Bibaleze.si

zakaj brati otrokom

Malček
24. 03. 2025 05.00

10 dejstev, ki jih morate sprejeti, če imate doma 3-letnika

Tri leta stari otroci niso več dojenčki. So dečki in deklice, ki že radovedno spoznavajo svet okrog sebe in si želijo uveljaviti tudi svoj pogled nanj. Če jim kaj ni všeč, boste to zagotovo izvedeli. Že v naslednjem trenutku pa lahko od njih pričakujete najmočnejši objem na svetu. Kajti niso zamerljivi in hitro pozabljajo. So pa lahko precej trmasti in glasni. Pa nežni in ljubeči.

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Dojenček
14. 01. 2025 05.00

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?

Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Očkov kotiček
19. 11. 2024 02.30

To so razlogi, zakaj je vloga očeta tako pomembna

Ste se kdaj vprašali, kako pomembno vlogo imate očetje v družini? Izjemno pomembno. Skupne dogodivščine, jutranje ali večerne rutine in igra so pomembne aktivnosti očeta z otrokom. Pomembna pa je tudi čustvena podpora in zgled, ki ga dajete svojim malčkom.

Družina in odnosi
13. 08. 2024 05.00

Zakaj je bilo staršem v 80. in 90. lažje?

Raziskovalci so ugotovili, da je bilo staršem lažje vzgajati otroke v 80. in 90. letih, ker se sedaj vse hitro spreminja: uvajajo se nova pravila za varnost, vse več je sodobne tehnologije, več se razkriva na družbenih omrežjih ...

Prosti čas
11. 06. 2024 03.15

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?

Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Družina in odnosi
13. 05. 2024 05.00

Lastnosti čustveno nezrelih staršev

Nedozoreli ljudje so s svojimi čustvi obtičali nekje v preteklosti, ne glede na to, koliko so v resnici stari. Biološka pripravljenost imeti otroka pa pogosto nima prav dosti s čustveno pripravljenostjo nanj. Katere so karakteristike, ki jih imajo čustveno nezreli odrasli? Preverite.

Prosti čas
07. 02. 2025 12.17

Prešernov dan in ideje za dejavnosti z otroki

8. februarja slavimo največji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan. Ta dan je odlična priložnost, da otrokom predstavimo največjega slovenskega pesnika, dr. Franceta Prešerna, in pomen slovenskega jezika, kulture in poezije. Kako? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Vzgoja in vrtec
16. 01. 2024 03.30

8 čustvenih ran otroštva, ki pustijo posledice

Vsak izmed nas ima manjše ali večje travme iz otroštva, nekatere izmed teh so nas zaznamovale. Zato je dobro, da imate v mislih, da lahko z določenim vedenjem in besedami otroku nehote pustite rane za vse življenje. Poglejmo osem najpogostejših travm iz otroštva.

Novice
07. 11. 2023 05.00

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame

Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

Vzgoja in vrtec
12. 10. 2023 05.00

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?

Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Vzgoja in vrtec
01. 03. 2023 05.00

To naj bo del večerne rutine z otroki

Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Ustvarjamo
04. 10. 2022 05.00

Ustvarjanje otroku pomaga izražati čustva

Pomislite – koliko časa ima vaš otrok na voljo za prosto ustvarjanje, slikanje ali risanje? Preverite tudi, zakaj je pomembno otroku omogočiti čas, ko lahko brezskrbno ustvarja in odmisli vse tegobe tistega dne. Kaj pridobi skozi ustvarjanje in katere veščine razvija? Preverite v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
20. 08. 2022 05.00

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'

Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Najstniki
02. 04. 2022 04.45

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo

Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Vzgoja in vrtec
02. 04. 2022 04.45

'Pravljice bogatijo otrokovo življenje in ga obdajajo s čudežnostjo'

Le kdo ne pozna čudovitega večernega rituala branja pravljic pred otrokovim spanjem? So zelo učinkovito in pozitivno vzgojno sredstvo, saj skozi njihovo vsebino otrok spoznava sebe in svet, ki ga obdaja. Poleg tega pa branje za lahko noč poglablja in utrjuje vez med otrokom in staršem.

Malček
11. 02. 2022 08.42

Zato je pisanje dnevnika med otroki priporočljivo

Čeprav se zdi, da je pisanje dnevnika bolj priljubljeno v času pubertete in odraslosti, je lahko zelo koristna metoda tudi v otrokovih zgodnejših letih. Če iščete način, s pomočjo katerega bo otrok treniral veščine pisanja, bralnega razumevanja, izražal občutke, razvijal domišljijo in ustvarjalnost, mu predstavite dnevnik. Uporablja se ga lahko za beleženje hvaležnosti, čustev, sanj, idej, doživetij, načrtov za prihodnost, področij študija ali šolskega dela.

Vzgoja in vrtec
16. 12. 2021 07.54

Kdaj prvič v kino?

Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

Malček
13. 12. 2021 07.51

Zakaj je knjiga idealno darilo

S podarjeno knjigo nekomu lahko sporočimo, da ga imamo radi, morda mu želimo, da bi se ob knjigi za nekaj uric sprostil, zabaval ali se iz knjige česa naučil, lahko izrazimo hvaležnost, naklonjenost, sočutje.

Intervju
02. 11. 2021 08.01

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"

Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Vzgoja in vrtec
20. 10. 2021 08.17

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?

"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Družinsko življenje
14. 05. 2021 07.36

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"

Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Malček
05. 03. 2021 12.15

Najlepše otroške slikanice, ki jih morate prebrati

Branje otrokom posredno pomeni, da smo si vzeli čas zanje in smo z njimi pripravljeni deliti svoje znanje. S tem pa jim dajemo tudi občutek, da jih imamo radi. Da bi bila izbira knjig, ki jih boste brali skupaj s svojimi malčki ob večerih lažja, smo v uredništvu za vas izbrali odlične predloge, ki vas bodo prav gotovo navdušili.

Družina in odnosi
13. 11. 2020 15.05

10 najslabših komentarjev, ki jih dobijo starši, ki imajo samo enega otroka

Čeprav edinci odraščajo drugače, so enako fenomenalni kot otroci, ki imajo sorojence. A kljub temu so deležni stereotipov.

Razvoj
12. 05. 2020 08.00

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh

"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Šola in splet
16. 01. 2020 07.47

Kako lahko navdušimo mladostnike za branje?

"Menim, da se v debatah o primernosti in neprimernosti skriva dvoje: knjigo lahko nadziramo v primerjavi z digitalnimi mediji, ki so odraslim ušli izpod nadzora; drugi razlog pa je želja, da bi otrokom v zamaskirani podobi prikazovali življenje, ki ni ravno prijazno," o "primernih" in "neprimernih" knjigah pravi dr. Andreja Erdlen. Razložila je tudi, ali so stripi kakovostno branje.

Družina in odnosi
16. 12. 2019 14.14

Ana se ni vdala v usodo in s srcem pomaga drugim

Nikoli ne bom pozabila, ko sem sedemletnemu dečku dala vrečko, rekoč, naj si nabere sladkarije iz zabojčka. Ni ga bilo kakih 10 minut in nazaj je prišel z eno liziko, se spominja Ana Lukner Roljič. Njena Anina zvezdica "sije" že 10 let. Ustanovila jo je, ko je bila sama na dnu. Ni se vdala v usodo in danes z vsem srcem pomaga drugim.

Izleti in počitnice
29. 11. 2019 08.03

Na vrhu lestvice najboljših božičnih sejmov v Evropi

Ko nastopi vikend, smo vsi pripravljeni, v mislih nam že roji, kam nas bo pot vodila tokrat. Ne daleč, v glavno mesto Hrvaške, ki je od Ljubljane oddaljeno 142 km, v Zagreb, kulturno, gospodarsko in politično središče, kjer bomo odprli vrata kakšnega muzeja, pokukali v živalski vrt, se sprehodili po znamenitem trgu, parku, občudovali cerkve in spomenike. Tako kot vsako leto nikakor ne bomo zamudili najlepšega božičnega sejma v Evropi.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863