Bibaleze.si

vzorec

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Najstniki
25. 03. 2025 05.00

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?

Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Malček
03. 03. 2025 05.00

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?

Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Dojenček
04. 02. 2025 05.00

Zakaj so dojenčki, rojeni v februarju, tako posebni

Nosečnice, ki bodo ta mesec rodile, lahko pričakujejo posebno zanimive dojenčke. Statistika kaže, da imajo ljudje, rojeni v najkrajšem mesecu v letu, določene posebne lastnosti.

Malček
10. 01. 2025 05.00

Tudi triletniki imajo lahko težave s samopodobo

Samopodoba je naša predstava o tem, kdo smo, kakšni smo in kaj počnemo. Del samopodobe pa ljudje zaradi pritiskov okolice gradimo tudi na svojem zunanjem videzu. Ker je videz postal v sodobnem času tako zelo pomemben, se z njim ukvarjajo že zelo majhni otroci. Zato se je potrebno z otroki že od malega iskreno pogovarjati o tem.

Družina in odnosi
24. 12. 2024 05.00

Toksične povedi, ki jih stari starši govorijo svojim vnukom

Zdrav odnos, ki ga otrok vzpostavi s svojimi starimi starši, je zagotovo zelo dragocen in nanj lahko vpliva vse življenje. A mnogokrat imajo lahko stari starši kljub dobrim namenom slab vpliv. Tokrat bo beseda tekla o toksičnih povedih, ki jih dedki in babice pogosto govorijo svojim vnukom, pa bi bilo bolje, če jih ne bi.

Vzgoja in vrtec
23. 12. 2024 14.45

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vsega

Ljubitelji snega si zagotovo želite uživati na belih strminah, a kot že nekaj let, se bo najbrž tudi letošnjo zimo po snežne radosti treba odpraviti na kakšno višjeležeče smučišče. Zakaj torej ne bi ubili dveh muh na mah in zimskih radosti kombinirali s spoznavanjem novih pokrajin? Poiskali smo nekaj družinam prijaznih smučišč v soseščini, dodajamo pa še nekaj praktičnih nasvetov, kako poskrbeti za brezskrbno uživanje na snegu.

Očkov kotiček
07. 11. 2024 04.00

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom

Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Za mami
05. 11. 2024 04.00

Zvezdnica priznava, da je težko prekiniti vzorce iz otroštva

Zvezdniška igralka Eva Mendes, mamica dveh otrok, je odkrito spregovorila o težavah, s katerimi se sooča kot starš, ena izmed njenih izpovedi pa bo verjetno blizu mnogim staršem današnjega časa.

Spanje in dojenje
05. 11. 2024 01.00

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?

Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

Problematični najstnik
20. 10. 2024 03.00

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka

Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Dojenček
11. 10. 2024 05.00

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Problematični najstnik
09. 10. 2024 03.30

Kaj storiti, ko vam najstnikovo obnašanje uide izpod nadzora?

Neobvladljivo obnašanje pri najstnikih je pogosto zunanji znak intenzivnih čustev, s katerimi se ne znajo spoprijeti. Preverite, kako jim pomagati.

Vzgoja in vrtec
22. 09. 2024 05.00

Ti štirje znaki so očitni za narcistično mamo

Pogosto si zatiskamo oči pred dejstvom, da je naš starš oseba z manipulativnimi nagnjenji. A obstaja kar nekaj znakov, ki nakazujejo na to, da nas je vzgajala oseba z narcistično motnjo.

Vzgoja in vrtec
06. 09. 2024 03.45

Takšne so posledice kričanja na otroka

Verjetno ni starša, ki v trenutkih utrujenosti in nemoči ne bi vsaj kdaj povzdignil glasu nad otrokom. A kakšne so posledice, če postane kričanje vzgojna metoda in edini način, s katerim ima starš občutek, da otroka obvlada? Kričanje ima lahko kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se običajno kažejo kot razdražljivost in agresija, tesnobnost, nizka samopodoba in depresija. Več o tipih kričanja in njegovih posledicah preberite v nadaljevanju.

Šola in splet
03. 09. 2024 01.45

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo

Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Nosečnost
28. 08. 2024 04.15

Gibanje dojenčka v trebuhu: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Nekatere nosečnice navajajo, da je njihov otrok vso nosečnost razmeroma miren, nekatere bodoče mamice pa gibe ploda doživljajo kot zelo dinamične. Kdaj je gibanje dojenčka v trebuhu normalno, kdaj pa je treba skrbeti?

Malček
16. 08. 2024 14.51

Hojica – da ali ne?

Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Šola in splet
20. 07. 2024 05.00

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?

Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Za mami
20. 06. 2024 05.00

Sindrom hladne matere

O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

Vzgoja in vrtec
18. 06. 2024 04.45

Znaki in lastnosti narcističnih otrok

O narcisizmu pri otrocih se dokaj malo govori, saj ga je zaradi intenzivnega razvoja otroka zelo težko opredeliti. Otroci gredo namreč skozi različne razvojne faze, ki na nekaterih mestih spominjajo tudi na narcistične lastnosti. Kljub temu pa je dobro vedeti, da otrok lahko izraža povečano narcistično vedenje. Kaj je zanj značilno, kakšni so sploh možni vzroki za razvoj narcisizma in kako ukrepati, preverite v spodnjem prispevku.

Vzgoja in vrtec
07. 06. 2024 04.15

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti

Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Družina in odnosi
15. 05. 2024 05.00

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka

Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Vzgoja in vrtec
06. 05. 2024 05.00

9 nasvetov za brezskrbno uvajanje v vrtec

Vključitev v vrtec je za otroka in celotno družino velik korak, ki si zasluži veliko pozornost in skrb. Prvi vstop v svet bo zaznamoval tudi vsak naslednji odhod od doma. Prehodi, ki bodo nadalje sledili, bodo prijetnejši ali pa še bolj stresni, saj se bo v otrokovo telo zapisal vzorec sprejemanja izzivov ter stopnja zaupanja do sebe, staršev in zunanjega sveta, ki ga bo spremljal skozi vse nadaljnje življenje.

Družina in odnosi
20. 02. 2024 05.00

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev

Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Očkov kotiček
14. 02. 2024 08.33

Kako na deklice vpliva odraščanje brez očeta

Odnos med očetom in hčerko igra ključno vlogo pri njenem čustvenem in psihološkem razvoju. Oče ji nudi ljubezen, vodstvo in podporo. Njegova prisotnost ji pomaga oblikovati samospoštovanje, zaupanje in varno navezanosti. Je prvi moški v njenem življenju, ki ji predstavlja neke vrste zgled, in lahko močno zaznamuje njen kasnejši odnos do moških. Kaj pa, če je deklica odraščala ob očetu, ki je bil fizično ali čustveno odsoten?

Po porodu
20. 11. 2023 05.00

6 načinov, kako biti telesno pozitivna mamica

Se ujamete med opazovanjem v ogledalu in nesrečnim pogledom: 'Kdaj sem pridobila takšno postavo?' Ob tem vas lahko opazujejo tudi vaši otroci in prevzemajo vzorce nezadovoljstva z lastnim telesom. A prav gotovo si ne želite, da bi med odraščanjem čutili enako do svojih teles, kar čutite same. Kako spremeniti vzorec in sprejeti svoje telo?

Za mami
13. 11. 2023 05.00

Ste dobra mama? 4 slogi starševstva, ki škodijo vašim otrokom

Če ste tudi sami starš, potem veste, da je vzgoja otrok vse prej kot preprosta. Vsak ima svoje vzgojne metode, svoje pristope. Pogosto temeljijo na tem, kar smo sami prejeli v otroštvu. Obstajajo pa štirje slogi starševstva, ki lahko otrokom dolgoročno škodijo. Preverite, kateri.

Družinsko življenje
21. 09. 2023 05.00

'Obžalovala bi, če bi zamudila njuno otroštvo zaradi nečesa kvazi bolj pomembnega'

Znana slovenska igralka, ki ima vedno kopico obveznosti, je z nami spregovorila tudi o izzivih, ki jih prinaša usklajevanje materinstva in delovnih obveznosti ter kako zahtevno je dandanes biti "prisotna" mama.

Družina in odnosi
04. 09. 2023 05.00

Nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo

Odnos med materjo in hčerko velja za enega najbolj kompleksnih in izjemno globokih. Lahko predstavlja vir neverjetne topline in radosti ali pa težke stiske in konfliktov. V nadaljevanju sledijo vse tiste nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo, ki imajo pomemben vpliv tudi v odraslem življenju.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863