vrednota

Šempetrska porodnišnica: kjer vsako rojstvo postane del umetniške tradicije
V Porodnišnici Nova Gorica, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici, vlada prijetno vzdušje. Vsaka porodnica se lahko zanese na individualno obravnavo in pričakuje sodobno opremljenost. Njihova prioriteta je zagotoviti najvišjo raven oskrbe z osebno podporo in pozornostjo, kar omogoča prijetno in varno izkušnjo za mamo in otroka.

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

8 življenjskih veščin, ki jih mora otrok čimprej usvojiti
Ko otrok obvlada te veščine, postane bolj samostojen, zrel in lahko odraste v srečno in samozavestno osebo. Tega pa se otroci ne učijo v šoli – to mu morate privzgojiti že od malih nog.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Juhant: 'Če je središče družine otrok, adijo, srečno starševstvo, adijo, srečno otroštvo'
Medvrstniško nasilje se je dogajalo in se bo dogajalo, a vendarle noben ne pričakuje, da bo prišlo do takih pretresljivih ekstremov, ki so se v zadnjem obdobju vrstili med otroki. Prisotna je žalost, ponekod jeza in velika mera zaskrbljenosti, v kakšno smer gre družba. Pojavljajo se tudi vprašanja, kako se o takih dogodkih pogovarjati z otroki in kako jih vzgajati, da bodo zrasli v junake s pozitivnimi vrednotami. Nekaj zelo koristnih nasvetov nam je v nadaljevanju zaupal Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak s področja vzgoje.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Stvari, ki bi jih otrok moral usvojiti pred vstopom v šolo
Vstop v osnovno šolo je izjemno pomemben mejnik v otrokovem življenju. Je prva stopnička k začetku odraščanja in osamosvajanja. Katere so tiste reči, ki bi jih moral vaš malček že usvojiti, preden prestopi prag osnovne šole? Preverite.

Pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo
V današnjem času ima marsikatera družina v svojem domu tablico s simpatičnimi mislimi, kaj se pri njih počne in česa ne, kot denimo: V našem domu se spoštujemo, cenimo, si pomagamo, se imamo radi, ne kričimo, se ne žalimo ... V kontekstu vrednot gre za nekakšna interna pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo in ponesejo tudi v odraslo življenje.

Se skrivnost uspešnega zakona skriva v teh 8-ih nasvetih?
Partnerski odnos ni samoumeven, odnosu je potrebno nameniti čas in energijo, da se le ta gradi, razvija in utrjuje. Kadar pa naletimo na turbulentno obdobje, ko čustva in raven sreče v našem odnosu nihajo, se je dobro spomniti na naslednjih osem nasvetov.

Vse za šolarje: koledar počitnic, urnik, nasveti
Gremo nazaj v šole, juhuhu! Poletne počitnice se zaključujejo, verjamemo, da ste jih preživeli lepo. Kako pa bo s šolskimi počitnicami v prihajajočem šolskem letu 2020/2021? Kdaj so dela prosti dnevi, ki jih boste lahko izkoristili za najboljša družinska doživetja? WIZ zavarovanje je za vas pripravil enostaven pregled, ki vam bo olajšal načrtovanje družinskih aktivnosti. Ne pozabite pa urediti še nujnega šolskega nezgodnega zavarovanja, ki vam olajša zdravljenje, če se otrok poškoduje.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Znani Slovenec s štirimi otroki: ’Največ nam pomenita čas in mir’
V svetu, kjer pogosto hitimo iz službe po opravkih in ostalih obveznostih, številni ugotovijo, da je čas največja vrednota, saj je le-tega pogosto premalo. Tega se vse bolj zaveda tudi Tilen Pusar, voditelj oddaje Dom in vrt na POP TV, ki svoj čas najraje preživi s svojimi štirimi otroki in partnerico Anjo Rugelj.

Znana Slovenka z močnim sporočilom o prazničnem obdarovanju
Na naša vrata že trka čas, ki ga številni opisujejo kot najlepši čas v letu, a hkrati se zdi, da je v zadnjih letih tudi ta čas izgubil svoj čar. Trenutke, ki bi si jih morali večkrat vzeti za najbližje, nadomeščamo z bleščečimi in dragimi darili, več veljave kot iskren stisk roke ima vrednost darila, ki ga namenjamo tistim okrog nas. Ana Dežman, operna pevka in letošnja udeleženka v šovu Znan obraz ima svoj glas, pravi, da jo to žalosti; predvsem zaradi tega, ker s tem nastajajo razlike med ljudmi, kar občutijo tudi otroci.

Ana se ni vdala v usodo in s srcem pomaga drugim
Nikoli ne bom pozabila, ko sem sedemletnemu dečku dala vrečko, rekoč, naj si nabere sladkarije iz zabojčka. Ni ga bilo kakih 10 minut in nazaj je prišel z eno liziko, se spominja Ana Lukner Roljič. Njena Anina zvezdica "sije" že 10 let. Ustanovila jo je, ko je bila sama na dnu. Ni se vdala v usodo in danes z vsem srcem pomaga drugim.

Vsako leto zboli 1300 žensk, moških pa približno 10
Pri zdravljenju raka dojk se pojavljajo številne vrzeli, ki jih javno zdravstvo ne pokriva v celoti, so danes opozorili v združenju za boj proti raku dojk Europa Donna pred začetkom rožnatega oktobra, meseca ozaveščanja o raku dojk. Kot so napovedali, začenjajo projekt Roza, s katerim želijo opolnomočiti ženske z izkušnjo raka dojk in rodil.

Še ne veste?! To je trenutno najboljša igrača!
Maria Magdalena Szmatula Černe je mamica deklice Kaline, ki je zaslužna za to, da se danes številni otroci ‘cartajo’ z Mimicami, junaki, ki prinašajo dobre vrednote. Mimice znajo prisluhniti vsem težavam, znajo potolažiti in hkrati razveseliti. Mimica postane otrokov najboljši prijatelj.

Alkohol prizadene kar 100.000 družin v Sloveniji
Slovenska karitas skupaj s partnerskimi organizacijami začenja s tradicionalno preventivno akcijo 40 dni brez alkohola, ki poteka pod geslom Vsak dan je nov začetek. Kot poudarjajo, alkohol prinaša eno izmed največjih težav v naši družbi, alkohol namreč tako ali drugače prizadene kar 100.000 družin v Sloveniji.

Prisluhnite otrokom!
Zveza prijateljev mladine, varuh človekovih pravic in dijaška organizacija so danes v sodelovanju z DZ pripravili konferenco o participaciji otrok in mladostnikov, s katero obeležujejo 25. obletnico sprejetja konvencije o otrokovih pravicah. Kot so poudarili v uvodu, je participacija otrok in mladostnikov bistvenega pomena za razvoj demokracije.

To morate starši nujno naučiti otroka!
Otroci si pri starosti treh, štirih, pet let dostikrat izmislijo drobno laž. Toda, ali gre zares za laganje ali so njihove zgodbice plod bujne domišljije? Starši se morate zavedati, da tega ne počnejo zlonamerno, saj pravzaprav sploh ne vedo, kaj je to laž. Naučiti jih le morate, da je iskrenost najbolj dragocena vrlina.

So naši učenci dovolj motivirani?
Ravnatelji osnovnih šol so se na Bledu zbrali na 24. srečanju Osnovna šola na Slovenskem, rdeča nit je bila motivacija. Če so učenci motivirani, potem v šolah ni problemov, pridobljene delovne navade pa so dobra popotnica za življenje, je prepričan Rudi Zaman, organizator srečanja.

Nana: Gena me ljubi!
O bolezni, ki ji je vzela več kot 14 kilogramov in ji zrušila imunski sistem, Nana Nataša Zaneli ne želi govoriti. Ves čas zdravljenja ji ob strani stojita otroka Linda in Geni ter nekdanji mož Gena.

Zapeljivo ali udobno? Oboje!
Spodnje perilo je tisti kos oblačila, ki je sicer čez dan skrit pred pogledi drugih, vendar pa se neposredno dotika naše kože in je kot tako najpomembnejši del garderobe, ki nam daje udobje.

Se je spomnite? Leto 2008 je bilo zanjo usodno!
Leta 2008 se je Sara Isaković zapisala med olimpijske zvezde. Nekaj časa o njej nismo veliko brali, saj je pridno študirala v Ameriki. Zdaj se je vrnila v Slovenijo in posvetila se bo pripravam na olimpijske igre.

Grozni Gašper osvojil otroke po vsem svetu!
Grozni Gašper, navihani deček, je osvojil otroke po vsem svetu in trenutno lahko njegovo trmoglavost in neubogljivost spremljamo v risankah na programu Voyo. Kaj je pri njem tako zabavnega, da se mu smejijo tako mladi kot starejši? Se v risankah, polnih njegovih potegavščin in lumparij, skriva nauk?

Valerija ponovno presenetila!
Valerija Verhovnik se je na resničnostni šov Kmetija išče lastnika prijavila v želji, da uresniči košček svojih sanj. A na poti je kot običajno poslušala svoje srce in skrenila tik pred velikim ciljem. Vas zanima, zakaj? Zato, ker je odkrila bistvo – spoznati sebe v vsej svoji prvinskosti. 'Ugotovila sem da imam prav, ko vedno znova ponavljam, da živimo v svetu, kjer smo vsi veliki igralci.'

Se je spomnite z naslovnic? Kje je danes?
Niki Taylor, ki je v 80. letih krasila naslovnice revij, je danes mama. Medijem je zaupala, kako ostaja po treh porodih še vedno privlačna in kako skrbi za družino.

URŠA: 'V fotografijo ujamem življenje ...'
Fotografinja Urša Klajder iz Ljubljane v objektiv poskuša ujeti zgodbe ljudi, njene fotografije so val čustev, ki pričajo o dogodkih iz preteklosti in sedanjosti. Posnetki dojenčkov, otrok, nevest in ženinov ostanejo večen spomin ...

Tajči: 'Ko me je prvič poljubil, sem se počutila kot dekle ...'
Tajči je po svojem uspehu s pesmijo Hajde da ludujemo odšla v Ameriko. Tam se je hitro znašla in spoznala tudi svojega bodočega moža, ki jo je očaral že s prvim poljubom. Danes imata tri sinove.

Tudi narava je istospolno usmerjena
Otroci osnovne šole Redwood Heights v Oaklandu v Kaliforniji se že učijo o lezbičnih kuščarjih in medspolnih ribah. Tako se učijo, da tudi v naravi sami obstaja več kot samo moški in ženski spol.