z nogami

Za očka: Kako se povezati z dojenčkom?
Kljub temu da sta si starša enakovredna, je mama tista, ki se prej začne povezovati z otrokom, saj je ta že od samega začetka v njenem telesu in na ta način mati čuti njegove gibe, premike in brce ter se že zaveda njegovega obstoja. Medtem pa očetje po navadi še povsem ne dojamejo, da se jim bo pridružilo malo bitjece, vse dokler ga prvič ne zagledajo in prejmejo v naročje. In od tistega trenutka naprej steče povezovanje med očetom in otrokom. Na kakšne načine ga lahko okrepite? Preverite.

Nasveti za očete, ki si želijo biti prisotni pri porodu
Se predvideni datum poroda bliskovito približuje? Se sprašujete, na kakšen način ste lahko najboljša opora svoji partnerici pri porodu? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov.

Na skrivaj se že nekaj mesecev dobiva s sodelavko
Velikokrat se zgodi, da je družina na prvi pogled videti srečna. Zdravi otroci, starša z dobrimi zaposlitvami, urejene bivalne razmere, počitnice vsaj dvakrat v letu. Na prvi pogled popolna družina, ki uživa srečno in izpopolnjeno življenje. A le na zunaj. Partner, ki daje vtis skrbnega in odgovornega očeta ter moža, se že nekaj mesecev skrivaj dobiva s svojo novo sodelavko ...

Zakaj dojenčki stiskajo pesti?
Dojenčki v prvih mesecih življenja pogosto močno stiskajo pesti, kar opazijo številni novopečeni starši in jih včasih zaradi tega skrbi. Čeprav se morda zdi zaskrbljujoče, je stiskanje pesti pri dojenčkih povsem normalno in služi več razvojnim namenom. Preverite, zakaj dojenčki stiskajo pesti in kdaj bi morali biti starši pozorni.

Zakaj po porodu pride do nenadzorovanega drhtenja celega telesa?
Ne bodite presenečeni, če se boste po porodu začeli tresti. Večina žensk doživi po porodu močno tresenje celega telesa, predvsem pa v predelu stegen in nog. Zakaj do tega pride in na kakšen način lahko umirite telo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Ko najstniška hči šepne: Mama, noseča sem ...
Včasih se nosečnost enostavno zgodi. Nepričakovano, nehoteno in takrat, ko zanjo zares ni pravi čas. Eno izmed takšnih obdobij je zagotovo zanositev v času najstništva, ki sproži številne dileme, strahove in težka občutja. Kako se odzvati v takšnih primerih in kako svoji hčeri sočutno stati ob strani?

Super ideje za družinske izlete po slovenski obali
Starši vedno znova iščemo dobre ideje za najrazličnejše izlete, na katerih bi kakovostno preživeli čas s svojimi otroki, hkrati pa si želimo skupaj z njimi ustvarjati čudovite spomine, ki bi se jih z nasmehom spominjali tudi takrat, ko smo zasuti s številnimi obveznostmi. Včasih nam ni treba iti prav daleč, da bi pozabili na vsakodnevne skrbi, se malo odpočili ter skupaj z najmlajšimi uživali v tisoč in eni lumpariji.

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'
Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih
Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'
Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?
Občutek, da nam nekdo stoji ob strani, ko smo na kateri izmed življenjskih preizkušenj, je neprecenljiv. Ena izmed teh je prav gotovo tudi prihod novorojenčka. Mati v tem obdobju potrebuje vso podporo okolice, da bi bila kar se da pomirjena in čustveno stabilna. O tem, kakšno vlogo nosi oče otroka pri podpori matere in samem porodu, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, študentko zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinjo Sočutnega varstva otrok.

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic
Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

5 laži, ki sem jim verjela, ko sem postala mama
Mlade mamice še posebej v današnjem času virtualnih objav svoje življenje mnogokrat prikazujejo kot idilično, čeprav se za štirimi stenami morda odvija pravo kaotično stanje, ki vsebuje veliko stresa, neprespanih noči, joka in kronične utrujenosti. Zato marsikatera mamica misli, da ni dovolj dobra, da ji ne gre od rok in da bi lahko bila boljša. In verjame, da je stanje, v katerem se je znašla njena nova realnost, stalnica. A otrok hitro raste, odrašča in se razvija.

Triki, s katerimi si lahko olajšate poletno nosečnost
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Od komandosa do medvedka ... 6 stilov kobacanja otrok
Kobacanje ali plazenje otroka je eden ključnih gibalnih mejnikov v otrokovem zgodnjem razvoju. Zgoditi se mora nekje med osmim in devetim mesecem starosti in traja ponavadi od tri do štiri mesece, preden se otrok začne postavljati na noge. A stilov kobacanja je več in vsak malček se tega loti po svoje.

Nežka Koritnik: Spodbujam vse nosečnice, da ohranijo telesno aktivnost
Nosečnost je obdobje, v katerem je zdrav življenjski slog še toliko bolj v ospredju, saj si vsekakor želimo, da bi bilo vse v redu. Marsikatera nosečnica se vadbi raje izogiba, a ohranjanje vitalnosti in dobre kondicije je zaželeno tudi v tem času. O prednostih telovadbe smo se pogovarjali z Nežko Koritnik, ki je tudi inštruktorica pilatesa za nosečnice.

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

To so vaje, ki jih lahko izvajate v času nosečnosti
Zelo priporočljivo je, da v času nosečnosti ohranjate vitalnost in čas posvečate tudi telesni aktivnosti. Marsikatera nosečnica se vadbam raje izogiba in aktivnost ohranja s sprehodi. Tudi s tem ni nič narobe, smo pa za vas pripravili nekaj vrst vaj, ki jih lahko poleg sprehodov brez skrbi izvajate kar doma v dnevni sobi.

Vstopite v novo šolsko leto z novo otroško sobo
Konec počitnic se bliža z bliskovito hitrostjo, ob začetku novega šolskega leta pa bo treba poskrbeti tudi za otroško sobo. Otroške sobe so pravzaprav otrokov svet in hkrati kotiček za učenje, zato je potrebno poskrbeti, da bosta v njih priprava na pouk in delanje domače naloge čim bolj prijetna.

Znane Slovenke o prvem šolskem dnevu
Brezskrbno poletno uživanje se je danes umaknilo 1. septembru, datumu, ki so se ga številni šolarji že veselili. Kako pa se ob tej prelomnici počutijo znane Slovenke?

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'
Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba
Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Seznam stvari, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati
Današnji svet se nagiba k temu, da mora vedno in povsod izraziti mnenje o vsem. Posledično nosečnice zaradi vseh predlogov, nasvetov in mnenj okolice vedno skrbi, če ravnajo prav. Zato smo pripravili seznam reči, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati nikomur, niti razlagati, zakaj to počnete.

Porod kot najbolj travmatična izkušnja
Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

'Vzel mi je vse, kar bi lahko postala ...'
Mamica Ana nam je zaupala pretresljivo zgodbo o spolnih zlorabah v otroštvu. Babičin partner jo je zlorabljal in ji ob tem zatrjeval, da to počne zato, ker je nekaj posebnega…

Nasveti, s katerimi boste lažje 'preživeli' v družbi triletnikov
Verjetno ste že slišali za izraz "threenager". Ta izraz označuje triletnika, ki kaže vse znake tega, da ravnokar prehaja skozi 'mini' puberteto. No, podobno je tudi z dvoletniki. Zato smo za vas pripravili nasvete, s katerimi si lahko življenje z njimi nekoliko olajšate.

Mamina prepovedana ljubezen
Čeprav se sliši zelo privlačno, da bi me razvajal še ljubimec, imam preveč rada svojega moža, da bi si privoščila skok čez plot. Tudi če je v igri zelo postaven mladenič z mišicami …

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!