vplivajo

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Pekoča zgaga v nosečnosti: Kako ublažiti težave?
Pekoča zgaga v nosečnosti se pojavlja pri več kot polovici bodočih mamic, najpogosteje v zadnjem trimesečju, pri nekaterih tudi prej. Za vas smo poiskali nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri odpravljanju te težave.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Pozor, to škodi njihovemu razvoju
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Kako ločiti lažne od pravih popadkov?
Nosečnice se predvsem v zadnjem trimesečju soočajo z otrdevanjem trebuha ali t. i. Braxton-Hicksovimi popadki. Gre za lažne popadke – maternica se s krčenjem pripravlja na porod.

Kdaj dojenček dejansko vidi?
Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?
Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti
Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Zdravnik vam je razkril spol, vi pa čutite razočaranje. Kaj zdaj?
Sodobni testi in preiskave so poskrbele, da lahko že veliko pred porodom izvemo, ali je otrok, ki ga pričakujemo, zdrav, prav tako pa lahko vedno s skoraj stoodstotno zanesljivostjo napovemo tudi njegov spol. V zadnjih letih so se razpasle zabave pred prihodom otroka, ki na tak ali drugačen ekstravaganten način razkrijejo spol, a ta novica nekatere včasih razočara. To je kruta resnica in tabu tema, ki se je ne smete sramovati.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Kako plišast zajček otroku okrepi občutek varnosti?
Otrokova temeljna potreba po varni navezanosti na njemu bližnjo ljubljeno osebo je pomemben dejavnik v razvoju otroka. Razvije se v prvih 18 mesecih in se odraža v močni potrebi iskanja bližine in stika z otroku bližnjo osebo (najpogosteje v zgodnjih razvojnih fazah z mamo). Zgolj če otrok v varni navezanosti razvije občutek, da so njegove čustvene in fizične potrebe prepoznane in ustrezno izpolnjene, bo lahko navezanost razvil v čustveno bližino in si dovolil ohranjati občutek lastne vrednosti v ljubečih, varnih odnosih.

Zakaj ima otrok pogosta vnetja ušes?
Ste tudi vi med starši, ki obupujejo zaradi številnih in ponavljajočih se vnetij ušesa pri otroku? Potem berite dalje ...

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Boleče besede, ki zaznamujejo: "Res hvala za to grdo šentflorjansko frazo"
Besede imajo izjemno moč. Lahko so zdravilne in polne ljubezni, ali pa grdo prizadenejo in pustijo dolgotrajne posledice. Tisto, kar starši izrečejo, se otroku lahko zdi nedolžno, a zanj postane temelj, na katerem gradi svojo samopodobo. Ne glede na to, ali so bile besede lepe ali grde, ostanejo v srcu ter vplivajo na to, kako se oseba vidi.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Kako krepiti samopodobo najstnika?
Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno
Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?
Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Te čaje lahko pijete v nosečnosti
Če ste noseči in želite v tem obdobju življenja popaziti na zdravje ter si olajšati nosečniške težave na naraven način, si lahko pri tem pomagate tudi s pitjem različnih zeliščnih čajev. Preverite, kateri čaji so primerni za nosečnice in katerih se je dobro izogibati.

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Sindrom Romea in Julije pri najstnikih: intenzivna ljubezen in izzivi starševstva
Ste že slišali za fenomen Romea in Julije pri najstnikih? Kot že sam izraz nakazuje, gre za intenzivno in dramatično zaljubljenost v času pubertete, ki jo pogosto spremlja občutek, da je zveza ogrožena zaradi zunanjih okoliščin – največkrat je to nasprotovanje staršev ali družbe. Preverite psihološko ozadje tega fenomena in kako lahko starši pristopijo, ko imajo doma zaljubljenega najstnika.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Veste, kaj je pravilo 7-7-7?
Na področju starševstva se pojavlja vse več različnih pristopov, a eno pravilo, ki je v zadnjem času pritegnilo veliko pozornosti, je pravilo 7-7-7. Mama Linda je na družbenih omrežjih podrobno pojasnila, kako ji to pravilo pomaga pri vzgoji otrok in zakaj je tako učinkovito.