Bibaleze.si

zakonodaja

Nosečnost
15. 12. 2024 04.15

Nadomestno starševstvo skozi psihološko prizmo: čustveni izzivi za nadomestno mater in prejemnico otroka

Nadomestno starševstvo je zelo kompleksna in občutljiva tema, ki vključuje več plasti osebnih, etičnih, pravnih in psiholoških izzivov. Tokrat se bomo osredotočili predvsem na dinamiko med nadomestno materjo in prejemnico otroka, njune izzive in tveganja, saj vse lahko globoko in dolgotrajno vpliva na obe.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Pregledi med nosečnostjo
14. 10. 2024 09.18

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti

Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

Družina in odnosi
12. 09. 2024 02.15

Kaj, če mamica, ki je še uradno poročena, zanosi z novim partnerjem?

Če partnerja v novem razmerju pričakujeta svojega otroka, mati pa je še uradno v zakonski zvezi in razveza še ni končana, velja za otrokovega očeta še vedno uradni mož (iz prejšnjega razmerja). Četudi se vsi strinjajo in med njimi ni spora, da je biološki oče novi partner, je treba vložiti tožbo.

Prosti čas
19. 08. 2024 05.00

E-skiro za otroka: da ali ne?

Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Problematični najstnik
17. 07. 2024 05.00

Lahko slovenska dijakinja hodi v šolo, a ni ocenjena?

Hči želi obiskovati srednjo šolo, a hkrati ne želi prejemati ocen po klasični poti. Na koncu tudi ne bi pridobila formalne izobrazbe, saj je ne potrebuje, je pojasnila mamica. Preverite, kaj pravijo na ministrstvu za izobraževanje!

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Vzgoja in vrtec
10. 05. 2023 07.40

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?

Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Dojenje
13. 03. 2023 08.02

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?

Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Družinsko življenje
27. 02. 2023 08.47

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu

V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Novice
22. 11. 2021 08.48

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'

Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Zanositev
15. 04. 2021 07.52

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic

Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

Zanositev
22. 04. 2020 14.29

Ali je nadomestno materinstvo v Sloveniji dovoljeno?

Vse pogosteje beremo, da se tuje zvezdnice in njihovi partnerji poslužujejo nadomestnega materinstva. Pri mnogih je to rešitev, ker same ne morejo imeti otrok. Ali je pri nas nadomestno materinstvo dovoljeno?

Nosečnost
12. 12. 2019 08.15

Avstrija: vse o nosečnosti, porodu, materinskem in starševskem dopustu

Dodatno sladkajo cesarski praženec, marelične cmoke ali štruklje za svoje otroke, skuhajo sirup proti kašlju kar doma, namesto da bi šle v lekarno, in zelo zelo so razočarane, če njihov otrok ne zna plesati valčka.

Najstniki
25. 11. 2019 14.05

Ne želijo ustvariti 'slovenske Grete'

Gibanje Mladi za podnebno pravičnost ne želi ustvariti 'slovenske Grete'. "Imamo gibanje enakovrednih posameznikov brez enega šefa, brez ene Grete, ki bi jo kazali vsepovsod," je pojasnil Primož Turnšek iz gibanja. Ljudje se namreč v primeru izpostavljanja ene osebe pogosto več ukvarjajo s to osebo kot njenim sporočilom, opažajo.

Porodnišnice
16. 07. 2019 08.06

Srbija: velik porast mladoletnih nosečnic

Srbija velja za eno od držav, v kateri se število prebivalcev v zadnjih letih najhitreje zmanjšuje. Po eni strani je za to kriv strah žensk, da bodo zaradi nosečnosti ostale brez službe, zato se zelo pozno (ali pa sploh ne) odločajo imeti največkrat zgolj enega potomca, po drugi strani pa vsako leto opažajo na tisoče načrtnih prekinitev nosečnosti, po katerih določene posameznice ne želijo več tvegati, druge pa ne morejo znova zanositi. Vlada si na vse pretege prizadeva povečati nataliteto in je v ta namen v preteklih letih sprejela številne ukrepe, ki pa še niso obrodili vidnejših sadov.

Družina in odnosi
15. 04. 2019 09.19

Prihajajo zakonske spremembe za družine

15. 4. se začenja uporabljati večina novosti novega družinskega zakonika. Osrednja je prenos pristojnosti za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otroka s centrov za socialno delo na sodišča. Zakonik med drugim prinaša prenovljene določbe o starševski skrbi, svetovanju parom v težavah in skupnem starševstvu v primeru razveze.

Novice
26. 09. 2018 11.13

Nemška cerkev: spolno zlorabljenih 3677 otrok. Slovenska cerkev: 12 prijav domnevnih spolnih zlorab

Ob predstavitvi poročila Katoliške cerkve v Nemčiji o spolnih zlorabah s strani duhovnikov se postavlja vprašanje, koliko je tovrstnih zlorab pri nas. Na Slovenski škofovski konferenci (SŠK) pravijo, da je posebej za ta namen ustanovljena strokovna skupina od leta 2009 obravnavala 12 prijav domnevnih spolnih zlorab.

Najstniki
11. 09. 2018 18.07

Poroka pri 12 letih. Temu je treba narediti konec!

Si predstavljate, da bi se vaša hčerka, stara komaj 12, 13 let odeta v belo, in sprehodila do oltarja s starejšim moškim? Dejansko se po svetu to dogaja in skrajni čas je, da se tudi na tem področju naredijo spremembe.

Družina in odnosi
29. 08. 2018 10.27

Soglasje otroka? To razdvaja slovenske starše

"Naj ima vaš otrok kdaj pa kdaj kakšno neopravičeno uro, ne da bi vi vedeli. Ko dobi nezadostno, naj sam odloči, kdaj vam bo povedal za svoj neuspeh," svetuje učitelj zgodovine. Tako smo odraščali tudi mi, se spominja mati dveh dijakov. A vsi se ne strinjajo z njima.

Novice
10. 06. 2018 07.33

Zavrnili obravnavo zakona o umetni prekinitvi nosečnosti

Britansko vrhovno sodišče je zavrnilo obravnavo severnoirskega zakona o umetni prekinitvi nosečnosti. Štirje od sedmih sodnikov so sicer menili, da je obstoječa zakonodaja v nasprotju z zakonodajo s področja človekovih pravic, ko gre za primere zarodkov z usodno okvaro ali zločine s spolnim nasiljem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Novice
23. 04. 2018 08.03

Slovenija po indeksu blaginje otrok na šestem mestu

Slovenija je bila po indeksu blaginje otrok leta 2014 v primerjavi s 27 evropskimi državami skupaj s Švedsko na šestem mestu, leta 2010 pa na osmem, je razvidno iz indeksa, ki ga je razvil Inštitut za socialno varstvo in so ga predstavili na posvetu o položaju otrok v Sloveniji. Leta 2014 je bila na prvem mestu Norveška, na zadnjem pa Romunija.

Ideje za prosti čas
06. 12. 2017 08.17

Varnost igrače vprašljiva

Zdravstveni inšpektorat RS je iz prodaje odpoklical barvno vrtavko Fidget Spinner. V okviru inšpekcijskega pregleda je bilo ugotovljeno, da igrača nima podatkov, ki jih zahteva zakonodaja za igrače (naslov proizvajalca, identifikacijska številka). Ker ni sledljivosti, je varnost te igrače vprašljiva, oziroma ni izkazana.

Vse o prehrani
24. 11. 2017 09.11

Mnogo šol o dietetični prehrani nima dovolj znanja, zato se dietam preprosto izogibajo

Prehrana v naših vrtcih in šolah je večinoma zdrava, zdravi otroci imajo zagotovljen vsaj en obrok. Kako pa je, ko se otrok spopada z boleznimi ali alergijami, zaradi česar ima predpisane različne diete? Mnogo šol o tem nima dovolj znanja, zato se dietam preprosto izogibajo. Pa tudi zakonodaja je na tem področju pomanjkljiva.

Novice
05. 05. 2017 13.25

Hvala 788 babicam in 8 babičarjem!

V zbornici zdravstvene in babiške nege - zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov ob svetovnem dnevu babic, ki ga obeležujemo danes, opozarjajo, da v Sloveniji nosečnicam ni povsod omogočen dostop do babiške obravnave, sicer pa podpirajo vse tiste spremembe v zdravstvenih zavodih, ki to omogočajo.

Družina in odnosi
11. 04. 2017 14.01

V soboto začne veljati nov družinski zakonik

Družinski zakonik, ki bo začel veljati v soboto, prinaša več novosti, od nove opredelitve družine do prenosa pristojnosti za odločanje s centrov za socialno delo na sodišča. Podobno kot že veljavna zakonodaja pa omogoča izvajanje starševske skrbi obema staršema tudi po razvezi, pri čemer bodo za pomoč na voljo mediatorji in centri za socialno delo.

Malček
10. 04. 2017 13.03

Informacije o nevarni igrači in vračilu kupnine

"Opazil sem, da je igrača, ki sem jo pred kratkim kupil za sina, umaknjena s trga, ker je zaradi majhnih delcev nevarna za otroka. Igračo sem odnesel nazaj v trgovino (kot je bilo navedeno v informaciji), da bi mi vrnili denar. Ker je šlo za manjšo vrednost, računa po nakupu žal nisem shranil. Prodajalec brez računa ni hotel ugoditi moji zahtevi. Pojasnil je, da zaradi novega sistema davčnega potrjevanja računov brez prvotnega računa ni mogoče izvesti vračila kupnine. Ima prodajalec prav?"

Malček
20. 06. 2016 09.56

Prihajajo strožja pravila za uporabo otroških avtosedežev

Predpisi s področja uporabe otroških avtosedežev naj bi se letos zaostrili. Lupinice, namenjene dojenčkom, naj bi po novem uporabljali vse do 15 meseca starosti. T. i. jahača, ki otroka na sedežu samo dvigne, ne nudi pa mu nikakršne dodatne zaščite, pa bodo lahko po novem uporabljali precej večji otroci kot doslej.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863