zakaj ne smemo uporabljati

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Otroka bi raje dala v rejo, kot pa tašči
'Vsaka zgodba se nekje začne,' so bile besede, s katerimi je razočarana mamica začela opisovati svojo življenjsko pot z bivšim partnerjem.

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

Kako vpliva na otroka, če pred spanjem gleda televizijo?
Čas, ki ga otroci preživijo pred računalnikom, telefonom, televizijo, tablico, je nujno omejiti, pravi pediater doc. dr. Primož Kotnik. To seveda ne pomeni, da bi morali njihovo rabo prepovedati. Vsekakor je tudi ta tehnologija del današnjega sveta, otrokom omogoča marsikaj pozitivnega. Toda razložiti jim je treba, kaj so njene pasti ter kako se jo uporablja odgovorno in pametno.

'To je eden izmed smrtnih grehov starša v 21. stoletju.'
Juliji, moji skoraj triletnici, velikokrat rečem, da je "pridna". Na ta način jo pohvalim in ji dam vedeti, da sem vesel, ker je upoštevala moja navodila. Lahko bi ji rekel: "Draga hčerka, hvala, da si upoštevala pravila in spoštovala moje poprej izražene želje", a sem samo človek in ne uporabljam takega besedišča, dasiravno vem, da je nakazovanje na pridnost otroka eden izmed smrtnih grehov starša v 21. stoletju.

Katere okužbe so najpogostejše te dni?
Prehlad, viroza, gripa – trojček, ki bo v prihajajočih zimskih mesecih praznil vrtce in šole, polnil pa čakalnice otroških ambulant ter belil lase staršem, ki bodo spet razpeti med skrbjo za otroka in službenimi obveznostmi. Z dr. Bredo Wedam Mozetič, spec. pediat. ter z vzgojiteljico Natašo Žele smo se pogovarjali o najpogostejših nalezljivih boleznih v vrtcu v zimskih dneh ter o meji, do kod lahko skrb za zdravljenje prevzame vzgojiteljica v vrtcu.

Metoda, ki razbija mite o hranjenju otroka
UNICEF Slovenije je v sodelovanju z zdravstvenimi strokovnjaki izdal slovenski prevod svetovne knjižne uspešnice Naj otrok izbira pot, avtoric Gill Rapley in Tracey Murkett. Knjiga predstavi uvajanje goste hrane na željo otroka. Kaj pa to pravzaprav pomeni v praksi, nam je razložil asist. dr. Evgen Benedik.

V Sloveniji velik porast unikatnih imen
Da se v Sloveniji pojavlja vedno več unikatnih imen, dokazujejo tudi zadnji podatki Statističnega urada RS. V letu dni so na seznam imen prebivalcev dopisali kar 1194 novih imen.

Na pomoč! Otrok v vrtcu noče uporabljati stranišča!
V uredništvo Bibaleze.si smo prejeli vprašanje mamice M. in ga posredovali vzgojiteljicam iz Ljubljanskih vrtcev. Kaj storiti, če gre dveinpolletnik doma brez težav na stranišče, v vrtcu pa ne more biti brez pleničke?

Dobrodejni učinki gline
Večina nosečnic ima probleme z zastajanjem vode v telesu, zaradi česar jim začnejo otekati udi. Pri izločanju vode in strupov iz telesa pomagajo glinene obloge. Glina vsrka škodljive snovi in omili še mnogo drugih nevšečnosti v času nosečnosti.

Z otrokom varno v gore
Gore so lepe, prav je, da čudovito naravo pokažemo tudi našim malčkom. Toda zavedati se moramo, da je pot v gore zahtevna in da je treba pred odhodom osvojiti določeno znanje.