zakonska in družinska terapevtka

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos
Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

5 ključnih stvari, ki se jih bo vaš otrok spominjal iz otroštva
Čeprav smo bili vsi otroci, včasih enostavno pozabimo, da se najdlje spominjamo tistih spominov, ki nas vežejo na bližnje ljudi, starše, trenutke, ne pa na materialne stvari in velike in pompozne dogodke.

Beseda, ki lahko uniči še tako trden zakon
Zakonska in družinska terapevtka je razkrila, katera beseda je v partnerskem odnosu prepovedana, četudi se prepirate. Uniči lahko namreč še tako trdno zvezo.

To se dogaja z otrokom, kadar ga fizično kaznujete
Uporaba nasilja za kaznovanje ali discipliniranje otroka na njem ne pusti samo telesnih poškodb, ampak jim tudi sporočamo, da je reševanje konfliktov na tak način popolnoma sprejemljivo. Klofutanje, pretepanje, udarci, metanje predmetov v otroka, tresenje otroka in podobno, vse to so nesprejemljive fizične oblike nasilja nad otrokom.

Je sodobnim ženskam materinstvo manj pomembno?
Vloga mame je zahtevna, saj prinaša ogromno odgovornosti, izzivov, nenehnega prilagajanja in iskanja pravega ravnovesje med delom in družino, a vseeno ... Lepo je biti mama. Lepo je ljubiti svojega otroka, ga podpirati, varovati, ga občasno razvajati, se razdajati in se skupaj z njim tudi nasmejati, iskreno in od srca. In mama, ki zna poskrbeti zase, bo svojo srečo zagotovo prenesla tudi na tiste, ki jo najbolj čutijo – njeni otroci.

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju
Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Spoštljiva komunikacija je ključ do uspešnega starševstva
Starševstvo je odgovorna naloga, ki zahteva vključenost obeh staršev. Ustvarjanje harmoničnega in uspešnega partnerskega odnosa je ključnega pomena za dobro počutje in razvoj vaših otrok. Eden temeljnih stebrov uspešnega partnerstva pa je učinkovita komunikacija. A kako do nje?

Čustveni vrtiljak in nihanje razpoloženja med puberteto
Kako pomagati najstniku v vihravem obdobju pubertete? Za vsakega starša je to lahko velik izziv, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?
Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

'Jedel je z mojega krožnika, spal pa v njeni postelji'
Ne vem, kaj se je zgodilo z mojim življenjem. Sem mama dveh čudovitih deklic in žena, ki ji pred očmi razpada desetletni zakon.

Lepi striček: Otroška zgodba, ki buri duhove
Na spletu so se pojavile fotografije zgodbice, ki govori o spolnem nasilju nad otroki. Za komentar o zgodbi Lepi striček, ki je izšla v reviji Kekec in je namenjena otrokom od 2. do 5. razreda osnovne šole, smo se obrnili na UNICEF Slovenija in Polono Greif, univ. dipl. soc. pedagoginjo, zakonsko in družinsko terapevtko iz Študijsko-raziskovalnega centra za družino.

Ali so izbruhi jeze in agresije pri malčku normalen pojav?
Se sprašujete, zakaj je vaš malček tako agresiven in jezen? Strokovnjaki pravijo, da je agresija med prvim in tretjim letom zelo pogosta in obenem tudi pomembna za otrokov razvoj. Na takšen način namreč otrok postaja samostojen, izraža frustracijo in se uči samokontrole. Če pa se agresivno vedenje ponavlja in stopnjuje, so lahko vzrok nakopičena negativna čustva otroka.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Ali je prav, da mladostniki med počitnicami lenarijo?
''Pozdravljeni, ker so počitnice, naš 14-letnik ne počne kaj veliko. Večino časa je v sobi, gleda televizijo. Kako naj ga prepričamo, da počne kaj koristnega? Prijatelji delajo enako. Tako da ga oče in jaz popoldne zvlečeva ven in športamo. To mu je všeč, ampak vseeno ga poleti popade 'lenoritis'. Da bi kaj sam od sebe postoril doma, ne stori, le če mu rečem. Imate idejo, kako naj mu bolj aktivno spremenimo počitnice? Hvala,'' je zapisno v pismu, ki smo ga prejeli v uredništvo Bibaleze.si. Strokovno mnenje na to tematiko nam je podala Romana Čolič, zakonska in družinska terapevtka.

Kako prepoznamo nezvestobo?
Za dober odnos sta vedno potrebna dva, le eden pa je dovolj, da se v odnosu ne počutimo dobro. Zato je v odnosu pomembno začeti pri sebi - spoznati sebe; kdo sem, kaj si želim, kaj mi je všeč, kaj v odnosu toleriram in česa ne. Ko posameznik spozna sebe, je pomembno, da se dovoli spoznati tudi drugemu. To je tvegano, saj se lahko prebudijo mnogi strahovi »kaj če me ne bo razumel, kaj če me bo ranil, kaj če ...«.

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik
Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Kaj je selektivni mutizem?
Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Otroci preko pravljičnega junaka iščejo rešitve
Alenka Lanz je zakonska in družinska terapevtka, ki poudarja vlogo pravljic pri otrokovem razvoju, še posebej v prvih sedmih letih. "Branje pravljic otrokom prinaša veliko dragocenosti."

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Ločujeta se. Pri kom bo otrok?
Ob razvezi staršev se poraja vprašanje, pri kom bodo živeli otroci. Bodo pri mami ali pri očetu? Kdo bo o tem odločil? Kakšen je postopek, da bodo vsi srečno in zadovoljno živeli naprej, pa čeprav ne več skupaj pod isto streho? O zaupanju otroka v varstvo in vzgojo staršu odloča sodišče, CSD pomaga staršem, da sklenejo o tem sporazum. Toda obstaja model sostarševstvo, ki ponuja drugačno rešitev – da bi imel otrok dva doma.

Ali je ljubosumje v zvezi lahko koristno?
''Spoštovani, sem zelo ljubosumne narave. Z možem sva že dolgo skupaj, ampak vedno me je strah, da me bo pustil. Veliko stvari počneva skupaj, a vedno nisva skupaj. In me preveva strah, da bo prav takrat spoznal drugo, ki mu bo všeč. Ali pa da bo to sodelavka. Kako naj se znebim bolestnega ljubosumja? Povoda za to mi ne daje, je pozoren mož in oče. Lep pozdrav,'' je na nas naslovila pismo bralka Bibaleze.si. Posredovali smo ga Bibini strokovnjakinji Romani Čolič, zakonski in družinski terapevtki.

Kdaj gre za pretirano navezanost mame na otroka?
Na začetku je otrok navezan na mamo. Oče se počuti prikrajšanega. Kako lahko sodeluje z otrokom, že z dojenčkom, da bo vključen v njegovo odraščanje? Včasih je kasneje malček preveč navezan na enega od staršev. Kako se to kaže in kaj lahko ob tem storimo? Včasih pa je eden od staršev, ponavadi mama, preveč navezan na otroka. Kako se to prepozna? Strokoven pogled na to tematiko nam je ponudila Saša Petrovič, zakonska in družinska terapevtka.

Takšen je zmenek slovenskih staršev
Veseli december je za starše včasih tudi zelo stresen, saj morajo organizirati razne gostije, pripraviti vse potrebno, pospraviti pred prihodom obiskov, nakupiti darila in zelo hitro se lahko zgodi, da jim zmanjka časa, da bi se sproščeno zabavali. Prav pa je, da ste tudi vi srečni, da si s partnerjem privoščita zmenek, kot sta ga imela v starih časih, in nazdravita vsem uspehom, ki sta jih dosegla letos. Prosita babico, dedka, prijatelje za varstvo otrok in si vzemita čas drug za drugega ter se še dodatno povežita. Na koncu članka preverite, ali si slovenski starši vzamejo čas za zmenke.

Nepozaben predbožični izlet v Italijo
Samo 98 km iz Ljubljane je treba, da pobegnete iz vsakdanjika v občudovanja vredno mesto ob morju. Ta vikend si na družinskem koledarčku kar označite izlet v Trst in nikar ne oklevajte. Sprehodili se boste lahko po pomolu, trgih, med znamenitostmi, si ogledali, kako so okrasili mesto ter kupili kakšen spominek ali darilo na božičnem sejmu. Takšen izlet je lahko odlično darilo za vso družino, kajti spomini nanj se nikoli ne bodo strgali, polomili, zbledeli … ampak bodo skrbno ostali zaklenjeni v srcih vseh družinskih članov. Če ste še v dvomih, naj vas prepriča oseben zapis 'vandranja' po sedežu Tržaške pokrajine.

Slovenska družina tako preživi december
Veseli december prinaša veliko priložnosti, ko smo lahko z bližnjimi, ko si gledamo iz oči v oči ter prisluhnemo drug drugemu, le poiskati jih moramo oz. si moramo dovoliti, da se naše hitenje ustavi. Otrokova podarjena igrača, za katero boste odšteli več evrov, kot si lahko privoščite, bo na koncu pristala v kotu otroške sobe, toda igrivo popoldne ob družabni igri, pitju vroče čokolade in sladkanju z doma pečenimi piškoti se mu bo v spomin vtisnilo za vekomaj. Kako se ustaviti in ne hiteti brezglavo ter se prepustiti vzdušju z vsemi čuti, nam je svetovala Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. Preberite si tudi, kako bodo december preživele nekatere slovenske družine.