vnetje dlesni

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih
Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.

Kaj je nosečniški gingivitis?
Še vedno med ljudmi kroži "mit", da vsaka nosečnost nosečnico stane en zob. To izhaja iz časa, ko je veljalo prepričanje, da so zobozdravstveni posegi v času nosečnosti nevarni tako za nosečnico kot za plod. Danes sodobni pristopi in nova znanja ter ozaveščenost nosečnic pripomorejo k temu, da temu ni več tako.

Vnetje dlesni vodi k hujši okužbi
Dlesni se lahko pri otrocih vnamejo zaradi pregrobega ščetkanja, pogosto pa tudi zaradi neustrezne higiene. Afte in razjede v ustih so lahko posledica pomanjkanja železa ali vitamina B12.

Kako sladkarije vplivajo na zobe?
Prihajajo trije dobri možje, ki bodo zagotovo otrokom prinesli tudi sladkarije. Prav tako se decembra mize bohotijo s slaščicami, in kdo bi se jim lahko uprl?! Toda ob vsem tem moramo misliti tudi na ustrezno ustno higieno in preprečiti nastajanje kariesa na zobeh.

Preprečite najpogostejšo težavo v ustih
Skrbite za popolno ustno higieno? Ste dober vzgled otrokom in si očistite vse kotičke v ustni votlini pravilno? Od 15. oktobra do 15. novembra poteka 16. vseslovenska akcija Zdrave dlesni, s katero želijo ozaveščati o pomembnosti preventive in preprečitvi najpogostejše težave v ustih – krvavitvi dlesni.

Obolenja dlesni lahko povzročijo precejšnje težave
Začenja se že 12. vseslovenska akcija Zdrave dlesni, v kateri bo tokrat sodelovalo 914 zobozdravnikov in ustnih higienikov. Med akcijo zdravih dlesni, ki bo trajala do nedelje, bodo sodelujoči zobozdravniki in ustni higieniki še intenzivneje osveščali svoje stranke o vzrokih, nastanku, razvoju in preprečevanju vnetja obzobnih tkiv.

Ustna higiena med nosečnostjo
Včasih so govorili, da z vsako nosečnostjo ženska izgubi en zob, danes so bolj ozaveščene o ustni higieni in do tega ne pride. Lahko pa se pojavijo težave, kot je krvavenje dlesni, ker se poveča koncentracija hormonov, zato je priporočljivo, da nosečnica vseeno obišče zobozdravnika.

Kako zdravimo to bolezen?
Zaradi povišane koncentracije hormonov so dlesni nosečnice bolj odzivne na bakterije. Kako zdravimo bolezen obzobnih tkiv in zobnih kosti, tako imenovano parodontalno bolezen?

Kaj storiti pri poškodbi zoba?
Ko se otrok udari v zobe, dlesni in usta, starši v paniki ne vedo, kaj morajo storiti. Kako reagirati, nam je svetoval mag. Marko Miljavec, dr. dent. med., ki nam je tudi razložil, kakšne so lahko posledice poškodb mlečnih zob, obzobnih in trdih tkiv …

Kdaj otrok potrebuje ortodontski aparat?
Kdaj otrok potrebuje ortodontski aparat in koliko časa ga mora nositi, smo se pogovarjali z Uno Merlak Ronko, dr. dent. med. Pojasnila nam je tudi, da je takrat potrebna ustrezna ustna higiena, ki prepreči zobno gnilobo.

Ko dojenje ne gre po načrtu
Včasih tudi v najboljših pogojih dojenje predstavlja težavo, saj se ga učita tako mamica kot otrok. Pod drobnogled bomo vzeli nekaj najpogostejših težav, ki se ob dojenju pojavljajo, in poskušali najti najprimernejše rešitve.

Razjede v ustih
Pri razjedah v ustih ali aftah gre za zelo boleče vnetje ustne sluznice in dlesni. Najpogosteje se pojavijo pri otrocih v starosti od 15 mesecev do petih let.

RAZVOJ OTROKA: 5. mesec / 2. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Ustrezno ravnanje z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Vsako bitje, ki pride na svet, potrebuje ustrezno ravnanje. Nič drugačno ni z otroki, ki imajo cerebralno paralizo. Največ lahko za njihov normalen razvoj naredijo starši.

So res zobje krivi za otrokovo slabo počutje?
Ko dojenčku rastejo prvi zobje, so otroci in starši pogosto utrujeni in neprespani. Vendar je lahko prepričanje, da otrok ne spi in je siten, ker mu rastejo zobki, tudi zmotno. Je dojenček res cmerav zaradi zob?