vezivno

Poporodna težava, o kateri se redko govori
Nosečnost prinese nešteto sprememb v ženskem telesu in ena manj znanih poporodnih težav je diastaza rektusov. Gre za stanje, pri katerem se trebušne mišice ločijo, kar povzroči vidno vrzel v srednji liniji trebuha. Čeprav je pojav med mladimi mamicami pogost, se o njem le redko razpravlja.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

'Skupaj ostajava samo zaradi otrok'
''Skupaj ostajava zaradi otrok,'' mi včasih povedo nekateri starši, ko pripovedujejo o svojem hladnem partnerskem odnosu, ki pogosto spominja na eno samo pogorišče. Skoraj nič več ju ne druži in povezuje. O svojih čustvih (z izjemo jeze) sta se že zdavnaj prenehala pogovarjati in njun partnerski odnos vedno bolj spominja na odnos med dvema sostanovalcema, ki si delita življenjske stroške ter otroke.

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?
Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Vam nastajajo strije? Tako jih lahko preprečite oziroma omilite!
Strije doletijo kar 75 odstotkov nosečnic. A lahko jih preprečite ali vsaj omilite. Preverite, kako!

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"
»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.

Organiziran hematom v podkožju
Poleti sem padla na komolec in si ga poškodovala. Takrat nisem šla k zdravniku, saj se mi je zdelo da je le površinska rana, ki se bo hitro zacelila. Vendar pa sem po nekaj časa ugotovila da imam na k...

Pokajoče koleno
Pozdravljeni! Stara sem 29 let.Na vas se obračam s prošnjo za mnenje.Že kar nekaj let mi v levem kolenu, ko ga premikam npr. ob počepu ali hoji po stopnicah močno poka (škripa), vsako leto bolj.Druga...

Bolečine v hrbtu
Zanima me kaj pomenijo posamezne besede. Pri zdravniku ni nikoli dovolj časa za razlago bolezni. Dextrokonv. devijacija torakalne hrbtenice in rotacija posameznih segmentov. Kalcinacija v predelu IV...

Mečave ali fontanele
Na prvih pregledih pediater novorojenčku vedno pretipa tudi glavico, saj ugotavlja zraščanje mečav ali fontanel. Z božanjem mehkejšega dela glavice jih boste tudi sami zatipali, veliko staršev pa se sprašuje, do kdaj se morajo mečave zarasti skupaj.

VIDEO: Pravilno gibanje med nosečnostjo in po porodu
Zelo pomembno je, da se ženska med nosečnostjo in po porodu pravilno prepogiba, uleže in vstane iz postelje. V videu si lahko pogledate podrobna pojasnila in navodila fizioterapevtke Darije Šćepanović, ki nam je tudi pokazala, kako pravilno izmeriti razmik preme trebušne mišice.

Bownova terapija - za boljše počutje nosečnice
Nosečnost je obdobje, ko se mora ženska še bolj kot sicer posvetiti sebi. Pri tem ji lahko pomaga tudi Bownova terapija, ki je primerna po 4. mesecu nosečnosti. O tem, kaj je, kako se izvaja in kako pomaga, smo se pogovarjali z Mojco Kurent.

Pogosta vprašanja mamic po porodu
Z rojstvom prvega otroka se za starše začne novo poglavje v življenju. Predvsem mama si mora po porodu obnoviti in okrepiti telo, podoživeti mora porod, si zaceliti rane, proizvajati mleko in si nabrati novih moči.

Lepote novorojenčkov ne gledamo z očmi
Novorojenček je za starše najlepši na svetu. Če pa bi takoj po porodu zagledali sosedovega, ki je, tako kot njihov, še ves modrikast in nakremžen, prekrit z belo sluzjo – bi se ravno tako raznežili? A poglejmo, kaj je pri novorojenčkih čisto običajno ...