zamrznjene

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino
Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Recept za preprost domači sladoled iz dveh sestavin
Recept za okusen domači sladoled iz samo dveh sestavin vas bo povsem navdušil.

Z otroki specite in okrasite vesele decembrske mafine
Mafini so preprosti za pripravo, tako da lahko tudi ne tako zelo vešči v peki na mizo zelo hitro postavite kupček omamno dišečih slastnih kolačkov. Fino je tudi, ker jih lahko okrasite na tisoč in en način.

Odlična ideja za otroški posladek ali malico
Preverite odličen in enostaven recept za skutni namaz z borovnicami, ki je lahko super posladek za najmlajše ter zdrava malica za otroke. Tako doma kot na poti.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Imata 4 deklice, mlajše od 5 let, in uspešen družinski posel
Svojo ljubezensko zgodbo sta Špela Pibernik in Klemen Habat začela pisati pred štirinajstimi leti, ko sta se po naključju spoznala na Mengeški godbi. Vse od takrat naprej sta nerazdružljiva, vse počneta skupaj in v tem najbolj uživata. Po srednji šoli sta se oba vpisala na različni fakulteti, ko pa sta si pred šestimi leti obetala vsak svojo izmenjavo v tujino, Špela na Poljsko, Klemen pa v Južno Korejo, pa sta se njuni življenji nenadoma zasukali. Špela je namreč zanosila.

Prima sladica vas bo navdušila
Otroci in tudi odrasli smo vpeti v spone vsakdanjega življenja. Najmlajši hitijo v vrtec, šolo, na številne obveznosti, starše čakajo službene obveznosti, gospodinjenje, skrb in vzgoja. Zato so tisti trenutki, ki jih preživimo skupaj z družino, še kako dragoceni in nam jih nihče ne sme vzeti. Poskrbite, da boste srečni tako vi kot tudi vaš otrok. Vsak dan si vzemite čas za skupen tradicionalen obrok, ki bo okrepil vaše vezi, poglobil odnose, obenem pa vam vsem pričaral nasmehe na obraze. Poiščite vašo skupno najljubšo jed in se pocrkljajte.

Kako pogosto jeste pico?!
Pica je zagotovo ena izmed najbolj priljubljenih jedi. Čeprav jo imajo Italijani za svojo, jo poznajo in pripravljajo po vsem svetu. Testo, obloženo s paradižnikom in drugimi prilogami, je všeč vsem generacijam, pico imajo radi tako mladi kot starejši. V ponudbi predpripravljenih jedi pomembno mesto gotovo zasedajo tudi zamrznjene pice, ki jih pripravimo zelo enostavno in hitro. Z eno pico pokrijemo tretjino dnevnih potreb po energiji in maščobah, močno pa presežemo dnevne potrebe po soli, zato pica zagotovo ni primerna izbira za vsak dan.

Dojenčkova gurmanska kašica
Prvi tedni navajanja na hrano so čas, ko otroka spodbujamo, da poskusi nove okuse. Poleg zelenjave ta recept vsebuje tudi nekaj kapljic okusnega ekološko pridelanega olivnega olja.

Družinski poletni jedilnik
Poletje je zaradi toplih sončnih žarkov za večino otrok najljubši letni čas. V času aktivnih igrarij in tekanja na prostem pa je treba aktivnostim prilagoditi tudi režim prehrane. Kaj in kako kuhati v toplejših dneh?

Tudi pozimi jejte zelenjavo!
Pozimi, ko je ponudba sveže zelenjave iz naših krajev skromna, lahko prehrano popestrimo z zamrznjeno zelenjavo, saj ta obdrži veliko hranilnih in senzoričnih lastnosti sveže zelenjave. V večjih trgovinah potrošnikom ponujajo predvsem zamrznjeni grah, zamrznjeni grah s korenjem, brokoli, cvetačo in špinačo ter nekaj kombinacij več vrst zelenjave, pozorni pa smo bili predvsem na ponudbo zamrznjenega graha.

SLOVENIJA: 13.000 otrok, rojenih po postopkih zunajtelesne oploditev
Po postopkih zunajtelesne oploditve se v Sloveniji rodi nekaj več kot štiri odstotke otrok, kar nas uvršča v sam evropski vrh, je ob 30. obletnici prve nosečnosti po postopkih zunajtelesne oploditve v Sloveniji povedala predstojnica kliničnega oddelka za reprodukcijo Eda Vrtačnik Bokal. Dodala je, da se je v tem času tako rodilo okrog 13.000 otrok.

Kako vemo, da se je sladoled pokvaril?
Poleti nam prija ledena osvežitev v obliki sladoleda, kljub temu pa se nam poraja vprašanje, koliko časa po odprtju ga še lahko hranimo v zamrzovalniku. Kakšen je rok uporabe sladoledov, ki jih sami pripravimo iz sadja in oreščkov? Pogovarjali smo se z nutricistko in svetovalko za zdravo prehrano Karlo Klander.

IDEJE: Napitki za otroško rojstnodnevno zabavo
Otroško rojstnodnevno zabavo lahko popestrite s 'čarobnimi' napitki, ki bodo otroke pritegnili s privlačnim in zanimivim videzom. Z zabavnim trikom boste tako poskrbeli, da bodo otroci z veseljem srkali zdrave naravne sokove.

Higienska pravila v domači kuhinji
Ni naključuje, da so prehrambeni obrati, restavracije in kuhinje podvrženi strogim higienskim ukrepom. Tudi v domači kuhinji je pri pripravi obrokov treba upoštevati določena higienska pravila.

Enolončnica z mesnimi cmočki
Priprava enolončnice z mesnimi cmočki vam bo vzela 15 minut. Porcija vsebuje 385 kcal: 12 g beljakovin, 26 g maščob, 25 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Ponvičnik
Za pripravo potrebujete 20 minut. Porcija vsebuje 280 kcal: 10 g beljakovin, 18 g maščob, 19 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Njoki s koruzo in špinačo
Priprava njokov s koruzo in špinačo vam bo vzela 35 minut, vaši najmljaši pa bodo zaužili 930 kcal: 42 g beljakovin, 28 g maščob in 129 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Sladke frnikole
Za pripravo sladkih frnikol boste porabili 25 minut, za peko pa še dodatnih 35 minut. Porcija slastnega obroka vsebuje 355 kcal:

Riba v mreži
Priprava ribe v mreži vam bo vzela 10 minut, peka pa dodatnih 35 minut. Porcija okusnega obroka vsebuje 405 kcal: 27 g beljakovin, 22 g maščob, 24 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Krompir z zelenjavo in s piščancem
Priprava ene porcije, ki vključuje tako mamo kot dojenčka, vam bo vzela 30 minut časa, vsebovala ap bo 560/165 kcal (porcija mama/otrok): 45/9 g beljakovin, 31/11 g maščob, 30/9 ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Koruzno-malinova kašica za žličko
Priprava okusne kašice vam bo sicer vzela 1 uro in 15 minut, vendar bo zadostila vsem potrebam vašega najmlajšega jedca, ki bo tako zaužil 210 kcal: 9 g beljakovin, 7 g maščob in 26 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Vikingi jim pomagajo zanositi
Britanski pari, ki se trudijo do otroka priti z umetno oploditvijo, se obračajo na danske darovalce. Število britanskih darovalcev se je namreč prepolovilo.

Rojena na vlaku, padla v stranišče!
Kot da rojstvo ne bi bilo že samo po sebi dovolj težko! Predstavljajte si, da se vam zgodi, da rodite na vlaku, novorojenček pa pade v straniščno školjko in pristane na tračnicah, nad njim pa drvi vlak!

Zunajtelesna oploditev
Oploditev je naraven proces, ki je značilen za večino živih bitij, tudi ljudi. Vedno pa se najdejo tudi pari, pri katerih naravna oploditev ni možna. Tem poskušajo strokovnjaki pomagati z zunajtelesno oploditvijo. Od zarodka do dojenčka pa ni tako lahka pot.

Rojena iz 21 let zamrznjene sperme
Mladi očka iz mesta Charlotte v Severni Karolini je svoje semenčice zamrznil pri 16 letih. Zaradi levkemije je takrat moral na zdravljenje s kemoterapijo, kar je vplivalo na njegovo plodnost.

Matične celice rešujejo življenja
Starši imate možnost, da po rojstvu svojega otroka pri specializiranem podjetju shranite popkovnično kri. Ta je bogata z izvornimi celicami, ki igrajo pomembno vlogo pri zdravljenju nekaterih bolezni.

Dojenčkova gurmanska bio zelenjavna kašica
Prvi tedni navajanja na hrano so čas, ko otroka spodbujamo, da poskusi nove okuse. Poleg zelenjave ta recept vsebuje tudi nekaj kapljic okusnega ekološko pridelanega olivnega olja.