Bibaleze.si

zakonodaje

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Prosti čas
19. 08. 2024 05.00

E-skiro za otroka: da ali ne?

Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Trači
15. 09. 2023 05.00

Slavna mamica delila prve utrinke sinovega plavanja

Paris Hilton je na svojem Instagram profilu delila utrinke s počitnic, ki jih je preživljala s svojim enoletnim sinom Phoenixom. Lani se je poročila s Carterjem Reumom in januarja letos pozdravila rojstvo svojega prvega otroka. Svojo nosečnost je skrbno skrivala, da bi ohranila zasebnost.

Očkov kotiček
27. 05. 2023 05.00

Kako se na starševskem dopustu znajdejo očetje?

Švedska ob rojstvu otroka vsakemu izmed staršev dodeli 90 dni starševskega dopusta, za preostali del pa se starša lahko dogovorita med sabo, kdo ga bo koristil. Več dni, ko jih z otrokom preživita enakovredno, več prostih dni prejmeta. S tem spodbujajo, da bi z otroki dlje časa ostali doma tudi očetje.

Zdrav otrok
19. 05. 2023 05.00

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?

Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Novice
30. 09. 2022 15.48

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok

Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Novice
14. 12. 2021 10.35

12-letni deklici iščejo rejniško družino

Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Novice
02. 06. 2021 09.09

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije

Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Novice
06. 04. 2021 07.54

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti

"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

Zdrav otrok
10. 03. 2020 08.43

Staršu bo ob otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!

Preverite, če vam pripada nega otroka, če je eden od staršev že doma na bolniški, ali če je mamica na porodniški. Pa tudi, koliko nege pripada, če je doma z bolnim otrokom očka, mamica pa je na skrajšanem delovnem času. In še – končno se obetajo zakonodajne spremembe, ko bo staršu ob bolnem otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!

Zdrav otrok
19. 12. 2019 08.38

Na področju cepljenja z novim letom spremembe tudi za najmlajše

Ena od mamic je na družbenih omrežjih zapisala, da se po novem letu menja cepivo za dojenčke. Tako naj bi bili ob prvem cepljenju v mešanici cepiva tudi cepivo proti HPV. Preverite, ali navedeno drži!

Nosečnost
12. 12. 2019 08.15

Avstrija: vse o nosečnosti, porodu, materinskem in starševskem dopustu

Dodatno sladkajo cesarski praženec, marelične cmoke ali štruklje za svoje otroke, skuhajo sirup proti kašlju kar doma, namesto da bi šle v lekarno, in zelo zelo so razočarane, če njihov otrok ne zna plesati valčka.

Novice
14. 11. 2019 15.43

Sprejet zakon o obveznem cepljenju proti ošpicam

Spodnji dom nemškega parlamenta je po večmesečni razpravi danes z veliko večino sprejel zakon, po katerem bo za sprejem otrok v šolo in vrtec od 1. marca prihodnje leto obvezno cepljenje proti ošpicam. Za tiste, ki nove zakonodaje ne bodo spoštovali, so predvidene denarne kazni do 2500 evrov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Porodnišnice
16. 07. 2019 08.06

Srbija: velik porast mladoletnih nosečnic

Srbija velja za eno od držav, v kateri se število prebivalcev v zadnjih letih najhitreje zmanjšuje. Po eni strani je za to kriv strah žensk, da bodo zaradi nosečnosti ostale brez službe, zato se zelo pozno (ali pa sploh ne) odločajo imeti največkrat zgolj enega potomca, po drugi strani pa vsako leto opažajo na tisoče načrtnih prekinitev nosečnosti, po katerih določene posameznice ne želijo več tvegati, druge pa ne morejo znova zanositi. Vlada si na vse pretege prizadeva povečati nataliteto in je v ta namen v preteklih letih sprejela številne ukrepe, ki pa še niso obrodili vidnejših sadov.

Novice
27. 12. 2018 06.48

Martin: Roki sta mi dejansko izginili

Martin opozarja na nevarnost: na črnem trgu kupljeno petardo je prižgal v sobi in jo želel vreči skozi okno. A ga je prehitela silovita eksplozija. "Roki sta mi dejansko izginili," se spominja.

Nosečnost
07. 11. 2018 08.20

Pri 16 letih si je sama naredila splav

"Splavila sem, ko sem se tuširala. Pobrala sem plod in ga zavila v brisačo. Odnesla sem ga na bližnje pokopališče." To so besede Denise, ki je pri 16 letih sama sprožila splav. Na žalost še zdaleč ni edina.

Novice
10. 06. 2018 07.33

Zavrnili obravnavo zakona o umetni prekinitvi nosečnosti

Britansko vrhovno sodišče je zavrnilo obravnavo severnoirskega zakona o umetni prekinitvi nosečnosti. Štirje od sedmih sodnikov so sicer menili, da je obstoječa zakonodaja v nasprotju z zakonodajo s področja človekovih pravic, ko gre za primere zarodkov z usodno okvaro ali zločine s spolnim nasiljem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Najstniki
08. 06. 2018 08.10

Prepoved mobilnih telefonov v šolah

Poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta so podprli predlog zakona, ki predvideva prepoved mobilnih telefonov v javnih šolah. O zakonu, ki bo, če bo sprejet, začel veljati z novim šolskim letom, bo zdaj razpravljal še francoski senat. Narodna skupščina je začela tudi razpravo o dveh predlogih zakona o boju proti širjenju lažnih novic.

Novice
23. 05. 2018 09.46

Prejemate socialno pomoč? Potem to morate vedeti!

Organizacije Petka za nasmeh, Slovenska filantropija in zveza prijateljev mladine pozivajo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da ob uveljavitvi novele zakona, ki dviguje višino denarne pomoči, dvig uredi tako, da upravičencem z že veljavno odločbo ne bo treba ponovno vlagati zahtev, so sporočili iz Petke za nasmeh.

Zdrav otrok
06. 02. 2018 08.28

Osebe z epilepsijo niso bolniki

Letošnji mednarodni dan epilepsije bo potekal pod geslom Epilepsija niso le napadi. Ljudje z epilepsijo se srečujejo tudi s čustvenimi, umskimi in socialnimi posledicami te bolezni, zato je te treba preprečevati s širjenjem vedenja ter tako z odpravljanjem strahov, je poudaril predsednik društva Liga proti epilepsiji Slovenije Matevž Kržan.

Novice
25. 10. 2017 08.17

264 milijonov otrok leta 2015 ni bilo v šoli

Okoli 264 milijonov otrok in mladih po svetu se leta 2015 ni izobraževalo. Na svetu pa je 40 držav, kjer četrtina otrok ni zaključila srednje šole ter le 14 držav, kjer jo je zaključilo 90 odstotkov otrok, je danes sporočila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco).

Nazaj v šolo
31. 08. 2017 08.09

To so pravice in dolžnosti učencev!

Obiskovanje pouka je po zakonskih določbah pravica in dolžnost učencev. Kakšne so posledice, če pouk zamudijo, so neupravičeno odsotni, motijo delo ali ne opravijo naloženih nalog, določi posamezna šola v svojih pravilih in vzgojnem načrtu. Pravice in dolžnosti imajo tudi učitelji, ti najpogosteje poročajo o kršitvi pravice do strokovne avtonomije.

Najstniki
13. 04. 2017 11.54

Prihodnje šolsko leto NPZ že v tretjem razredu, devetošolci pa bodo iz preverjanja dobili oceno

Z naslednjim šolskim letom bodo osnovne šole izvajale nacionalno preverjanje znanja že v tretjem razredu. Preverjanje bo nato potekalo še v šestem in devetem razredu. Rezultati testov v zadnjem razredu bodo nato spremenjeni v oceno, ki se bo pri posameznem predmetu zapisala v redovalnico.

Idejnica
13. 12. 2016 08.22

Pozor: pametne igrače – nova past za otroke

Spletne storitve so postale del našega vsakdana, vstopajo tudi na področje igrač. Punčka My Friend Cayla in robot i-Que, ki so ju pod drobnogled vzeli naši norveški kolegi, (zaenkrat) sicer še nista naprodaj v Sloveniji, je pa pomembno, da v obdobju obdarovanja opozorimo na sporne značilnosti tovrstnih, pametnih igrač, ki bodo v prihodnosti skoraj gotovo postale zanimive in uporabne tudi za slovenske otroke.

Nosečnost
31. 05. 2016 08.05

Razvoj človeških zarodkov za znanstvene raziskave

Nizozemska bo dovolila razvoj človeških zarodkov za specifične znanstvene raziskave o neplodnosti, umetni oploditvi in dednih boleznih. Kot je konec tedna poudarilo ministrstvo za zdravje, bo to potekalo pod zelo strogimi pogoji, cilj novega zakona pa je ljudem, ki imajo težave s spočetjem, omogočiti rojstvo otroka oz. zdravega potomca.

Zdrava Bibina pomlad
15. 04. 2016 08.14

Kajenje med mladimi velik problem

Kajenje med mladimi je problem, to nakazujejo tudi podatki NIJZ. Štirideset odstotkov 15-letnikov v Sloveniji je že kdaj kadilo, devet odstotkov jih kadi vsak dan. Vsak dan kadi za 64 razredov 15-letnikov, so opozorili na okrogli mizi STA o kajenju med mladimi. Zato je strožja zakonodaja potrebna.

Zdrav otrok
15. 01. 2016 07.40

Problematika povišanih koncentracij radona v vrtcih in šolah

Radon (Rn) je žlahtni plin naravnega izvora, brez barve, vonja in okusa. Nastane iz radija z radioaktivnim razpadom v zemeljski skorji in materialih, ki vsebujejo radon. Od mesta nastanka v zemeljski skorji potuje proti površini, kjer se sprošča v ozračje oziroma se kopiči v zraku zaprtih prostorov, kot so kraške jame, rudniki ter kleti in pritličja v zgradbah. Število radonovih jeder, ki razpadejo v eni enoti časa, imenujemo aktivnost in jo označujemo z Bq (becquerel).

Novice
31. 08. 2015 06.50

Neopravičeno izostajanje od pouka

Inšpektorat RS za šolstvo in šport je v zadnjih sedmih letih obravnaval 554 predlogov za uvedbo prekrška zaradi neobiskovanje pouka, kar predstavlja 68 odstotkov vseh obravnavanih prekrškovnih postopkov (819). STA objavlja pregled kršitev po posameznih letih.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863