje. Če samo pomislite, koliko prijetnih občutkov vzbuja že ena preprosta misel na vse tradicionalne dobrote, čokoladne zajčke in pisane pirhe. Za vas smo pripravili nekaj idej, ob katerih se boste zabavali vsi po vrsti.

Ideje za najlepša velikonočna jajčka
Barvanje pirhov je običaj, ki se ga veselijo tako odrasli kot otroci. Gre za preživljanje skupnih trenutkov in kreativno ustvarjanje, ki nam je vsem v veselje. Ta čudoviti običaj se po tradiciji prenaša iz roda v rod in glavni akterji pri barvanju pirhov so po navadi vedno najmlajši. Za vas smo pripravili nekaj krasnih idej za letošnja velikonočna jajčka.

Zanimive svetovne velikonočne tradicije in običaji
Velika noč je največji praznik krščanstva, v času katerega se verniki spominjajo Jezusovega trpljenja, križanja in vstajenja. V Sloveniji verniki na veliko soboto cekarje napolnijo z dobrotami, med katerimi ne smejo manjkati šunka, pirhi, hren, potica in kruh, ter nesejo v cerkve, kjer jih župniki blagoslovijo. Jedi iz tega cekarja so nato zajtrk na dan velike noči, ko se ob mizi tradicionalno zbere vsa družina. Prav družina naj bi bila osrednji člen praznovanja po vsem svetu ne glede na versko pripadnost – in to večinoma tudi drži. Kljub temu pa se velika noč v številnih kulturah praznuje precej drugače kot pri nas, zato smo izbrskali nekaj najbolj zanimivih evropskih ter svetovnih velikonočnih tradicij ter običajev!

Nepogrešljivi barviti pirhi
Med tradicionalnimi velikonočnimi jedmi so pirhi, ki v ljudskem izročilu pomenijo kaplje Kristusove krvi. Večina slovenskih pokrajin je ohranila bogato dediščino okraševanja in barvanja jajc, od belokranjskih pisanic, prekmurskih remenic do brkinskih pirhov. Z različnimi tehnikami, vzorci in motivi jim vsak lahko podeli svoj pečat, omejitev ni.

V Kamnik po velikonočno nagrado
Velikonočni družinski običaji se večinoma vrtijo okrog družinskega barvanja pirhov, obdarovanja in druženja s sorodniki, prijatelji, znanci. Tradicija velikonočnih praznikov ponuja mnogo več, le spoznati jo moramo. To priložnost vam v soboto, 19. aprila 2014, ponuja Združenje pridelovalcev jedilnih jajc izpod Kamniških planin – GIZ, ki bo v starem kamniškem jedru poskrilo velikonočne košarice s pirhi ter najditelje presenetilo z nagrado. Boste tam tudi vi?

Velikonočne dobrote za celo družino
Naj v vaši kuhinji zadiši po velikonočnih dobrotah, naj v otroški sobi prekipeva od otroške ustvarjalnosti. Specite sladke ali slane velikonočne dobrote, ustvarite zajčke, balone – pisanice … Uživajte v prazničnem vzdušju in bodite letos še posebej domiselni!

Kolumna Polone Požgan: Kaj imajo zajci s pirhi?
Polona Požgan je slovenski javnosti poznana predvsem kot voditeljica jutranjega programa na Radiu Center, v zasebnem življenju pa je zgovorna temnolaska predvsem predana mama sinčku Maksu. Da simpatični radijki res nikoli ne zmanjka besed, bo iz tedna v teden dokazovala v kolumni, v kateri bo z nami delila svoje občutke, pomisleke, želje ter številne dogodivščine iz svojega vsakdana.

USTVARJAJMO: Pisanice ali pirhi
Bližajo se velikonočni prazniki in z njimi tradicionalno barvanje jajčk. Če vam primanjkuje idej ali pa morda ne veste, kako bi se ustvarjanja lotili, potem vas bo zagotovo razveselila fotogalerija z najrazličnejšimi tehnikami!

FOTO: Velikonočni okraski
Pred vrati so velikonočni prazniki. Otroci se veselijo barvanja pirhov. Dovolite jim, da tudi sami začutijo praznično vzdušje in vam pomagajo. Skupaj z otroki pa lahko praznike še polepšate in ustvarite enostavne in unikatne okraske za veliko noč.