vpisanih

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?
Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

To so novosti prihajajočega šolskega leta
V novo šolsko leto 2. septembra vstopa 192.774 osnovnošolcev, od tega 20.173 prvošolcev (v lanskem šolskem letu 20.716). V srednješolske programe je trenutno skupno vpisanih okoli 84. 000 dijakov, kar je nekaj manj kot 3 tisoč dijakov več kot preteklo šolsko leto.

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke
Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?
Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

Vse več otrok v šolo vstopa pri sedmih letih
Otroci v Sloveniji v osnovno šolo načeloma vstopajo pri šestih letih. Po podatkih raziskave Statističnega urada Republike Slovenije pa je z vsakim letom vse več otrok, ki prag osnovne šole prestopijo pri sedmih letih. Kaj so še pokazali rezultati študije? Preverite v spodnjih vrsticah.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa
Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

V tej slovenski občini dobite 500 evrov ob rojstvu otroka
V eni od slovenskih občin dobite 500 evrov enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka! Našli pa smo tudi občino, ki plačilo vrtca čisto pri vsakem otroku zniža še za 30 odstotkov.

Koliko mladih se v Sloveniji odloči za študij?
Slovenija je s 46-odstotnim deležem študentov med 20- in 24-letniki na čelu držav članic Evropske unije. V študijskem letu 2018/19 se je v terciarno izobraževanje vpisalo skoraj 76.000 študentov, med študenti prevladujejo ženske. Uspešno diplomira dobra polovica vpisanih na prvo stopnjo, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Koliko otrok bo obiskovalo šolo in vrtec v Velenju?
V velenjske osnovne šole je v novem šolskem letu vpisanih 3155 učencev, v šolskem letu 2018/2019 pa jih je bilo 3071. Število prvošolcev je ostalo enako kot v prejšnjem šolskem letu, in sicer 379. V vrtce je v šolskem letu 2019/2020 vpisanih 1420 otrok, razporejenih v 84 oddelkov, kar je en oddelek več kot lani.

Ne zamudite tega roka!
Potekajo vpisi otrok, ki septembra prvič vstopajo v javne vrtce. Največkrat je rok 15. marec, nekateri vrtci pa imajo redni vpis še do konca marca. Starši lahko izberejo kateri koli vrtec in niso vezani na kraj svojega bivališča, vendar bodo imeli kot neobčan praviloma manj točk ob vpisu.

Vrtci v Italiji že zavračajo necepljene otroke
Vrtci v nekaterih delih Italije so po novi zakonodaji že začeli zavračati otroke, ki niso cepljeni. Pri njih sicer narašča precepljenost.

Zato gre vse več otrok v šolo leto pozneje
Potekajo vpisi v osnovne šole in prihodnje šolsko leto bo predvidoma manj prvošolčkov. Medtem je vse več prošenj za odlog šolanja in po podatkih šolskega ministrstva se starši za tak vpis odločajo, da bi otroku omogočili še eno leto brezskrbnega otroštva.

Povečano število otrok, ki prestavijo vpis v prvi razred
Število otrok, ki so v osnovno šolo prvič vpisani eno leto pozneje, kot je zakonska obveza, se v zadnjih letih povečuje. V šolskem letu 2010/2011 je bilo na tak način vpisanih 809 otrok, v šolskem letu 2014/2015 1287, v lanskem šolskem letu pa že 1846. Število vpisani leto prej, kot je zakonska obveza, ni veliko in se tudi sicer ne povečuje.

V Sloveniji v primerjavi z drugimi državami več mladih zaključi srednješolsko izobraževanje
OECD je objavila mednarodni zbornik kazalnikov v izobraževanju Pogled na izobraževanje 2017. Na ministrstvu za izobraževanje iz poročila med drugim izpostavljajo, da je Slovenija med državami, ki so v obdobju po začetku gospodarske krize najbolj krčile proračun za izobraževanje. Obenem pa narašča delež mladih odraslih s terciarno izobrazbo.

Več oddelkov ljubljanskih vrtcev zaprtih
V času, ko v šolah ni pouka, na počitnice odide tudi veliko vrtčevskih otrok, za katere starši koristijo možnost rezervacije. V Ljubljani to možnost koristijo starši okoli tretjine otrok, iz posameznih vrtcev poročajo tudi o 50- in 70-odstotnem deležu rezervacij. Vrtci ta čas nekaj svojih enot tudi zaprejo in otroke iz različnih oddelkov združijo.

V prvi letnik srednje šole vpisanih 17.723 dijakov
Na razpis za vpis v srednje šole za šolsko leto 2017/2018 se je na skupno 22.968 vpisnih mest prijavilo 18.706 kandidatov. Do danes se jih je v 1. letnik srednje šole vpisalo 17.723, preostali pa se lahko na šole, kjer bodo še prosta mesta, vpišejo do konca avgusta.

Koliko je študentov?
V Sloveniji je število študentov terciarnega izobraževanja vsako leto nižje. V študijskem letu 2015/16 se je vpisalo 80.798 študentov, kar je skoraj 5000 manj kot v letu poprej in več kot 26.000 manj kot pred petimi leti. Kljub temu še vedno študira skoraj polovica mladih, starih od 19 do 24 let.

V Zgornji Polskavi otroci v povsem obnovljenem vrtcu
Predšolski otroci v Zgornji Polskavi lahko od zdaj obiskujejo povsem prenovljene prostore enote Vrtca Otona Župančiča, za kar je občina Slovenska Bistrica iz lastnih sredstev odštela 1,43 milijona evrov. Potem ko so maja letos odprli 720.000 evrov vreden prizidek k vrtcu v Zgornji Ložnici, je to že druga letošnja tovrstna naložba občine.

Koliko je osnovnošolcev?
Na začetku šolskega leta 2015/16 je bilo v osnovnošolsko izobraževanje vpisanih 172.013 otrok, kar je 1,7 odstotka otrok več kot v prejšnjem šolskem letu. Število osnovnošolcev ponovno narašča že od šolskega leta 2011/12. Tudi letos je v šolske klopi sedla številčno zelo močna generacija prvošolcev, in sicer 21.632, so danes sporočili s Sursa.

Najnovejši podatek za starše!
Doslej so vrtci v Mestni občini Nova Gorica vključili vse vpisane otroke. Vrtec Nova Gorica, ki ima največ enot, ima sicer trenutno zasedene vse razpoložljive igralnice, vendar še nekaj prostih mest za otroke, ki bi ga želeli obiskovati. Prav zato poleg rednega vpisa, ki bo v začetku aprila, vpisujejo otroke tudi med letom.

Pomembna informacija za starše, ki imajo otroke v vrtcu
Od začetka tega meseca velja v Vrtcu Murska Sobota, ki ima osem enot, in tudi v zasebnem vrtcu Lavra enotna cena 406,8 evra. Ker ob tem občina svojim občanom dodatno subvencionira del plačila, se osnova za njihov prispevek zniža za dobrih 70 evrov, tako da znaša 336,6 evra na mesec.

Letos bo največ prvošolcev
V mesecu februarju v osnovnih šolah potekajo vpisi v 1. razred. Šole dneve, ko bodo vpisovale otroke, določijo same, v velikem delu šol pa bodo prijave izvajali ta teden. Sodeč po statistiki se letos v 1. razred osnovnih šol vpisuje najmočnejša generacija otrok v času po slovenski osamosvojitvi.

Na katerih šolah je največ dijakov?
Med več kot 150 srednjimi šolami v Sloveniji so po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport največje tri zdravstvene šole, in sicer v Celju, Novem mestu in Ljubljani, ki jih je v minulem šolskem letu obiskovalo po več kot tisoč dijakov. Med slovenskimi gimnazijami je z 958 dijaki največja v Kranju.

Koliko učencev obiskuje posamezno osnovno šolo?
V Sloveniji deluje 450 osnovnih šol, največje tri med njimi skupaj s svojimi podružnicami štejejo po več kot tisoč učencev. Največja brez podružnic je ljubljanska osnovna šola Vič, ki jo je v šolskem letu 2014/15 obiskovalo 872 učencev. Poleg podružnic, ki štejejo tudi manj kot deset učencev, pa je s 25 učenci najmanjša osnovna šola v Obrovu.

Sprememba za ljubljanske vrtčevske otroke?!
Da bi omogočili vključitev čim večjega števila otrok v 23 ljubljanskih vrtcev, ki se soočajo s prostorsko stisko, bodo ljubljanski mestni svetniki danes potrjevali predlagan sklep Mestne občine Ljubljana (Mol) o manjši notranji igralni površini. Sklep bo veljal za prihodnji dve šolski leti, veljaven pa bo, ko ga bo potrdila ministrica za šolstvo.

To je slavna Maddie!
Maddie Ziegler je zelo popularna 12-letnica iz Pennsylvanije. Ima več kot 3 milijone sledilcev na Instagramu. Ves svet jo je opazil, kako pleše v videospotu za pesem Chandelier avstralske pevke Sie.

Koliko znaša štipendija?
Konec lanskega leta je v Sloveniji štipendijo prejemalo 39.813 štipendistov ali 5,2 odstotka manj kot konec leta 2012. Med prejemniki štipendij je bilo 14.681 dijakov in 25.050 študentov, status 82 prejemnikov pa ni poznan. Konec leta 2013 je tako v Sloveniji prejemal državno, Zoisovo ali kadrovsko štipendijo vsak peti dijak in vsak četrti študent.

Statistični podatki o slovenskih osnovnih šolah
Na začetku šolskega leta 2013/14 je bilo v osnovnošolsko izobraževanje v Sloveniji vpisanih 166.500 otrok, kar je za nekaj več kot odstotek več kot v preteklem šolskem letu. Tudi generacija prvošolcev je bila številčnejša: bilo jih je 21.000 ali za pet odstotkov več kot v preteklem šolskem letu, kažejo najnovejši podatki Statističnega urada RS.

Zasedenost slovenskih vrtcev
V predšolsko vzgojo in izobraževanje v vrtcih je bilo 30. septembra lani vključenih 83.700 otrok, to je 75,6 odstotka vseh otrok v starosti od enega do pet let. To je približno toliko kot v letu pred tem, tako da se je končalo obdobje nagle rasti vpisa otrok v vrtce, ugotavljajo v Statističnem uradu RS.