Bibaleze.si

vzbujajo

Nosečnost
05. 03. 2025 05.00

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Družina in odnosi
20. 12. 2024 05.00

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?

Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2024 04.00

Kdo so visokoobčutljivi otroci?

Vsake toliko lahko še vedno zasledimo nerazumevanje globoko čutečih otrok, ki se zavedajo že najmanjših sprememb v svojem okolju in so zlahka prekomerno stimulirani. Ne gre za razvajenost, kot radi etiketiramo takšno vedenje, temveč za otroke, ki bolj zaznavajo, več razmišljajo in globlje čutijo. Govor je o visokoobčutljivih otrocih, ki jim je v zadnjem času namenjene vse več pozornosti.

Po porodu
10. 11. 2024 01.00

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?

Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Družina in odnosi
30. 10. 2024 05.00

Ali otroka vzeti s seboj na pogreb?

Po smrti bližnjega se starši vprašamo, ali je primerno vzeti otroke s seboj na pogreb. A moramo se zavedati, da odločitev pogosto ni naša, temveč otrokova. "Tudi na terapijah terapevti slišimo, kako je bilo ljudem v preteklosti hudo, ko jim starši niso pustili na pogreb, ki je bil zanje pomemben," opozarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Nosečnost
19. 10. 2024 03.15

Kaj, če nosečnica pade in se udari?

Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Problematični najstnik
10. 07. 2024 05.00

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?

Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Oto
21. 06. 2024 11.59

Z njimi bodo počitnice zabavnejše

Samo še nekaj dni nas loči od počitnic. Za starše, ki nimajo babic in dedkov pri roki, to predstavlja stres, saj je otroke težko animirati dva poletna meseca. Pa vendar obstaja rešitev, in sicer v obliki zabavnih in poučnih risank na priljubljenem programu OTO.

Vzgoja in vrtec
17. 05. 2024 03.30

Znaki, ki kažejo, da vas je vzgajala narcistična oseba

Odraščanje ob očetu ali materi, ki je narcis, zna imeti na posameznika dolgoročne posledice.

Otroške sobe
16. 01. 2024 04.00

Čas gnezdenja – kaj morate vedeti o pripravah na dojenčka?

Že babice so govorile, da se v času, ko ženska začne gnezditi, telo počasi pripravlja na porod. Priprava na dojenčka je prijetna, vznemirljiva in edinstvena izkušnja. Dobro zasnovana otroška sobica ali kotiček za dojenčka pa ne zagotavljata le varnega in udobnega prostora za novega družinskega člana, temveč tudi pomagata ustvariti negovalno okolje, ki spodbuja njegovo rast in razvoj. A kako se lotiti priprav? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Vzgoja in vrtec
25. 12. 2023 05.00

Zato je pomembno, da otroci niso zasuti z darili

Pregovor "Manj je več" velja tudi pri novoletnem obdarovanju, ki za nekatere otroke predstavlja izziv, kako od staršev in sorodnikov dobiti čim več. Zasipanje z dragimi darili, uresničevanje vseh otrokovih želja in – v nekaterih primerih – tudi podleganje njegovemu izsiljevanju lahko imajo številne posledice.

Resnične zgodbe
30. 09. 2023 05.00

'Mami sem zaupala, kaj počne očim, ko sva sama, a ni ukrepala'

So teme, o katerih je lahko govoriti, in so teme, ki so težke, žalostne in vzbujajo mnogo neprijetnih občutkov, še posebej, ko se zavemo, da gre za ranljive otroke, ki si sami ne morejo pomagati. Govorimo o žrtvah spolnih zlorab, ki nikoli ne bodo mogle povsem pobegniti pred svojimi travmatičnimi spomini, a si lahko opomorejo, če jim bomo za začetek verjeli in jim ponudili pomoč.

Vzgoja in vrtec
13. 07. 2023 05.00

Slovenska mamica: "Skupaj z otroki obiskujemo nudistične kampe"

Golota, otroci in nudizem so teme, ki zbujajo med starši različna in včasih zelo nasprotujoča si mnenja. Medtem ko nekatere družine prakticirajo nudizem skozi več generacij, so drugi pri razgaljanju svojih otrok precej bolj previdni in zadržani. V tem primeru zares ne moremo govoriti o prav ali narobe, je pa pomembno, da se zavedamo nenapisanih pravil in tveganj.

Prosti čas
27. 06. 2023 05.00

Počitnice – priložnost za vpogled v svojega otroka?

Počitnice so tisti deli šolskega leta, ki ga ima večina otrok najraje in se ga najbolj veseli. Učenec, ki resno dela skozi šolsko leto, potrebuje počitnice. Pri posameznikih, ki oddiha nimajo pogosto, poročajo o naveličanosti in otopelosti. Enako je pri šolarjih, še posebej, če so ti mlajši in jih zanima predvsem igra, saj je ta pomemben element za zdrav razvoj otroka. Raziskave razvojne psihologije kažejo, da otrok po sedmem letu starosti želi početi tudi kaj resnega in to v šoli tudi počne. Vendar je še vedno otrok, zato je šolsko leto zasnovano tako, da so med poukom počitnice, ki naj bi bile namenjene prosti igri, raziskovanju in druženju. Tako postanejo počitnice pomemben vir izkušenj, pridobljenega znanja in socialnih veščin.

Očkov kotiček
05. 06. 2023 05.00

Zelo pomembno je, da si očka vzame čas zase

Vijuganje med družinskimi obveznostmi, službo, skrbjo za partnerski odnos in vsem tistim, kar nam postreže življenje, zahteva veliko časa in energije. Ob vsem tem se marsikdo sprašuje, ali si je v današnjem tempu življenja sploh mogoče izboriti nekaj časa zase, spet drugi morda meni, da si je vzeti čas zase nekaj sebičnega. Pa je res? Oba starša, tako oče kot mati, potrebujeta čas, ki ga namenita izključno sebi, saj le izpolnjena in zadovoljna soustvarjata optimalno družinsko okolje za razvoj otrok. Tokrat se posvečamo predvsem očetom, ki seveda potrebujejo čas za hobije, občasno druženje s prijatelji in vse tisto, kar jih sprošča ter polni z dobro energijo.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Prosti čas
31. 03. 2023 05.00

5 top idej za spomladanska druženja z otroki

Pomlad je čas, ko se prebudi narava in se lahko na vsakem koraku navdušujemo nad cvetlicami, živahnimi barvami, ptičjim petjem, lahkotnimi oblačili, žuborečimi potočki in še in še. In kaj je najboljše? Da je tudi vreme bolj prijazno. Vse to pa je kot nalašč za spomladanska druženja, na katerih se lahko imamo naravnost čudovito s svojimi najmlajšimi.

Po porodu
15. 02. 2023 05.00

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"

"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Vzgoja in vrtec
19. 01. 2023 05.00

Čustveno partnerstvo: Ko starši iščejo čustveno podporo pri otroku

Pri čustvenem partnerstvu gre za družinsko dinamiko, kjer eden od staršev (lahko tudi oba) išče čustveno podporo pri otroku. Zdravih razmejitev v takšnem sistemu ni, saj otrok nezavedno postane del starševskega sveta in prevzame vlogo tolažnika, podpornika.

Novice
11. 11. 2022 08.00

Kapljice CBD za otroke – da ali ne?

Ko je otrok težko ali pa celo neozdravljivo bolan, se starši pogosto obrnejo tudi na alternativne metode zdravljenja, s katerimi skušajo olajšati že tako težko življenje svojih otrok. V zadnjih letih so še posebej priljubljene kapljice CBD, ki pa pri mnogih starših še vedno vzbujajo dvome.

Družina in odnosi
07. 11. 2022 09.11

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo

Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Otroška imena
19. 08. 2022 05.00

Ime za 'borbene' deklice, zmagovalke

Med vsemi imeni, ki so na voljo, se starši po navadi odločijo za tisto, ki njim osebno nekaj pomeni, jim je že od nekdaj všeč ali pa jih morda spomni na nekoga, ki jim je ljub. Tokrat vam predstavljamo starejše ime za deklice, ki je postalo pri nas izjemno priljubljeno po koncu 2. svetovne vojne.

Resnične zgodbe
17. 08. 2022 05.00

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?

Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Intervju
23. 03. 2022 09.59

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'

Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Nosečnost
15. 02. 2022 04.45

Nočne more v času nosečnosti

Zelo običajno je, da je spanje v času nosečnosti moteno. Številne nosečnice imajo zaradi stalnega pritiska na mehur nočne "pohode" v kopalnico, svoje doda tudi bolj ali manj intenzivno gibanje ploda, ki prebuja bodočo mamico, pojavljajo se lahko tudi številne skrbi, zaradi katerih noč ostane prebedena. Posebna tema, ki ji velja nameniti več pozornosti, pa so nosečniške nočne more, ki so v tem obdobju precej pogoste.

Družina in odnosi
13. 08. 2021 07.47

Vse kar morate vedeti ob ločitvi

»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Družina in odnosi
19. 05. 2021 10.04

Zapis, ki odmeva: 'Vsaka ženska žal ni primerna za materinstvo'

Je res vsaka ženska primerna za materinstvo? Je ljubezen do otroka res brezpogojna? Smo vsi ustvarjeni za starševstvo? Kakšne posledice so lahko, če ima otroka nekdo, ki je narcisoiden, vase usmerjen, sebičen? Na spletu smo našli zapis, ki govori ravno o tem. Marsikdo se bo najbrž v besedah avtorice prepoznal tako ali drugače.

Nosečnost
19. 03. 2021 14.51

Kaj pa če ne bom dovolj dobra mama?

Vloga mame je ena najlepših, a tudi najtežjih, z njo povezane pa so tudi številne skrbi. Te se velikokrat začnejo že med nosečnostjo, ko bodočo mamico prevevajo misli o tem, ali se bo znašla v tej odgovorni vlogi. Zbrali smo najpogostejše skrbi, ki se pojavljajo v predporodnem obdobju.

Družina in odnosi
27. 01. 2021 07.38

Zaradi občutka slabe vesti delamo tudi napake

Želimo si biti najboljši starši, a včasih ne zmoremo vsega, kar smo si zadali, saj smo razpeti med tisoč in eno obveznostjo in časom, ki si ga želimo preživeti s svojim otrokom. Slaba vest je tako vedno prisotna, saj se nam zdi, da nikoli ne naredimo dovolj.

Šola in splet
05. 01. 2021 07.50

Tega naj najstniki ne počnejo na internetu

Najstniki internet pogosto uporabljajo kot platformo za preizkušanje lastnih meja. Lažen občutek anonimnosti in svobode, ki ju daje splet, pa lahko pusti resne posledice. Česa najstniki ne bi smeli početi na internetu?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863