vsaka

Križarjenje z družino: Zanimiva izbira za vaš naslednji dopust
Starši, razmišljate o drugačnih počitnicah? Kaj pa, če bi tokrat s svojo družino odšli na križarjenje? Morda ste že pomislili na to, a niste prepričani, ali je to prava izbira za vas. Križarjenje je lahko popolna izbira za družinski dopust, saj ponuja vse, kar potrebujete – od raznolikih dejavnosti za vse starosti do udobja, varnosti in nepozabnih izkušenj.

4 stvari, ki jih mame po carskem rezu nočejo slišati
April kot mesec ozaveščanja o carskem rezu spodbuja odprto in iskreno razpravo o tem načinu poroda. Pomembno je, da so bodoče matere dobro informirane o vseh možnostih in da se odločijo za tisto, kar je najboljše za njih in njihove otroke.

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Srce parajoča zgodba: Ogledalo usodno za dveletnika
Nesreče se lahko zgodijo v trenutku, ko jih najmanj pričakujemo, še posebej, ko gre za naše najmlajše. Vsaka malenkost, ki jo pogosto spregledamo, lahko predstavlja nevarnost, zato je pomembno, da smo kot starši vedno pozorni na svoje malčke.

Življenje ni sestavljeno zgolj iz zmag, zgodijo se tudi porazi
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Kako prepoznati znake, ki kažejo, da se bliža porod?
Bodoče mamice nestrpno pričakujejo prihod svojega otroka in to je za vsako posameznico prav gotovo vznemirljivo obdobje. Prepoznavanje znakov, ki kažejo, da je porod neizbežen, pa je ključnega pomena, zato navajamo nekaj najpogostejših simptomov, ki kažejo, da je čas za porodnišnico.

Lepe misli in verzi za materinski dan
25. marca praznujemo materinski dan in takrat je resnično edino prav, da objamete svojo mamo, jo poljubite in ji na glas poveste, da jo imate radi in da ste ji hvaležni za vse. Če ji boste podarili kakšno malenkost, jo lahko opremite s srčnim sporočilcem.

Čustven zapis Jakova Faka: "Ponosen, da so me hčerke gledale"
Slovenski biatlonec Jakov Fak je na posamični tekmi za svetovni pokal na Pokljuki dosegel izjemen uspeh, saj je po desetih letih znova stopil na najvišjo stopničko. Po zmagi je delil zapis o tem, kako zelo je navezan na svojo družino in da si je želel, da bi njegove hčerke enkrat doživele, kako je videti, ko njihov oče zmaga.

Otrok ne potrebuje popolne mame, temveč pomirjeno mamo
Vse mame stremimo k popolnosti, a ta vendar ne obstaja. Zbujamo se z željo, da bi otroku omogočile in dale vse, kar je v naši moči in še več, zaspimo s slabo vestjo, ker nam to marsikdaj ne uspe. Ker vmes izgubimo živce, zakričimo, prepovemo, se zlomimo ... A otrok ne potrebuje popolne mame, potrebuje le pomirjeno.

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku
Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

Sara Rutar: Najlepši občutek na svetu
Sara Rutar, zmagovalka tretje sezone kuharskega šova MasterChef Slovenija, je v začetku marca rodila hči, Glorio. Na družbenih omrežjih je zdaj ponosno delila svoj občutek po prihodu dojenčice in zapisala nekaj čudovitih besed o tem, kaj pomeni biti mama.

Ko se zgodi čudež: Sestrici, rojeni samo sedem mesecev narazen
Vsaka nosečnost ter porod sta posebna, a ko se zgodi nekaj tako neverjetnega, kot to, da se rodita dva otroka v razmiku le sedmih mesecev, meji na pravo čudežno zgodbo.

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica
Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?
Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

'S to potezo je tašča uničila mojo poroko: še vedno sem v šoku'
Poročni dan je pogosto najpomembnejši dan v življenju mnogih ljudi. Vendar pa se včasih zgodi, da se pričakovanja in želje razlikujejo, kar lahko povzroči nepričakovano napetost in dramo.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Uničen poročni obred: Je kriv otrok ali njegovi starši?
Vsaka nevesta si želi, da bi njen poročni dan bil popoln. Poročni trenutek, ki bi moral biti izključno od neveste in ženina, je postal kaotičen zaradi staršev, ki jim ni uspelo umiriti svojega otroka in so tako po mnenju neveste uničili pomemben trenutek v njenem življenju.

Tako so včasih mame in babice ščitile pred virusi
Naj si bo uvajanje ali vračanje po preboleli bolezni – (ponovno) vključevanje otoka v vrtec predstavlja precejšenj stres, tako za malčka, kot za starše. Če k temu prištejemo še vsakodnevni stik z večjo skupino otrok in s tem tudi pogostejši stik s povzročitelji najrazličnejših nalezljivih bolezni, imamo na dlani jasen odgovor, zakaj je nujno poskrbeti za krepitev imunske odpornosti naših malčkov. A kako se tega lotiti pri tistih najmlajših, ki so najbolj dovzeti za okužbe?

Izpoved starejše gospe: 'Hčerka, ki sem ji dala vse, ni niti enkrat poklicala'
Vsaka družina ima svoje izzive, vendar ko medsebojni odnosi začnejo razpadati, lahko to privede do globokih čustvenih ran. Izpoved starejše gospe, ki je za hčerko naredila vse, hči pa je popolnoma izginila iz njenega življenja, je bila na spletu deležna veliko pozornosti in vprašanj, kako se lahko to sploh zgodi.

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Letos bo pust malce kasneje
Pust bo v Sloveniji bo prinesel številne živahne pustne zabave, ki bodo navdušile vse generacije. Pustna sobota bo 1. marca, pustni torek pa sledi 4. marca.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Zvezdnica z otroki v kopeli: Je to primerno?
Chrissy Teigen je delila fotografijo, na kateri se kopa skupaj z otroki, kar je sprožilo mešane odzive. Medtem ko so nekateri oboževalci navdušeni nad njenim prisrčnim družinskim trenutkom, so jo drugi kritizirali, da je kopanje s šestletnikom neprimerno.

Otroci na ledu: hokej, umetnostno ali rekreativno drsanje?
Drsanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo, gibanje in razvoj številnih veščin. Mnogi starši se sprašujejo, ali naj svojega otroka vpišejo na hokej, umetnostno drsanje ali ga preprosto spodbujajo k rekreativnemu drsanju. Preverite, kako lahko otroci uživajo na ledu in kakšne prednosti prinaša določena oblika drsanja!

Veste, kaj je pravilo 7-7-7?
Na področju starševstva se pojavlja vse več različnih pristopov, a eno pravilo, ki je v zadnjem času pritegnilo veliko pozornosti, je pravilo 7-7-7. Mama Linda je na družbenih omrežjih podrobno pojasnila, kako ji to pravilo pomaga pri vzgoji otrok in zakaj je tako učinkovito.