z zdravili

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Izjemen uspeh: Presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku
Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je dosegel izjemen uspeh na področju transplantacij srca, saj so uspešno izvedli presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku.

Tragična zgodba: Vplivnica zlorabila lastno hčer za spletne donacije
Vznemirljive obtožbe so pred nekaj dnevi pretresle svet. Ženska naj bi svoji hčerki brez medicinskega dovoljenja dajala strupena zdravila, medtem ko je dokumentirala otrokov fizično in čustveno trpljenje za pridobivanje donacij in povečanje svojega spletnega profila.

Ko zboli otrok: Kaj storiti, ko se pojavita driska in bruhanje
Ko otrok zboli, so starši pogosto zaskrbljeni, sploh če se pojavijo simptomi, kot sta driska in bruhanje. Te težave so lahko zelo neprijetne in včasih precej zastrašujoče, vendar je ključno, da starši vedo, kako ravnati, da zagotovijo pravilno oskrbo in pomagajo otroku, da se čim hitreje okrepi.

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam
Norice so najpogostejša nalezljiva izpuščajna bolezen, ki jo povzroča virus varičele zostra iz družine herpes virusov. Večina ljudi preboli norice že v otroštvu. Pri otrocih potekajo blago z značilnim mehurčkastim izpuščajem na koži, pa tudi sluznicah in spolovilu, praviloma jih spremlja tudi povišana telesna temperatura, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti
Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Kaj je ovulacija in na katere dni ste najbolj plodni?
Vsak mesec – približno 7 do 10 dni po menstruaciji – se jajčece sprosti iz jajčnika v procesu, imenovanem ovulacija. Ko jajčece potuje po jajcevodu v upanju, da bo oplojeno, bo preživelo do 24 ur, preden se tako imenovano 'zanositveno okno' zapre do naslednjega ciklusa. A kakšni so znaki ovulacije?

Slavna pevka razkrila razlog, zakaj ne more imeti otrok
"Tega do sedaj še nisem povedala. A na žalost nikoli ne bom mogla imeti svojih otrok," je v nedavni izjavi razkrila pevka in ameriška ljubljenka, Selena Gomez. Razlog za to naj bi bila bolezen.

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože
V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome
Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih
Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Takrat je čas, da posežemo po probiotikih za otroke
Če se prehranjujete raznoliko in vaši otroci normalno rastejo ter se zdi, da nimajo prebavnih težav, potem verjetno ne potrebujete probiotičnega dodatka. Če pa se pri otroku pojavijo določeni simptomi in znaki, pa je morda čas, da začnete probiotike dodajati v otrokovo prehrano. Kaj sploh so probiotiki in kako delujejo?

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod
"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Solna soba za otroke - kako deluje in komu pomaga?
Za solno sobo sem prvič slišala pred nekaj leti v družbi več mamic. Znanka jo je redno obiskovala s sinom z astmo in zaupala nam je, da mu vsako leto nudi solne terapije, saj opaža, da mu zelo pomagajo in da ima manj težav z dihanjem. Prav tako je bil čez zimo manjkrat prehlajen in je manj kašljal kot prejšnja leta, k čimer je po njenem mnenju pripomogel ravno obisk v solni sobi.

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov
Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

5 najpogostejših starševskih napak, zaradi katerih so otroci pogosto bolni
Današnje generacije otrok bi morali nekoliko bolj utrditi, se strinjajo strokovnjaki. Pomembno je, da delamo na preventivi, kar poleg rednega in doslednega umivanja rok in raznolike prehrane pomeni tudi čim več gibanja na svežem zraku.

Vse o parazitu, ki je eden največjih človekovih škodljivcev
Za razliko od večine drugih parazitskih bolezni so gliste v razvitem svetu zelo razširjene, slabe higienske razmere ter toplo in vlažno podnebje pa so jim izjemno naklonjeni. Preverite, kakšni so simptomi in kako se jih znebiti.

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni
Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Oče deklice, ki je prodajala krofe, da bi mu pomagala pri zdravljenju, je bolje
Nina Ninković, deklica, ki šteje komaj 11 pomladi, je pred nekaj meseci osvojila srca javnosti. Na ulici je prodajala krofe, da bi zbrala denar za zdravljenje bolnega očeta.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Mamino duševno zdravje je pomembnejše kot kdaj koli prej
Materinstvo je izjemno obdobje, polno ljubezni in nežnosti, na drugi strani pa tudi izzivov in velikih sprememb. V vsem tem čustvenem vrtiljaku po porodu mati zlahka pozabi nase in se hitro znajde pod prevelikim pritiskom, ki ima posledice na duševno zdravje. Kako prepoznati tovrstne izzive in jih reševati? V tokratnem prispevku.

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija
Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"
Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!
Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.