vročinski

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem
Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu
Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

To se zgodi, če je nosečnica predolgo izpostavljena vročini
Dolgotrajna izpostavljenost vročini ni dobra za nikogar, vendar pa so nosečnice ena izmed rizičnih skupin, ki je na to še posebej občutljiva. Raziskave kažejo, da izpostavljenost ekstremnim vročinskim valovom v zadnjem tromesečju nosečnosti lahko povzroči prezgodnji porod.

Nasveti za preprečevanje pregrevanja pri dojenčkih in malčkih
Poletje je polno zabave in druženja na prostem: od skoka do mestnega bazena in druženj na piknikih do uživanja na plaži. Prav tako pa poleti zunanje temperature dosegajo visoke vrednosti, zato je treba preventivno poskrbeti za starejše, še posebej pa za dojenčke in malčke. Tu je nekaj nasvetov, kako preprečiti pregrevanje otroka.

'Otrok v pregretem avtu? Najprej se spoti, omedli in nato umre!'
Otroško telo se segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega. Povišanje telesne temperature in nezmožnost ohlajanja lahko povzroči vročinski udar, poškodbe organov in smrt. Vsako leto znova in znova ponavljajo – ne puščajte otrok v avtu v vročini! Ne, niti za 5 minut!

Kako poskrbeti za otrokovo počutje med poletno vročino?
Miren počitek in brezskrbna igra sta tudi v vročih dneh za otroka izjemnega pomena.

Še se spominjam – šentjanževega olja in makaronov na plaži
S sestro sva poletja preživljali pri babici v Istri. Spominjam se, kako smo otroci z morske ulice cele dneve preživljali sami v morju, ob morju, na skalah, na obali. Nihče se ni preveč ukvarjal z nami. Nihče nas ni vprašal, ali imamo brisačo in suhe kopalke, ali smo kaj pili, ali smo lačni, ali imamo masko in plavutke ali vedro z vso potrebno opremo. Niti se niso pretirano sekirali, če nismo bili od glave do peta zaščiteni s sončno kremo najmanj s faktorjem 50 plus. Babica naju je zjutraj in zvečer namazala z domačim šentjanževim oljem. Zjutraj kot zaščito pred soncem in zvečer za nahranitev kože.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom
Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Opekline, odrgnine, alergije, piki ... Pediatrinja svetuje, kaj storiti
Pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med., spec. ped., smo povprašali, kaj storiti ob nekaterih najpogostejših poletnih nevšečnostih. Pri marsikateri je ključna preventiva. Pri drugih je dobro vedeti, kako najbolje ravnamo.

Triki, s katerimi si lahko olajšate poletno nosečnost
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kaj se dogaja, če otroka pustite v pregretem avtu
Kadar otroka pri visokih zunanjih temperaturah pustite v avtu, obstaja velika verjetnost za hipertermijo ali vročinski udar. Gre za stanje, pri katerem lahko pride do hudih možganskih poškodb otroka in drugih notranjih organov. V nekaterih primerih lahko vročinski udar privede tudi do smrti.

Tako je treba ukrepati ob vročinskih krčih
Starši doživijo grozljiv prizor, ko so prvič priča vročinskim krčem. Otrok je namreč neodziven in izgubi zavest, na videz preneha dihati, stresajo ga krči, oči so obrnjene navznoter, obraz in ustnice so modrikaste. A na srečo kratkotrajni vročinski krči niso nevarni in ne pustijo posledic na otrokovem zdravju. Preverite, kako je treba ukrepati ter kdaj in kako zbijati vročino pri otrocih!

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?
Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

Top ideje za družinski vikend pobeg na lepše
Poletne počitnice so pred vrati in čas je za ustvarjanje nepozabnih spominov in dogodivščin, s katerimi boste povezali vso družino. Zakaj ne bi naredili načrta poletnih vikend izletov za vašo družino in se vsak konec tedna odpravili raziskovat čudovite kraje po domači deželi?

Merjenje in zniževanje telesne temperature
Ko ima otrok vročino in je bolan, je pomembno vedeti, kdaj temperaturo meriti. Prav tako je pomembno, da veste, kdaj in kako se vročino znižuje.

"Otroci slišimo stvari, jih vidimo, novice, govorice, vse ...''
Ob svetovnem dnevu otroka sta poslanke in poslance nagovorila predsednik DZ Dejan Židan in junior ambasadorka Unicefa Arja Ela Hvala. V 30 letih po sprejetju konvencije o otrokovih pravicah se je marsikaj izboljšalo, a je po Židanovih besedah dela še mnogo. Mlada ambasadorka je poslance pozvala, naj pri grajenju sveta prihodnosti mislijo na otroke.

To je eden izmed prvih znakov, da je bolan!
Prišel je čas, ko je strah pred boleznimi toliko večji. Pravzaprav so povsod okrog nas. Pogosta napaka staršev je, da želijo obvarovati svojega otroka, tako da ga pretirano oblačijo. Tudi tista igralnica, kjer se je še nedolgo tega veselo igral, postane preteča. Nekateri starši tako pridejo do zaključka, da bo še najboljše, da svojega otroka skrijejo pred boleznimi, kar lepo doma. Ob tem pa še poskrbijo za pravo poletno temperaturo. Napaka!

Zelo pomembno opozorilo za te dni!
Vremenoslovci opozarjajo, da bo danes in v prihodnjih dneh predvsem po nižinah Primorske in v mestnih središčih velika toplotna obremenitev. V vzhodni polovici države bodo nastajale nevihte, možni bodo tudi močnejši nalivi. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škoduje zdravju, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva.

To morate te dni vedeti!
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ob napovedanih visokih temperaturah v teh dneh svetuje, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto, se umaknemo v senco ali hladnejše prostore, fizično aktivnost na prostem pa omejimo na jutranje in večerne ure. Vročina lahko škodljivo vpliva zlasti na zdravje občutljivih skupin, opozarjajo.

Šesta bolezen
Gre za tridnevno vročično obolenje, ki se pojavi pri otrocih, starih od šest mesecev do tri leta. Glavni povzročitelj je virus, ki botruje visoki telesni temperaturi.

Prepoznajte znake vročinskega udara
Ker so te dni zelo visoke temperature, je dobro, da prepoznate simptome vročinskega udara in da veste, kako reagirati, preden poiščete zdravniško pomoč. Svetujemo vam tudi, kako prebroditi vročino.

Opozorilo, ki ga ne smete spregledati!
Začenja se četrti vročinski val. Agencija za okolje je za od srede do petka izdala opozorilo za najvišjo ogroženost z veliko toplotno obremenitvijo za celotno Slovenijo, z izjemo visokogorja. Na nacionalnem inštitutu za varovanje zdravje (NIJZ) ljudem svetujejo, naj se v vročini primerno zaščitijo pred soncem in uživajo dovolj tekočine.

Pozor! Otrok in živali v avtomobilih ne pustite niti za minuto. Previdno tudi s klimami
Vročina ima lahko škodljive vplive na naše zdravje. Pristojni še posebej opozarjajo: nikar ne puščajte otrok (in živali) v avtomobilih. Živalim je treba zagotoviti svežo vodo in (vsaj) senco. Na NIJZ pa opozarjajo tudi na previdno rabo klimatskih naprav, saj si lahko naredimo z njimi več škode kot koristi.

Kako prepoznati epilepsijo?
Epilepsija je ena izmed najpogostejših bolezni ali motenj v otroški nevrologiji, ki je zaradi svojih značilnosti resen medicinski in socialni problem. Vzroki nastanka bolezni in simptomi so zelo raznoliki.

Kako se učinkovito spopasti z neplodnostjo?
Z zdravimi obroki, ki jih ponudite svoji družini, poskrbite za zdrav življenjski slog, dober imunski sistem in dobro počutje svoje družine.

Slavni igralec v solzah: moja hčerka je bolna
Slavni igralec Harrison Ford je s solzami v očeh razkril, da je njegova 26-letna hčerka Georgia bolna že od otroštva. Ima namreč epilepsijo.

Priporočilo Arsa!
Ob koncu tedna in predvidoma tudi naslednji teden bo zelo vroče. Toplotna obremenitev bo velika in se bo zaradi nadaljevanja vročinskega vala še stopnjevala, najvišje dnevne temperature pa bodo večinoma presegale 35 stopinj Celzija. Pričakujejo tudi visoke koncentracije ozona, sporočajo z Agencije RS za okolje (Arso).

Pomembno opozorilo pred prihajajočim se vročinskim valom
V teh dneh naj bi Slovenijo zajel že tretji vročinski val to poletje. Vremenoslovci opozarjajo, da bo najbolj vroče med četrtkom in nedeljo, ko lahko temperature presežejo 35 stopinj Celzija. Na policiji pozivajo odrasle, naj otrok, starejših ali ljudi, ki niso sposobni sami skrbeti zase, ne puščajo v zaprtih in zaklenjenih vozilih na vročini.

'Pozabil je na otroka v avtomobilu. Zgodilo se je najhujše ...'
Vse preveč je takšnih novic: ''Pozabil je na otroka v avtomobilu. Zgodilo se je najhujše ...'' Vsako poletje na takšen način umre zelo veliko otrok. Zato bodo v Virginii sprejeli zakon, s katerim želijo preprečiti najhujše.