vzgojni zavod

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Obstajajo tudi brezčutni otroci, ki lahko postanejo psihopati
Po besedah ravnateljice Leonide Zalokar iz Vzgojnega doma Planina obstajajo tudi otroci, ki so popolnoma brezbrižni, brez občutka krivde, brez slabe vesti, z nezmožnostjo vživljanja v druge, z egocentričnim vedenjem. Takšni otroci so celo delovali zlobno, preračunljivo in nevarno. Odrasle s takšnimi značilnostmi imenujemo psihopati in čeprav so tudi otroci takšni, je pri nas to še vedno tabu tema.

Na katerih šolah je največ dijakov?
Med več kot 150 srednjimi šolami v Sloveniji so po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport največje tri zdravstvene šole, in sicer v Celju, Novem mestu in Ljubljani, ki jih je v minulem šolskem letu obiskovalo po več kot tisoč dijakov. Med slovenskimi gimnazijami je z 958 dijaki največja v Kranju.

Delo zavodov za vzgojo otrok s čustvenimi motnjami pod drobnogledom
Zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi motnjami primerno izpolnjujejo svoje poslanstvo. Vprašljivo pa je, da so v skupinah skupaj mladostniki s kriminalno preteklostjo in mladostniki, ki so vključeni v zavode zaradi težav v družini, ugotavlja državni preventivni mehanizem v poročilu za lani.

Prvič v šolo
Jesen prinaša za nekatere novo obdobje. Otroci, ki so zadnje leto še brezskrbno uživali v vrtcu, bodo zakorakali v prvi razred osnovne šole. To je velik korak tako za malčke kot za starše.