Bibaleze.si

zaščitimo

Novice
16. 01. 2025 10.51

Tragična zgodba: Vplivnica zlorabila lastno hčer za spletne donacije

Vznemirljive obtožbe so pred nekaj dnevi pretresle svet. Ženska naj bi svoji hčerki brez medicinskega dovoljenja dajala strupena zdravila, medtem ko je dokumentirala otrokov fizično in čustveno trpljenje za pridobivanje donacij in povečanje svojega spletnega profila.

Porodne zgodbe
03. 01. 2025 05.00

Mamice, zaščitite prve trenutke

Mamicam po porodu je pomembno, da imajo svoj čas za prvi stik z otrokom, brez motenj. To omogoča čustveno povezovanje, ki je ključno za zdravje tako matere kot otroka. Kaj pa, ko temu ni tako. Neprijetna zgodba novopečene mamice odmeva na spletu.

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Zdrav otrok
23. 11. 2024 05.00

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D

Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Razvoj in odnosi
20. 11. 2024 05.00

Nespoštljiv odnos najstnika do staršev in preizkušanje meja – kako ravnati?

Najstniška kršitev mej in nespoštljivo obnašanje sta za obdobje pubertete precej normalna, saj se še sama struktura možganov ni dovolj razvila. Najstnik tako ne zmore obvladovati svojih impulzivnih čustev. Prav tako se občutek za odgovornost razvije nekje do 21. leta. Zaradi tega najstniki pogosto ne dojemajo popolnoma posledic svojih dejanj, so impulzivni in nagnjeni k nepremišljenemu vedenju.

Nosečnost
25. 10. 2024 01.00

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti

Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Prehrana v nosečnosti
30. 08. 2024 05.00

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice

Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Družina in odnosi
20. 08. 2024 04.10

Najpogostejše napake, ki ubijajo otrokovo ustvarjalnost

Ste kdaj pomislili – dovolite svojemu otroku preprosto ustvarjati, zgolj zato, da bi ustvarjal, četudi ne bo nastalo nič novega, nič posebnega? Ustvarjanje in samoustvarjanje imata izjemen pomen za otrokov razvoj.

Novice
13. 05. 2024 05.00

Iz zime v poletje!

Zadnja leta opažamo pojav, ko iz zime zelo hitro vstopimo v poletje. En dan imamo na glavi še kapo, naslednji dan že oblačimo kratke rokave. Čeprav vsi že nestrpno čakamo na tople poletne žarke, to lahko povzroči nevšečnosti, kot so sončne opekline.

Družina in odnosi
03. 05. 2024 05.00

Aleksandra Klopčič: Nezvestoba lahko celotno družino povsem pretrese

Nihče si ne želi doživeti prevare, a to ne pomeni, da se ne more zgoditi in pod vprašaj postaviti vsega, v kar smo verjeli, med drugim, da imamo popolno družino. In če so tukaj še otroci, si je še toliko težje odgovoriti na vprašanje, kako naprej in kaj narediti z vsemi občutki, ki se ob tem lahko pojavijo. O nezvestobi smo se pogovarjali tudi z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Družina in odnosi
26. 01. 2024 05.00

Zlorabil jo je med petim in osmim letom starosti

Brezskrbno otroštvo, ljubeči objemi mame ali očeta, varno zavetje doma in dragocen čas za igro, prijatelje, vse to in še več, se mnogim zdi samoumevno, a obstajajo tudi otroci, ki tega niso nikoli imeli in ne bodo doživeli. Med njimi so prav gotovo žrtve zlorab, ki v sebi skrivajo grozljive spomine, a si o njih redko upajo spregovoriti na glas.

Razvoj in odnosi
10. 12. 2023 05.00

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?

Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Trači
24. 10. 2023 05.00

Na rutinskem pregledu je nosečo športnico doletela tragična novica

Britanska plavalka Rebecca Adlington je na Instagramu delila tragično novico, da je 20-tedenski pregled pokazal, da njena hčerka Harper nima srčnega utripa. To je drugič, da je doživela spontani splav, saj je lani izgubila otroka pri 12 tednih nosečnosti. Rebecca in njen mož Andy Parsons imata 2-letnega sina Albieja ter 8-letno hčerko Summer.

Malček
09. 06. 2023 05.00

Kdaj lahko otrok uporablja zaščitno sredstvo proti komarjem?

Toplejši dnevi pomenijo tudi več preživljanja časa v naravi in na prostem. Ob tem pa nikakor ne smemo pozabiti na zaščito kože pred močnimi sončnimi žarki in piki različnih insektov. Kako zaščititi malčke, da bodo brezskrbno uživali v naravi, in pri kateri starosti lahko uporabljamo zaščitna sredstva? Preverite v tokratnem prispevku.

Družina in odnosi
28. 03. 2023 05.00

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja

Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Zdrav otrok
09. 01. 2023 05.00

Uši v vrtcih: vse, kar bi morali vedeti starši

Mnoge starše zgrabi panika, ko v otrokovih laseh opazijo majhne uši. Ko uši odkrijemo, ne čakajmo, ampak se takoj lotimo temeljitega odpravljanja, da se ne bodo namnožile. Predvsem najprej preglejmo glave vseh družinskih članov, potem pa pričnimo postopek odstranjevanja teh nadležnih živalic. Kako, si preberite v spodnjih vrsticah.

Šola in splet
01. 12. 2022 05.00

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav

Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Šola in splet
02. 07. 2022 04.15

Mami, oči, zakaj se moram čez počitnice učiti?

Počitnice so tisti deli šolskega leta, ki ga ima večina otrok najraje in se ga veseli. Vsak, ki počne neko dejavnost, potrebuje malo spremembe, sprostitve ali oddiha, še zlasti otroci. Tako tudi učenci, ki resno delajo skozi šolsko leto, potrebujejo počitnice.

Vzgoja in vrtec
20. 04. 2022 05.00

Pogosti otroški strahovi in rešitve zanje

Strah je temeljno čustvo, ki ga doživljamo vse od rojstva dalje. Strah ni le slab. Lahko je tudi dober, saj nas opozarja na možnost nevarnosti in nam lahko tudi reši življenje. Kadar pa je strah tako velik, da nas popolnoma ohromi, pa postane škodljiv in v tem primeru ga je potrebno čim prej razrešiti. Na kakšen način? Preverite.

Prehrana v nosečnosti
03. 03. 2022 04.45

5 priporočil in 5 napak v prehrani nosečnice

Zdrava prehrana v času nosečnosti izjemno vpliva na zdrav razvoj ploda in počutje ter zdravstveno stanje nosečnice. Obstaja mnogo mitov glede prehranjevanja v tem obdobju in mnogo napačnih priporočil. Za vas smo pripravili seznam reči, ki jih je pri tem dobro upoštevati, in tistih, ki se jim je treba izogibati. Več v spodnjem prispevku.

Instagram
02. 02. 2022 08.00

Urejanje otroške sobice po metodi Montessori

V zadnjem času postaja Montessori pedagogika vse bolj aktualna, zato vam predstavljamo nekaj osnovnih idej, po katerih boste lahko opremili otroško sobico v stilu metode Montessori. Otrok bo imel na ta način omogočeno okolje, v katerem bo lahko nadgrajeval svojo motoriko in se svoji starosti primerno razvijal na več različnih področjih.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Zdrav otrok
22. 11. 2021 08.48

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Naslovnica
29. 10. 2021 08.26

Za močan imunski sistem pri najmlajših jeseni in pozimi

Ko se bliža hladnejše vreme, poskušamo s kakovostnimi in raznolikimi obroki povečati vnos vitaminov v prehrano naših najmlajših ter okrepiti njihov imunski sistem, da jih zaščitimo pred virusi in prehladi. Glede na to, da je izbira sveže hrane v zimskem času omejena, mame vedno težko najdejo zamenjavo in svojim malčkom stežka dajo zgolj najboljše.

Novice
22. 02. 2021 09.03

Obvezno cepljenje in vpis v vrtec - to morate vedeti

Bližajo se vpisi v novo vrtčevsko leto in po sprejemu novele Zakona o nalezljivih boleznih, po kateri morajo javni vrtci in javno sofinancirani programi zasebnih vrtcev zavrniti vpis necepljenih otrok, se pojavljajo določena vprašanja. Med drugim starše zanima, katera zdravniška potrdila bo potrebno predložiti ob vpisu, ali lahko vrtec še naprej obiskuje otrok, ki je sicer že vpisan, a ni bil cepljen, in ali se lahko vpiše otrok, ki je v postopku pridobitve odločbe o opustitvi cepljenja. Odgovore in pojasnila so podali na ministrstvu za zdravje.

Novice
21. 12. 2020 08.10

Tako potekajo porodi v času epidemije v slovenskih porodnišnicah

V slovenskih porodnišnicah veljajo podobni postopki pri poteku poroda, pridobivanju dovoljenja za prisotnost spremljevalca in obravnavi po porodu. Doslej so že imeli nekaj porodov porodnic, ki so bile okužene z novim koronavirusom. Vse pa še posebej prosijo, naj ne zamolčijo morebitnih simptomov, tveganih stikov in potrjene okužbe.

Malček
18. 11. 2019 08.24

Zaščitimo otroke pred spolnim izkoriščanjem

Danes obeležujemo evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Geslo letošnjega dne je Opolnomočenje otrok za zaustavitev spolnega nasilja. Otroci so prepogosto postavljeni ob stran pri odločanju o stvareh, ki se jih neposredno tičejo, so ob tem opozorili v Društvu SOS telefon.

Novice
23. 04. 2018 10.13

Manj kot polovica slovenskih mater zaupa v cepljenje in cepiva

Evropski in svetovni teden cepljenja, ki potekata od danes do 30. aprila, izpostavljata pravico do cepljenja vsakega posameznika ter odgovornost do družbe, ki jo s cepljenjem izraža. Cepljenje je eden najučinkovitejših javnozdravstvenih ukrepov za zmanjšanje bremena nalezljivih bolezni, pred katerimi lahko zaščitimo sebe in svojo okolico.

Zdrav otrok
21. 06. 2017 07.49

Neškodljive kreme za sončenje

Vse bolj se zavedamo nevarnosti izpostavljanja sončnim žarkom. Zato smo se pri aromaterapevtki in Bibini svetovalki Melani Kovač pozanimali, s čim lahko na naraven način zaščitimo občutljivo kožo dojenčkov, otrok in nosečnic. Poudarja pa, da je zaščita z olji in maslom dovolj učinkovita v zgodnjih dopoldanskih in poznih popoldanskih urah.

Novice
25. 04. 2017 09.56

Zaščitimo malčke pred rotavirusnimi okužbami

Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja, kar 80 % bolnikov je ob prvi okužbi mlajših od dveh let. Prav te otroke rotavirusne okužbe tudi najbolj ogrožajo, saj pri njih izguba tekočine zaradi bruhanja in driske, ki jo povzročajo rotavirusi, lahko zelo hitro vodi v izsušitev. Zaradi okužbe z rotavirusi bodo predvsem dojenčki in majhni otroci lahko potrebovali celo oskrbo v bolnišnici.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863