vzgoje

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +
Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Zvezdnik o sinu z redko boleznijo: "Še vedno se borimo"
Zvezdnika poznamo predvsem kot igralca, o osebnem življenju pa ponavadi ne želi govoriti. Zaradi ozaveščanja pa je pred časom naredil izjemo in spregovoril o življenju s sinom, ki ima redko bolezen.

Fantastična družina Prevc, sinonim za uspeh
Družina Prevc je s svojimi izjemnimi dosežki v smučarskih skokih osvojila srca ljubiteljev športa po vsem svetu. Njihova zgodba ni zgolj zgodba o uspehu, temveč tudi o trdem delu, vztrajnosti in predvsem o močni družinski podpori, ki je omogočila, da so se povzpeli na svetovni vrh.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Kaj lahko storite, če vaš otrok ukrade denar in laže o tem?
Najverjetneje nikoli ne bi pomislili na to, da bi vam otrok lahko iz denarnice odtujil denar. A vendar se lahko zgodi. Kako ravnati v tem primeru? Na kakšen način se pogovoriti z njim? Preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Hollywoodski par brez glamurja: Njun pristop k vzgoji otrok preseneča vse
Eva Mendes in Ryan Gosling sta lep primer hollywoodskega para, ki kljub slavi in bogastvu daje prednost preprostosti, skromnosti in trdemu delu. Njuna vzgoja otrok temelji na vrednotah, ki se osredotočajo na notranjo moč, samostojnost in poštenost.

To so najpogostejše napake novopečenih staršev
Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Goldie in Kate: Različna pristopa, a enaka ljubezen do otrok
Mati in hči, Goldie Hawn in Kate Hudson, sta hollywoodski zvezdi, ki sta dosegli velik uspeh, a njuni pristopi k starševstvu se zelo razlikujejo. Medtem ko Goldie zagovarja sproščen in svobodoljuben pristop, Kate sledi bolj strukturirani in disciplinirani metodi vzgoje svojih otrok.

Kako postaviti otroku meje brez škodljivih metod?
Postavljanje meja otrokom je ključnega pomena za njihovo rast in razvoj, vendar ne zahteva stroge kazni ali kričanja. Psihologinja pojasnjuje, kako lahko starši postavijo meje na spoštljiv in učinkovit način, brez uporabe škodljivih metod.

Smučanje z otroki brez stresa: nasveti za varen in zabaven smučarski dan
Smučanje je odlična zimska aktivnost za otroke, ki prinaša gibanje na svežem zraku, veselje in dragocene družinske spomine. Da bo dan na snegu res brezskrben in zabaven, sta ključni ustrezna oprema in dobra organizacija. Kako se nanj najbolje pripraviti, svetuje učiteljica smučanja Lea Nežmah.

Skrivnosti vzgoje Melanie Trump: 3 preprosta pravila za srečno družino
Melania Trump, sveža prva dama ZDA, je znana po tem, da je vedno postavljala svojo družino na prvo mesto. V vzgoji svojega sina Barrona je sledila trem ključnim načelom, ki jih je delila v svojih redkih intervjujih. Spoštovanje individualnosti, moč staršev in pomembnost časa zase so vrednote, ki jih zelo poudarja.

Znaki, ki kažejo, da smo bili kot otroci čustveno zapostavljeni
Psihologi navajajo najpogostejše znake, ki kažejo, da smo bili kot otroci čustveno zapostavljeni.

Učinkovit način vzgoje: kako pohvale izboljšajo obnašanje otroka
Pohvale so močno orodje, ki lahko pozitivno vplivajo na obnašanje vašega otroka. S pravim pristopom lahko spodbujate želene spremembe, povečate samozavest in izboljšate odnose. Preberite si, kako pohvalo uporabiti na pravi način.

Kje je bila ta neskončna potrpežljivost, ko sem bila jaz otrok?
Ko naši starši preidejo v vlogo starih staršev, lahko opazimo presenetljive spremembe v njihovem obnašanju. Zdi se, da so postali bolj potrpežljivi, prijazni in razvajajoče naravnani do svojih vnukov, kar pogosto povzroči mešane občutke. Medtem ko te spremembe lahko prinesejo veselje, pa lahko včasih tudi boleče spomnijo na obdobja, ko tega ni bilo v našem otroštvu.

Pismo princese Diane osvetlilo ljubečo vez med bratoma pred njunim sporom
V pismu, ki ga je Diana poslala svoji hišni pomočnici, je opisala čustveno povezanost med bratoma, ki sta bila tedaj neločljiva. A danes, po letih napetosti in javnih konfliktov, ta vez, ki je nekoč cvetela, skoraj ne obstaja več.

Stare vrednote, ki še vedno oblikujejo boljši svet
Svet se je v primerjavi s pred 20 ali 30 leti zelo spremenil. Spremenil pa se je tudi način, kako starši vzgajajo svoje otroke. A še vedno obstajajo dragocene in čudovite življenjske lekcije iz preteklosti, ki pomagajo pri oblikovanju lepšega sveta.

To so zvezdniki, ki so pred slavo delali v slabo plačanih službah
Slavne včasih tako častimo, da pozabimo, da so pravzaprav le ljudje kot vsi ostali. Čeprav so mnogi znani posamezniki svojo kariero začeli že pri rosnih letih, so številni najprej delali v običajnih službah, da bi si zaslužili za preživetje, medtem ko so vztrajali pri svojih velikanskih sanjah.

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom
Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Ko vas malček udari: Kako se pravilno odzvati
"Občutki, ko te udari otrok, so precej neprijetni. Pojavijo se frustracija, občutek sramu, nelagodja, tudi ponižanja," opisuje svojo izkušnjo mamica triletnika.

Otroci z OŠ Glazija: junaki, ki so premagali ovire in navdihnili skupnost
December je mesec topline, povezovanja in dobrih del. Prav poseben del tega prazničnega duha so otroci z Osnovne šole Glazija iz Celja, ki s svojo ustvarjalnostjo in srčnostjo spodbujajo dobrodelnost ter opozarjajo na nujnost vključevanja otrok s posebnimi potrebami v družbo.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Prednosti nošenja rabljenih oblačil za otroke
Recikliranje postaja vse bolj pomembno, saj si prizadevamo zmanjšati količino odpadkov in zaščititi okolje. Eno od področij, kjer lahko recikliranje pomembno vpliva na okolje, je svet otroških oblačil in izdelkov. Stara, rabljena oblačila pa pravzaprav ponujajo številne praktične prednosti za otroka.

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu
Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Ključne tegobe novopečenih staršev (in kako jih rešiti)
Tako kot vsaka večja življenjska prelomnici prinese tudi prehod v starševstvo številne izzive. Ne glede na to, kako dobro načrtujemo in se pripravljamo na novo vlogo, kasneje vedno spoznamo, koliko se moramo še naučiti o vzgoji in odnosu s partnerjem. V tem obdobju se najpogosteje pojavijo konflikti in nestrinjanja glede vzgoje, financ, gospodinjskih opravil in partnerskih pričakovanj. A z nekaj sočutja, kompromisov in ljubezni lahko mirno prekrmarimo tudi napornejša obdobja.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Nenavadni starševski stili: ste tiger, delfin ali meduza?
Starševstvo se včasih zdi, kot da bi se prebijali skozi divjo džunglo, pri čemer vsak dan prinaša edinstvene izzive, ki zahtevajo prilagodljivost, potrpežljivost in vzdržljivost. Tokrat na malce drugačen način izpostavljamo različne stile starševstva, ki so jih navdihnile živali: tiger, meduza in delfin. Vsak slog odraža edinstven pristop pri postavljanju meja, vodenju in hkrati spodbujanju otrokove neodvisnosti. A da ne bo pomote, ne gre za nič drugega kot za vsem znane starševske sloge – avtoritaren, avtoritativen in permisiven.