vseživljenjsko

'Pravi zapleti so se začeli pojavljati šele, ko je odrasel'
Preberite si resnično zgodbo o tem, kako je živeti v družini, kjer je eden od članov družine invalid. V svojem prispevku je sestra invalidnega brata osvetlila, kako se izzivi, s katerimi se starši in skrbniki soočajo pri vzgoji otrok z invalidnostjo, spremenijo, ko ti otroci odrastejo.

Ronaldo: 'Moj sin ne čuti lakote, kot sem jo jaz v njegovih letih'
Slavni nogometaš želi svoji družini dati najboljše in čeprav je nedvomno izjemno nadarjen, je prav zaradi stroge discipline postal vrhunski športnik in dosegal največje športne uspehe. Pravi, da njegovi otroci ne vedo, kaj pomeni odrekanje, lakota in močna želja po uspehu.

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu
Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?
Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

Ponosni očka Bradley Cooper na premiero pripeljal ljubko hčerko
Priljubljeni igralec Bradley Cooper blesti v še eni vlogi – vlogi očeta. Njegova bivša partnerka, Irina Shayk, s katero ima hčerkico, je zanj dejala, da je najboljši oče na svetu in vse, kar bi si lahko želela za svojo hčer. Zdaj je ponosni očka svojo malo damo pripeljal s seboj na rdečo preprogo ob premieri najnovejšega filma, Maestro, v katerem igra glavno vlogo.

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod
"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?
Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Opozorilo: hrana za dojenčke vsebuje preveč sladkorjev
Komercialno proizvedena hrana za dojenčke pogosto vsebuje preveč sladkorjev, seznam sestavin, ki jo navaja njena embalaža, pa je nemalokrat nejasen, izhaja iz objavljenega poročila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). V njem predlagajo nove smernice za izboljšanje prehrane dojenčkov.

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK
Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Veliko tekmovanje tabornikov
Okoli 500 udeležencev iz vse Slovenije pričakujejo na letošnjem državnem mnogoboju, ki ga od danes do nedelje v Domanjševcih na Goričkem organizirata Zveza tabornikov Slovenije in društvo tabornikov rod Veseli veter iz Murske Sobote. Petčlanske ekipe mladih bodo tekmovale v devetih starostnih kategorijah. Najbolj pestro bo v soboto.

Koliko pa vi vlagate v dodatno izobraževanje?
V času pospešenega tehnološkega razvoja in velike mobilnosti prebivalstva je ključno, da smo naklonjeni ideji vseživljenjskega izobraževanja. Delež Slovencev, ki se dodatno izobražujejo, pada od leta 2010, a smo še vedno nad evropskim povprečjem. Največ se izobražujejo Švicarji in Skandinavci, na zadnjem mestu pa so Romuni in Bolgari.

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?
Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Razvoj možganov v zgodnjem otroštvu.
Otroški možgani imajo že ob rojstvu 100 milijard živčnih celic ali nevronov, ki začnejo med seboj tvoriti povezave. Majhni otroci se učijo s svetlobno hitrostjo – od rojstva do svojega tretjega leta – vsako sekundo ustvarijo 700 novih nevronskih povezav!

Otroci bodo med drugim telovadili s starši, babicami in dedki
Teden medgeneracijskega učenja, ki se bo začel danes in bo po državi potekal do petka, bo širšo javnost opozoril na pomen nenehnega učenja. Hkrati bo izpostavil, da ima bogato znanje vsaka od generacij, ki ga lahko prenese drugim. V projekt so se vključili različni partnerji od vrtcev in šol do domov za starejše in društev.

Prihodnost se začne z abecedo!
Unesco si že več desetletij prizadeva za višjo pismenost, ki bi vsem zagotovila pravico do znanja kot pogoj za boljše življenje. Današnji dan je od leta 1966 razglašen za mednarodni dan pismenosti. Z njim promovira pomembnost branja in pisanja ter opozarja, da izobraževanje ni nekaj samoumevnega. Letošnje geslo je Pismenost in trajnostne družbe.

Izpoved Tine Maze ganila Slovence in Italijane
Gazzetta dello Sport piše, da je dobitnica dveh olimpijskih zlatih kolajn Mazejeva naredila prelom, vendar le profesionalnega. Razšla se je z vodjo ekipe in kondicijskim trenerjem Andreo Massijem. "Težko je, ko te trenira partner. To povzroča preveč napetosti in stresa. Zdaj bom šla na morje in bom premislila o svoji karieri," je povedala Mazejeva.

Družinam prijazna podjetja
Bi bili mladi starši na delovnem mestu bolj produktivni, če bi si lahko vsaj malo krojili delovni čas, način dela in odnose s sodelavci? Je delo v podjetju, ki ima certifikat Družini prijazno, kaj drugačno od drugih?