vrednota dela

Ben Affleck o tem, zakaj njegov sin ni dobil luksuznih čevljev za 5500 evrov
V svetu slavnih, kjer so razkošje, dragoceni darili in ekstravagantni življenjski slogi nekaj vsakdanjega, je igralec Ben Affleck poskrbel za presenečenje. V nedavnem intervjuju je razkril, zakaj svojemu sinu ni dovolil nakupa luksuznih čevljev, kljub temu da si jih je močno želel. Skupaj z nekdanjo soprog je namreč sprejel pomembno vzgojno odločitev: naučiti otroke vrednosti denarja, mej in odgovornosti.

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Vse za šolarje: koledar počitnic, urnik, nasveti
Gremo nazaj v šole, juhuhu! Poletne počitnice se zaključujejo, verjamemo, da ste jih preživeli lepo. Kako pa bo s šolskimi počitnicami v prihajajočem šolskem letu 2020/2021? Kdaj so dela prosti dnevi, ki jih boste lahko izkoristili za najboljša družinska doživetja? WIZ zavarovanje je za vas pripravil enostaven pregled, ki vam bo olajšal načrtovanje družinskih aktivnosti. Ne pozabite pa urediti še nujnega šolskega nezgodnega zavarovanja, ki vam olajša zdravljenje, če se otrok poškoduje.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Ana se ni vdala v usodo in s srcem pomaga drugim
Nikoli ne bom pozabila, ko sem sedemletnemu dečku dala vrečko, rekoč, naj si nabere sladkarije iz zabojčka. Ni ga bilo kakih 10 minut in nazaj je prišel z eno liziko, se spominja Ana Lukner Roljič. Njena Anina zvezdica "sije" že 10 let. Ustanovila jo je, ko je bila sama na dnu. Ni se vdala v usodo in danes z vsem srcem pomaga drugim.

Še ne veste?! To je trenutno najboljša igrača!
Maria Magdalena Szmatula Černe je mamica deklice Kaline, ki je zaslužna za to, da se danes številni otroci ‘cartajo’ z Mimicami, junaki, ki prinašajo dobre vrednote. Mimice znajo prisluhniti vsem težavam, znajo potolažiti in hkrati razveseliti. Mimica postane otrokov najboljši prijatelj.

So naši učenci dovolj motivirani?
Ravnatelji osnovnih šol so se na Bledu zbrali na 24. srečanju Osnovna šola na Slovenskem, rdeča nit je bila motivacija. Če so učenci motivirani, potem v šolah ni problemov, pridobljene delovne navade pa so dobra popotnica za življenje, je prepričan Rudi Zaman, organizator srečanja.

Se je spomnite? Leto 2008 je bilo zanjo usodno!
Leta 2008 se je Sara Isaković zapisala med olimpijske zvezde. Nekaj časa o njej nismo veliko brali, saj je pridno študirala v Ameriki. Zdaj se je vrnila v Slovenijo in posvetila se bo pripravam na olimpijske igre.

Se je spomnite z naslovnic? Kje je danes?
Niki Taylor, ki je v 80. letih krasila naslovnice revij, je danes mama. Medijem je zaupala, kako ostaja po treh porodih še vedno privlačna in kako skrbi za družino.

URŠA: 'V fotografijo ujamem življenje ...'
Fotografinja Urša Klajder iz Ljubljane v objektiv poskuša ujeti zgodbe ljudi, njene fotografije so val čustev, ki pričajo o dogodkih iz preteklosti in sedanjosti. Posnetki dojenčkov, otrok, nevest in ženinov ostanejo večen spomin ...