vnete

Kako zdraviti vnete oči pri otroku?
Pri vnetju oči gre največkrat za posledico virusne ali bakterijske okužbe, ob kateri se pojavijo določeni spremljajoči bolezenski znaki. Potek in zdravljenje se razlikujejo glede na vzrok vnetja.

Kaj je adenoviroza?
Adenoviroza je obolenje, ki ga povzročijo adenovirusi in lahko traja tudi šest tednov. Najbolj dovzetni zanj so otroci do drugega leta starosti, ki obiskujejo vrtec, v postelji pa lahko obleži vsa družina. Najbolj pogosti znaki adenoviroze so lajajoč kašelj, gnojno vnete oči, zelo mehko blato, bruhanje in neprijeten občutek pri odvajanju vode.

4 koraki, ki jih ne smete preskočiti pri negi kože
Koža dojenčkov je zelo občutljiva in nežna, zato je treba z njo ravnati z veliko pozornosti, obenem pa morate biti pozorni na kakršne koli spremembe. V nadaljevanju razkrivamo 4 korake, ki jih pri negi dojenčka ne bi smeli izpustiti.

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Vrste kašlja pri dojenčkih in majhnih otrocih
Okužba, ki bi pri odraslem povzročila le majhne težave, je lahko za otroka življenjsko ogrožajoča, zato pri dojenčkih in malčkih kašelj obravnavamo drugače kot pri odraslih. Kateri so vzroki kašlja pri otrocih in kdaj je treba nujno obiskati zdravnika?

To vse počnemo mame (pa nikomur ne povemo)
Če bi mi kdo pred 15 leti napovedal, da bom v javnosti brez kančka zadrege vonjala pokakano ritko, bi mu v navalu smeha verjetno odgovorila, da nikoli in nikdar. No, zarečenega kruha se največ poje.

Nasveti za lajšanje težav pri dojenju
Vseskozi smo obdani s čudovitimi fotografijami dojenja, na katerih je videti, da je to popolnoma enostavno opravilo. Vendar pa vsaka mama, ki je dojila, dobro ve, da je za uspešno dojenje potrebno veliko potrpežljivosti, vztrajnosti in časa. In da ni vedno tako enostavno, kot se zdi.

V vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok zaradi tega virusa
V zadnjih dneh v slovenskih vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok s podobnimi simptomi – kot so vročina, driska, bruhanje, nahod, kašljanje. Gre za obolenje z adenovirusi, ki povzročajo vnetja zgornjih in spodnjih dihal, očesnih veznic, vnetje prebavil, sečil. Preverite, kaj storiti v primeru okužbe.

Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov
Drobna in nemočna bitja mamicam nemalokrat povzročajo veliko skrbi. Predvsem tistim, ki se z novorojenčki srečajo prvič. V prvih mesecih življenja je teh malih skrbi kar precej.

Vnetje dlesni vodi k hujši okužbi
Dlesni se lahko pri otrocih vnamejo zaradi pregrobega ščetkanja, pogosto pa tudi zaradi neustrezne higiene. Afte in razjede v ustih so lahko posledica pomanjkanja železa ali vitamina B12.

10-mesečni otrok in pogosta vnetja oči
Pozdravljeni! Moj 10-mesečni sin ima že od rojstva pogosto vnete oči (močan gnojen izcedek, solzenje, srbeče in rdeče oči). Pediatrinja mi vedno predpiše Tobrex kapljice, ki sicer pomagajo, vendar se ...

Suhe oči
Pozdravljeni, Mesec nazaj sem bila na Očesni kliniki, kjer so mi postavili diagnozo vnete veke (blepharitis) in suhe oči. Od takrat naprej dvakrat dnevno opravljam toaleto vek in si dajem v oči večrat...

Zdravila in rdeče, pekoče oči
Pozdravljeni, pišem vam zaradi težav z očmi. Bom na kratko povzel svojo zgodovino. Imam 24 let. Vid se mi je začel slabšati po zdravilih (Leponex, Akineton, razni antidepresivi, pomirjevala, uspavala,...

Brazgotine po aknah
Pozdrav! Zanima me vprašanje glede aken po obrazu. Akne imam že zelo dolgo od začetka pubertete, najhujše sem imel pri 16-17 letih, sedaj sem star 19 let, dermatologinja mi je predpisala zdravljenj...

Slab vid
Pozdravljeni! stara sem 68 let.Pred dvema letoma sem bila na operaciji katarakte, vstavljeno imama multifokalno lečo.Imama pa težave z očmi, ne vidim,pojavlja semi dvpojni vid.Poleg tega imam vseskoz...

Ekcematoidni dermatitis
Dober dan, enajstmesečni hčeri se že približno dva meseca pojavlja na bradi spuščaj. Obsega bolj kot ne cel spodnji del brade. So obdobja, ko je svetlejši, nikoli pa povsem ne zbledi. Podoben spuš...

Psorijaza
Pozdravljeni, sin je bil zaradi luskavice ( gutatna oblika)hospitaliziran 14 dni( fototerapija, kreme, salicilno olje za lasišče).Po končani fototerapiji na derm. kliniki (30 x) se je stanje po 1 mes...

Vnetje vek
Spoštovani g. doktor, pred nekaj dnevi sem bila na očesni kliniki zaradi vnetih vek, veke imam namreč (predvsem, ko se zbudim; tekom dneva se stanje ponavadi izboljša) zelo pogosto vnete, to izgleda t...

Vse o najpogostejših otroških boleznih
Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Ali so ošpice za nosečnico nevarne?
Te dni se veliko govori o ošpicah in prebudil se je strah med nosečnicami. Ali so ošpice, ki se prenašajo z okuženimi izločki ust in nosu, nevarne tudi za nosečnice?

Število obolenj se povečuje
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v torek izdala svarilo pred izbruhom ošpic v državah, kjer se zmanjšalo število cepljenj. Januarja so namreč po Evropi prijavili več kot 500 primerov te zelo nalezljive bolezni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tri zelo pogoste otroške bolezni
Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Vzroki solzenja oči v mrzlih dneh
Pozimi se nekaterim otrokom pogosteje solzijo oči, še posebej, če pridejo iz toplega prostora v hladnega. Okulist mora ugotoviti, kakšen je pravzaprav vzrok povečanega solzenja, in temu primerno se odloči za zdravljenje.

Ne spreglejte znakov ošpic!
Ošpice so zelo nalezljiva otroška bolezen, ki jo povzroča virus ošpic morbilivirusov, zato je to tudi bolezen, znana pod latinskim imenom morbilli.

Nega otroške kože
Koža dojenčkov in majhnih otrok se bistveno razlikuje od kože odraslih, saj je v povprečju petkrat tanjša. Poroženela plast je poleg tega, da je tanjša, še bolje hidratirana in zato bolj propustna kot koža zdravih odraslih.

Ko dojenje ne gre po načrtu
Včasih tudi v najboljših pogojih dojenje predstavlja težavo, saj se ga učita tako mamica kot otrok. Pod drobnogled bomo vzeli nekaj najpogostejših težav, ki se ob dojenju pojavljajo, in poskušali najti najprimernejše rešitve.

Kako ob dojenčku premagate skrbi?
Starša spremljata svojega otročka od prvega dne življenja in če opazita kar koli nenavadnega ali neznanega, sta lahko hitro zaskrbljena. Poiskali smo odgovore na nekaj najpogostejših vprašanj.

Otrok ne negujte s kozmetiko za odrasle!
Dojenčkova koža se šele razvija in je zato v primerjavi s kožo odraslih veliko bolj občutljiva. To je treba upoštevati tudi pri izbiri izdelkov za nego kože, ki naj vsebujejo čim manj konzervansov, barvil in dišav.

Orehi za krepitev duha in ...
Orehe so uživali že pred devet tisoč leti. Otroci jih obožujejo pražene z medom, gospodinje iz orehovih listov pripravijo čaj za grgranje, kopeli ali umivanje oči. Brbončice razvajata orehov liker in kompot. Vsi pa poznajo tradcionalno slovensko potico.

RAZVOJ OTROKA: 7. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!